Už je to isté – zdražie elektrina, plyn aj teplo a nebude to zrejme len o pár drobných. Sú ceny na burzách jedinou príčinou?

Ľudia na Slovensku si už zvykli na príjemne stabilné ceny týchto dôležitých komodít a mnohí žili v tom, že to tak zostane aj v najbližšom čase.

Utvrdzovali ich v tom možno aj slová vtedajšieho premiéra Roberta Fica, ktorý vlani v júli vyhlásil: „Nie je žiadnym tajomstvom, že stabilné ceny energií vždy svedčili mojim vládam. Tak, ako platí, že najlepšie hospodárske výsledky táto krajina dosahuje vtedy, keď je SMER-SD vo vláde, tak platí, že najstabilnejšie ceny, pokiaľ išlo o plyn a elektrinu, boli v čase, keď vo vláde bol SMER-SD.“

Dnes je všetko inak. Ceny na svetových burzách stúpajú do výšin, čo sa bolestivo odráža aj na našich účtoch. Cena od najväčšieho dodávateľa plynu SPP stúpne už od začiatku decembra takmer o 6 percent, v prípade elektriny sa hovorí až o 10 percentách.

Teplo by mohlo ísť ešte vyššie. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) začal povoľovať zvýšenie cien tepla pre stúpajúce náklady teplární na emisné kvóty. Už začiatkom tohto roku pritom zdražela elektrina o 2,7 percenta, plyn o 0,38 percenta a teplo o 1 percento.

Pevné štátne opraty

Až doteraz mal veľký vplyv na konečnú podobu cien energií štát, ktorý získal zmenou zákona väčší vplyv na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Stalo sa to po známej afére, keď sa vtedajší riaditeľ úradu Jozef Holjenčík dostal pod paľbu kritiky za neúmerne vysoké zálohové platby za energie nielen pre domácnosti, ale aj pre firmy a samosprávy.

Predseda parlamentu Andrej Danko a vtedajší podpredseda strany SMER-SD Peter Pellegrini hovorili o Holjenčíkovom podľahnutí lobistickým skupinám, riaditeľ napokon začiatkom februára minulého roka odstúpil zo svojej funkcie.

Aby sa nič podobné neopakovalo, schválili poslanci o tri mesiace neskôr novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Jeho pomerne diskutovanou a spornou súčasťou bola právomoc vlády pri určovaní šéfa úradu, ministerstvá hospodárstva a životného prostredia získali kompetenciu vyjadrovať sa k cenovým rozhodnutiam za teplo, plyn, elektrinu a vodu.

Hlavný dodávateľ plynu SPP zvyšuje od 1. decembra ceny pre odberateľov o necelých 6 percent.
Hlavný dodávateľ plynu SPP zvyšuje od 1. decembra ceny pre odberateľov o necelých 6 percent.
Zdroj: Archív NMH

Dnes to vyzerá tak, že na nekompromisné čísla burzy bude aj štát prikrátky. Podľa súčasného riaditeľa ÚRSO Ľubomíra Jahnátka sa priemerná cena elektriny, ktorú úrad vlani premietal do tohtoročných koncových cien, medziročne zvýšila o 27,44 percenta a pri plyne o 16,05 percenta.

„Toto sa musí premietnuť aj do koncovej ceny. Trhy nevieme ovplyvniť,“ vyhlásil Jahnátek.

SaS to už vyčíslila

Iný pohľad na vec má, samozrejme, opozícia, ktorej leží v žalúdku štátny diktát pri určovaní cien energií. Strana SaS zvolala tlačovú konferenciu, kde obvinila vládu, že dotovaním cien a daní zlikvidovala na Slovensku zdravú konkurenciu. Inak povedané – za blížiace sa skokové zdraženie energií sú zodpovedné predovšetkým tri vlády Roberta Fica.

„Ľudia platia v účtoch aj politické zásahy týchto vlád. Keby sme ich z cien elektriny odstránili, priemerná rodina by ročne ušetrila 80 eur,“ vyhlásil pred novinármi tímlíder strany pre energetiku Karol Galek.

Priemerná rodina si tak podľa neho priplatí za elektrinu 40 eur ročne, za plyn v závislosti od toho, či ním domácnosť kúri, alebo nie, od 10 do 50 eur. Spolu s teplom, kde sa hovorí až o 30-percentnom zvýšení ceny, ide podľa Galeka minimálne o stovku eur, ktorú si musíme odložiť na drahšie účty za energie za budúci rok.

Predstavitelia SaS tvrdia, že dotovaním cien plynu a monopolu SPP štát zlikvidoval konkurenciu. Vyzývajú vládu, aby ukázala na faktúre, koľko bežný Slovák platí za tieto dotácie.

„Aj keď vývoj na burze má vplyv na zvýšenie cien energií, zo strany štátu je tam aj bránenie všetkému, čo by tento nárast mohlo aspoň znížiť,“ pridal sa Galekov stranícky kolega a poslanec Eugen Jurzyca.

„Štát nerobí opatrenia tak, ako by mal robiť. Keby ich tak robil, dosahy by mohli byť mäkšie. Ceny plynu sa skladajú aj z dotácie, ktorú dáva vláda, aby ich udržala na nejakej úrovni. A preto potrebuje žmýkať z ekonomiky,“ dodáva Jurzyca.

Parafrázovať nedávne vyhlásenie vedenia strany Smer, že žiadne zmeny nezvýšia ceny energií a tie osta­nú stabilné, je podľa Jurzycu to isté, ako keby sa povedalo, že Slováci nikdy nezmoknú.

Reakcia na seba nedala dlho čakať. Minister hospodárstva Peter Žiga prišiel s vyhlásením, podľa ktorého ide zo strany SaS o výmysly a polopravdy.

„Sériu výmyslov korunoval Karol Galek tvrdením, že ja ako minister môžem za zvyšovanie cien elektriny. Je to smutná vizitka človeka, ktorý o sebe tvrdí, že je odborníkom na energetiku, a nevie, že ceny u nás určuje nezávislý regulátor a trhová cena elektriny rastie v celej Európe.“

Riaditeľ ÚRSO Ľubomír Jahnátek hovorí, že trhy nedokážeme ovplyvniť.
Riaditeľ ÚRSO Ľubomír Jahnátek hovorí, že trhy nedokážeme ovplyvniť.
Zdroj: Archív NMH

ÚRSO odmieta špekulácie

Aký tvrdý dosah bude mať rasť cien energií na burzách na naše peňaženky, sa ešte len ukáže. Zatiaľ je isté iba to, že zdražovať sa bude.

„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dlhodobo otvorene hovorí o tom, že výrazné zdraženie ceny silovej elektriny, zemného plynu a emisných kvót na svetových burzách v roku 2018 bude mať vplyv na určenie cien elektriny, plynu a tepla pre domácnosti na rok 2019,“ informoval nás hovorca Radoslav Igaz.

Zatiaľ najjasnejšia je situácia okolo plynu, ktorého priemerná koncová cena pre odberateľov spoločnosti SPP sa od 1. decembra tohto roka zvyšuje presne o 5,96 percenta.

„Úrad začal predmetné cenové konanie, kde využil v maximálnej možnej miere svoje regulačné nástroje, aby ochránil záujmy slovenských domácností. Regulovanému subjektu – spoločnosti SPP, preto pri určení maximálnej ceny plynu uznal iba skutočne oprávnené a nevyhnutné náklady tak, aby bola cena čo najnižšia.

Napríklad pre najpočetnejšiu skupinu odberateľov, v tarife D1, ktorí plynom varia, to bude v praxi znamenať nárast nákladov o 0,91 eura za mesiac. V tarife D2, teda varenie a ohrev plynom, je to pre domácnosti mesačné zvýšenie výdavkov priemerne o 0,69 eura,“ doplnil Radoslav Igaz.

Čo sa týka cien elektriny, tepla a vody, tie úrad určuje v jednotlivých cenových konaniach, ktoré aktuálne stále prebiehajú a ktorých výsledok ešte nie je známy. O odhadoch, aký konkrétny dosah to bude mať na jednotlivé domácnosti, preto nemožno špekulovať.

Stále pod priemerom Únie

K číslam z úst Karola Galeka a Eugena Jurzycu z SaS sa hovorca odmietol vyjadriť s tým, že ÚRSO ako odborný úrad nikdy nekomentuje vyjadrenia politikov. Zato však v plnej miere podporuje konkurenčné pro­stredie na Slovensku.

„V súlade s platnou legislatívou SR a EÚ nestanovuje dodávateľom platnú cenu energií, ale maximálnu cenu. Tá sa nemôže prekročiť, nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však môžu ponúkať domácnostiam všetci dodávatelia,“ zdôrazňuje.

„Údaje Euro­statu potvrdzujú, že slovenské domácnosti dnes platia za elektrickú energiu výrazne menej, ako je priemer v EÚ, menej platia aj v porovnaní s Českom či Poľskom. Tento stav sa ÚRSO podarilo dosiahnuť napriek rôznym povinným poplatkom, ktoré iné krajiny EÚ nemajú vždy alebo vôbec zarátané v koncových cenách elektriny,“ dodáva Radoslav Igaz.

Útek k drevu?

Čo sa týka energetických surovín na výrobu tepla, nám ešte ostáva stará dobrá klasika – drevo. Ide o stále najlacnejšiu a ekologickú alternatívu vykurovania využívanú predovšetkým vo vidieckych rodinných domoch. Samozrejme, za predpokladu, že sa používa na to určené, dobre vysušené drevo v kvalitnom spaľovacom zariadení.

V obchodnej sieti dnes nájdete širokú ponuku pecí, ako aj sporákov na tuhé palivo. Na tých možno nielen variť, ale aj vykurovať menšie miestnosti.

Na palivové drevo zatiaľ stále platia súčasné ceny.
Na palivové drevo zatiaľ stále platia súčasné ceny.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Drevo síce predstavuje v porovnaní s otočením kohútika na radiátore istý diskomfort, na druhej strane však stále ostáva veľmi zaujímavou alternatívou. Možno aj pre tých, ktorí doteraz využívali iný spôsob vykurovania.

Udrží si palivové drevo svoju súčasnú cenu alebo bude kopírovať dvíhajúcu sa krivku elektriny a plynu? V susednej Českej republike sa chystá zdražovanie najvyužívanejšieho palivového dreva z listnatých stromov. Po kôrovcovej kalamite výrazne stúpne ťažba napadnutej smrečiny a, naopak, listnaté stromy sa budú viac šetriť, čím pôjde ich cena hore odhadom až o desať percent.

Zdá sa, že na Slovensku sa aspoň nateraz nič podobné nechystá. Podľa vedúceho odboru komunikácie Lesov SR Pavla Machavu, ktorého sme s touto otázkou oslovili, zatiaľ stále platia súčasné ceny. Pripúšťa však, že prípadné zdraženie palivového dreva v okolitých krajinách by sa prejavilo aj na cenách od slovenských dodávateľov.

Najjednoduchšou cestou, ako sa podobnej situácii vyhnúť a byť si s cenou, takpovediac, istý, je predzásobiť sa aspoň na jednu sezónu vopred.

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia