Turistické strediská sa podobajú ako vajce vajcu. Ak neprekročíte ich brány, nemusíte ani vedieť, v ktorej krajine sa nachádzate. V Dominikánskej republike ich však spoznáte podľa nezameniteľnej charakteristiky – všadeprítomného úsmevu a nevtieravej ústretovosti domácich.

Práve táto príjemná skutočnosť vám nielen v prípade zamestnancov miestnych hotelov, ale aj bežných ľudí v uliciach priam udrie do očí. Sú v nekonečnej pohode. Nielenže sa usmievajú, ale sa s vami aj zdravia a nenútene sa prihovárajú. Ako keby ste boli u nich doma vzácnym hosťom! Toto sa nedá nacvičiť, to v nich jednoducho je.

Táto krajina pritom zažila hneď na úvod genocídu domorodého obyvateľstva, následne niekoľko okupácií – okrem veľmocí aj od susedných Haiťanov a len pred vyše polstoročím sa zbavila jedného z najkrvavejších diktátorov v Latinskej Amerike.

Možno aj preto sa jej obyvatelia tak tešia z pokojného života a vážia si turistov, ktorí prinášajú najväčší príjem do štátnej pokladnice.

Dominikánska republika založila svoju prosperitu práve na cestovnom ruchu, ktorého nemalou súčasťou sú veľké výletné lode. Do historicky prvej turistickej destinácie na ostrove, mestečka Puerto Plata, pripláva v sezóne priemerne päť obrovských lodí za týždeň a stavajú tu nový terminál, aby tento počet ešte znásobili.

Surfy idú v Dominikánskej republike na dračku, veľké vlny garantujú adrenalínovú zábavu.
Surfy idú v Dominikánskej republike na dračku, veľké vlny garantujú adrenalínovú zábavu.
Zdroj: Gustáv Murín

Radšej pri bazéne...

No aj tento turistický raj má chybičku krásy. Tajomstvo turizmu v Dominikánskej republike spočíva v tom, že cudzinci prichádzajú za morom, ktoré však v najnavštevovanejších strediskách na severe uvidia len z balkóna hotelovej izby. Vietor od oceánu je totiž taký silný, že na pláži nikto nevydrží dlhšie než pár minút.

A určite si tu nedávajte romantickú večeru, lebo vám odfúkne klobúk či čapicu a svoju večeru budete naháňať po celom pobreží.

Na druhej strane to znamená vysoké vlny, ideálne na rôzne formy surfovania. Kým takmer vyľudnené Encuentro je vhodné skôr pre športových nadšencov, Cabarete je, naopak, plné bu­fetov a reštaurácií.

Na plážach je pozoruhodné, že obvyklých predavačov suvenírov regulujú licenciami. To limituje ich počet a tiež to dáva záruku, že sa vás nepokúsia ošmeknúť. Naopak, sú to dobrí spoločníci, ak máte náladu a jazykové schopnosti na nezáväznú debatu.

Aj mestská promenáda po pobreží má približne každých 50 až 100 metrov nejaký bufet, ale takmer nikoho nenájdete na pláži práve pre veterné počasie. Väčšina hostí je teda pri bazénoch. Celý systém barov, reštaurácií, animátorov, obchodíkov a denného i nočného programu je štandardný ako všade inde na svete, ale predsa sú aj tu miestne zvláštnosti.

Obraz, ktorý bol ukrytý v stene, má už nového majiteľa.

Objavili stratený obraz slávneho maliara: Neuveríte, kde ho našli!

Populárne články
Natalie Portman

Natalie Portman v odvážnom outfite: Aj pred štyridsiatkou má stále čo ukázať!

Aj zemiakové brigády patrili k socializmu.

Život za socializmu: Spomínate si ešte na rady na banány a toaletný papier?

Jennifer Aniston

Kvôli Jennifer Aniston spadla sociálna sieť: Dôvod ju musí hriať pri srdci!

Ilustračná snímka

Lapač snov ju mal ochraňovať pred zlými snami: Zlom nastal, keď si ho zavesila nad posteľ!

Ilustračná snímka

Astmatici pozor: Doplatky za lieky sa môžu zvýšiť až o 600 percent!

Vedeli ste

Označenie „made in...“ malo zabrániť kúpe?

Zobraziť viac