Kupujú domy

„Je veľmi fotogenický,“ takto stručne a jasne charakterizoval ostrov Vir nachádzajúci sa v severnej Dalmácii náš redakčný fotograf. Na viac ako 22 štvorcových kilometrov sa totiž nachádza množstvo rozmanitých aspektov. Sú tu kamenisté naturálne pláže, zaujímavé zákutia, ale aj upravené a pieskom vysypané nábrežia, kde sa môžu kúpať hlavne malé deti. Je tu obývané centrum s pôvodnými aj novými osadami, ale aj kus divokej a nedotknutej prírody. Na ostrove celoročne žije 4 500 obyvateľov, preto tu vidíme aj prvky civilizácie typu kostol, škola, obchody so spotrebným tovarom. A keďže v ostatnom období tu cudzinci, a medzi nimi vo veľkej miere aj Slováci, kupujú domy, ktoré podľa vlastných predstáv rekonštruujú, na ostrove zriadili aj predajňu stavebných potrieb.

A ešte jedna zaujímavosť na margo ostrova: nenájdete tu žiadny hotel. Miestni sa rozhodli, že v rámci urbanizácie nechcú mať na ostrove megalomanské projekty a obrovské budovy hotelov. Sú tu apartmánové domy za rozumnú cenu pre bežných dovolenkárov. Náročnejší sa ubytujú v luxusných rezidenciách či prepychových vilách. Čerešničkou na torte je rezidenčná Villa Lanterna ako prvá exkluzívna päťhviezdičková turistická atrakcia na ostrove. Tí, ktorí sa rozhodnú svoju dovolenku stráviť v tomto luxusnom objekte, môžu využívať súkromnú pláž, vírivku a saunu. V cene ubytovania je zahrnuté požičanie motorového člna, horských bicyklov a návšteva potápačského centra.

Na ostrove sa bránia hotelom. Nechcú tu megastavby. Toto je jeden z najväčších objektov.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Ľudskosť a empatia

Po Vire nás sprevádzajú ľudia, ktorí majú cestovný ruch v krvi. Od naslovovzatých odborníkov a odborníčky počúvame na adresu ostrova iba superlatívy, našim hostiteľom a hostiteľke neschádza úsmev z tváre, ani keď začneme skloňovať slovo inflácia. Srdan Liverič je riaditeľom štátnej vládnej inštitúcie, ktorá má na ostrove Vir na starosti práve cestovný ruch. Pri spoločnej večeri nám rozpráva svoj životný príbeh. Pochádza z podnikateľskej rodiny z ostrova Krk, ich rodinná firma zamestnávala 650 ľudí. Srdan začínal od piky, nehanbí sa za to, že umýval riady, neskôr po vysokej škole to bola zase v rodinnej firme manažérska práca. Láska ho však zaviala na ostrov Vir, dnes je šťastne ženatý a otcom trojročného syna.

„Esom ostrova Vir je ľudská bytosť, majiteľ či majiteľka apartmánu a jeho ľudskosť, empatia. Nechceme tu mať hotely, ale napriek tomu tu máme aj luxus. Nav­števoval som výstavy cestovného ruchu u vás, bol som prekvapený, že jedna noc v hoteli s raňajkami v Bratislave vyjde jednu osobu toľko ako u nás celý apartmán pre rodinu s dvoma deťmi. Dovolenka u nás sa vám určite oplatí, benefitom nie je len cena, ale aj krásne čisté more a príjemná klíma. Kým na Istrii je často veterné počasie, u nás je príjemný vlhký vzduch vhodný pre astmatikov a ľudí chorých na priedušky. Slovenskí dovolenkári a dovolenkárky sú u nás veľmi obľúbení. Časy, keď ste si nosili jedlo z domu, sú preč, navštevujete reštaurácie, dožičíte si, užívate si počas dovolenky pohodlie a ničnerobenie, tak to má byť.“

Článok pokračuje na následujúcej strane...

Diskusia