Turistické strediská sa podobajú ako vajce vajcu. Ak neprekročíte ich brány, nemusíte ani vedieť, v ktorej krajine sa nachádzate. V Dominikánskej republike ich však spoznáte podľa nezameniteľnej charakteristiky – všadeprítomného úsmevu a nevtieravej ústretovosti domácich.

Práve táto príjemná skutočnosť vám nielen v prípade zamestnancov miestnych hotelov, ale aj bežných ľudí v uliciach priam udrie do očí. Sú v nekonečnej pohode. Nielenže sa usmievajú, ale sa s vami aj zdravia a nenútene sa prihovárajú. Ako keby ste boli u nich doma vzácnym hosťom! Toto sa nedá nacvičiť, to v nich jednoducho je.

Táto krajina pritom zažila hneď na úvod genocídu domorodého obyvateľstva, následne niekoľko okupácií – okrem veľmocí aj od susedných Haiťanov a len pred vyše polstoročím sa zbavila jedného z najkrvavejších diktátorov v Latinskej Amerike.

Možno aj preto sa jej obyvatelia tak tešia z pokojného života a vážia si turistov, ktorí prinášajú najväčší príjem do štátnej pokladnice.

Dominikánska republika založila svoju prosperitu práve na cestovnom ruchu, ktorého nemalou súčasťou sú veľké výletné lode. Do historicky prvej turistickej destinácie na ostrove, mestečka Puerto Plata, pripláva v sezóne priemerne päť obrovských lodí za týždeň a stavajú tu nový terminál, aby tento počet ešte znásobili.

Surfy idú v Dominikánskej republike na dračku, veľké vlny garantujú adrenalínovú zábavu.
Surfy idú v Dominikánskej republike na dračku, veľké vlny garantujú adrenalínovú zábavu.
Zdroj: Gustáv Murín

Radšej pri bazéne...

No aj tento turistický raj má chybičku krásy. Tajomstvo turizmu v Dominikánskej republike spočíva v tom, že cudzinci prichádzajú za morom, ktoré však v najnavštevovanejších strediskách na severe uvidia len z balkóna hotelovej izby. Vietor od oceánu je totiž taký silný, že na pláži nikto nevydrží dlhšie než pár minút.

A určite si tu nedávajte romantickú večeru, lebo vám odfúkne klobúk či čapicu a svoju večeru budete naháňať po celom pobreží.

Na druhej strane to znamená vysoké vlny, ideálne na rôzne formy surfovania. Kým takmer vyľudnené Encuentro je vhodné skôr pre športových nadšencov, Cabarete je, naopak, plné bu­fetov a reštaurácií.

Na plážach je pozoruhodné, že obvyklých predavačov suvenírov regulujú licenciami. To limituje ich počet a tiež to dáva záruku, že sa vás nepokúsia ošmeknúť. Naopak, sú to dobrí spoločníci, ak máte náladu a jazykové schopnosti na nezáväznú debatu.

Aj mestská promenáda po pobreží má približne každých 50 až 100 metrov nejaký bufet, ale takmer nikoho nenájdete na pláži práve pre veterné počasie. Väčšina hostí je teda pri bazénoch. Celý systém barov, reštaurácií, animátorov, obchodíkov a denného i nočného programu je štandardný ako všade inde na svete, ale predsa sú aj tu miestne zvláštnosti.

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Počas svojich vystúpení chce vždy ukázať, čo všetko dokážu husle.

Vanessa Mae ukázala veľké srdce: Na Slovensku podporila projekt na ochranu zvierat

Nielen v Bratislave, ale napríklad aj v Trnave túžili ľudia po slobode a nových časoch.

November 89 očami redaktora Života: Neveril som, že zbijú ľudí len preto, že chcú niečo povedať

Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac