Na Džingischánovom námestí

Najmodernejšou časťou Ulanbátaru je obrovské Džingischánovo námestie v srdci mesta. Dlhé roky nieslo meno revolucionára Süchbátara, najmä počas minulého režimu, ale zostala po ňom už len jazdecká socha. Dnešné Mongolsko sa hľadá a upína svoj pohľad do minulosti, kde figuruje Džingischán, najväčší Mongol dejín. Džingischánovo námestie má niekoľko tvárí. Ak sa naň pozriete z ľavej strany, pripomína symbol moci a pri pohľade z pravej strany zase symbol modernosti, ktorú by tu málokto čakal.

Vládny palác s parlamentom patrí medzi najväčšie ulanbátarské budovy. Má moderné črty, ostré hrany, zlaté pásy, sklá, mieša sa na ňom modrá, zlatá a sivá farba a zdobí ho monumentálna socha sediaceho Džingischána. Tu bije mongolské srdce 21. storočia. Z opačnej strany uzatvára námestie najvyššia budova Mongolska – 105-metrový mrakodrap Blue Sky Tower. Vďaka svojej architektúre toto kongresové centrum s hotelom pripomína natiahnutú plachtu na lodi. Všetko je upravené, v kvetináčoch sú vysadené kvety a nikde ani smietky.

Ulanbátarske srdce mesta je modernejšie, než by človek čakal.
Zdroj: Tomáš Kubuš

Spomienky na teror

K najstarším budovám námestia patrí divadlo, pripomínajúce staroveký chrám. Pod modernými sklobetónovými budovami by našiel svoju sochu aj Marco Polo. Aj jeho osudy sú prepletené s mongolskými dejinami. Hľadí do diaľky na miesta, kde sa medzi domami tlačí drevený dom. Svojím výzorom a ošumelosťou vôbec nezapadá do tejto štvrte nových hotelov a kancelárií. Má však svoj význam, pretože za polorozpadnutými stenami dokumentuje zločiny, ktoré tu napáchal Sovietsky zväz. Nájdete tu mená 20-tisíc duší, ktoré červený režim zmietol z tohto sveta.

O pár metrov ďalej, akoby symbolicky, stojí nepriateľ režimu – budhistický kláštor. Kláštorný komplex Čojdžina lámu začiatkom 20. storočia obýval brat panovníka Bogd-chána, ktorý sa medzi ľuďmi tešil povesti veštca. Je tu pokoj, ticho, takmer ani nohy a padajúci dážď podčiarkuje magickú atmosféru. Na rohu námestia stojí krčma. Je iná než ostatné mongolské, pretože v nej svieti nápis z Českých Budějovíc. Na obrazovke sa premietajú fotky z Prahy a človek má pocit, že je niekde doma. Domáci hovoria, že české pivo je najlepšie na svete, a preto si sem radi zájdu na čapovaný budvar.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia