Uniknúť aspoň na chvíľu tlaku moderného sveta a užiť si luxus režimu „offline“ v chalúpke kdesi na periférii? Na tejto myšlienke postavila Ivana Rešutíková (33) ako jedna z prvých na Slovensku základ svojho podnikania. Ako vidno, intuícia ju nesklamala.
Nebýva práve zvykom, aby sa žena v jej veku pustila na vlastnú päsť do podnikania s takýmto zameraním. Tobôž v situácii, keď bol jeho výsledok aspoň spočiatku veľmi otázny. Takmer trojročný pobyt v Anglicku, ktorý absolvovala po dokončení štúdia cestovného ruchu v Bratislave, však Ivane do istej miery otvoril oči. S čerstvým diplomom v ruke tam odletela za dobrodružstvom spojeným s cestovaním, ale aj za zdokonalením angličtiny, keďže v tom čase rozprávala plynulo iba po nemecky. Zamestnala sa v gastrosektore a začala vnímať, ako funguje miestny cestovný ruch.
„Kým v Anglicku vedia ,predať‘ aj menej atraktívne miesta s celou infraštruktúrou, na Slovensku s tým máme stále problém. Pritom rozhodne máme čo ponúknuť,“ dodáva. Po návrate domov pracovala v Jasnej, kde sa starala o prevádzku luxusných zrubových domov. Zoznámila sa tam s klientelou preferujúcou súkromie v inom štýle, aké ponúkajú štandardné hotelové izby. Keď sa posunula na obchodné oddelenie, kde úzko spolupracovala so zahraničnými cestovnými kanceláriami, jej idea o vlastnom projekte už naberala reálne kontúry. Od myšlienky k reálnemu skutku však viedla ešte pomerne dlhá cesta.
ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z KRÁSNYCH KÚTOV STREDNÉHO SLOVENSKA NÁJDETE V GALÉRIIRýdzo slovenské zážitky
Na konci letnej sezóny roku 2018 ako jedna zo slovenských priekopníčok konečne odprezentovala produkt regionálnej cestovnej kancelárie, fungujúcej pod príznačným heslom „rýdzo slovenské zážitky“. Jej cieľom je pomáhať v rámci udržateľného rozvoja regiónu, sprístupňovať verejnosti krásne a doposiaľ neznáme zákutia v spojení so zážitkovými aktivitami a spoznávaním života miestnych. „Spočiatku bola činnosť kancelárie spojená viac-menej iba s letom, minulý rok sa už však rozšírili rezervácie aj do ďalších období a zdá sa, že prenájom domčekov spojený s tradično-netradičnými aktivitami by mohol fungovať celoročne. Záujem postupne rastie a ja sa z toho, samozrejme, teším, ide zrejme o kombináciu dôsledkov trpezlivej práce na propagácii, koronakrízy a pribúdania ľudí uprednostňujúcich takýto relax v prírode,“ hovorí šéfka netradičnej cestovky.
Miestom jej aktivít je iba Brezniansky okres. Jeho hranice prekračovať neplánuje a na úkor expandovania do iných lokalít sa chce zamerať na zvyšovanie kvality služieb. V ponuke má momentálne do 17 objektov v podobe vidieckych usadlostí či chalúp v ústraní, kde sprostredkúva ich prenájom. „O prevádzku sa väčšinou starajú ich majitelia,“ prezrádza Ivana Rešutíková. Gro zážitkových aktivít vychádza už zo samotného prostredia malebného Horehronia, miestnych hôr, lesov a výhodnej strategickej polohy. Program pre klientov tvoria organizované výlety s návštevou remeselníkov, gazdovstva, výroba syrov, v poslednom období sa stali hitom envirovýlety so sprievodcom do „divočiny“. Počas nich človek príjemnou zážitkovou formou často príde na to, že sa má o slovenskej prírode ešte veľa čo učiť.
Článok pokračuje na ďalšej strane.