Tip od čitateľov

„Hanba ma preplieskala, keď som počul turistov čakajúcich na vstup do Jasovskej jaskyne, ako sa pohoršujú pri pohľade na plávajúce smetisko v koryte Bodvy,“ hovorí Jasovčan Jozef Kassai (43). Vďaka nemu už aspoň časť potoka nepripomína verejné smetisko. Mnohí by si po vypočutí takých slov povedali – čo ma po tom, že Bodva je zasvinená, to nie je môj problém ani moja vizitka, nech sa o čistotu vôd postarajú vodohospodári ako správcovia toku. Alebo nech potok vyčistia obyvatelia osady povyše Jasova, ktorí si roky mýlia Bodvu so smetiskom.

Lenže Jozef Kassai je z iného cesta, má iné videnie sveta, nevie sa tváriť, že všetko je v najlepšom poriadku, keď to nie je pravda. Na tohto jasovského rodáka nás upozornili všímaví výletníci z Betliara na Gemeri, ktorých prekvapilo, ako počas tých najväčších, až 35-stupňových horúčav čistil koryto Bodvy, prameniacej povyše kúpeľnej dediny Štós na svahu vrchu Osadník. „Čakali sme na brehu Bodvy pri vstupe do jaskyne, aby sme sa pokochali jej stalagmitmi, stalagnátmi či kamennými vodopádmi, keď náš obdiv a uznanie vzbudil asi 40-ročný pán zašpinený od hlavy až po päty, ktorý v tej vražednej páľave vynášal so svojím synom kadejaké haraburdy z vody. Pokúste sa ho vypátrať a napísať o ňom pár riadkov, určite si to zaslúži,“ napísali redakcii v maile turisti z Betliara.

Aj členovia občianskeho združenia Save Nature by Čivas z Veľkej Idy vyzbierali desiatky vriec odpadu.
Zdroj: Archív J.K.

Takže Jozef Kassai je rodák z Jasova a stačí s ním prehodiť niekoľko viet, aby človek zistil, že je to rybár telom, dušou aj zmýšľaním. Rybárčenie pre neho nie je len chytanie rýb, trpezlivé čakanie na záber, ale aj starostlivosť o lovné revíry. „K rybárčeniu som sa dostal celkom náhodou. Keď som mal desať rokov, otec mi doniesol povolenie na lov na Bodve, vtedy som chytil svoje prvé pstruhy. Dnes preferujem spôsob rybárčenia chyť a pusť,“ hovorí o svojich rybárskych začiatkoch.

Toho leto si pripomenul pracovné jubileum – presne pred štvrťstoročím prvýkrát prešiel bránou vtedajších Východoslovenských železiarní. Dnes pracuje v partii, ktorá má na starosti technickú údržbu valcovacích stolíc v teplej valcovni. „Teraz robíme revíziu ložísk na valcovacích stoliciach, keby sme nedajbože prehliadli nejakú chybu, naša nepozornosť by mohla stáť firmu veľké peniaze,“ hovorí pán Kassai o svojej robote v oceliarenskom gigante v Šaci.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia