Slovákov od oddychu pri mori v CHORVÁTSKU neodrádzajú ani tohtoročné vyššie ceny. Po pandemických obmedzeniach prichádza dovolenkový boom.

Ľudia, ktorí v Chorvátsku podnikajú v cestovnom ruchu, môžu byť spokojní. Už na začiatku sezóny vedia, že tento rok bude, čo sa návštevnosti ich krajiny týka, rekordný. K vysokým číslam prispievajú aj dovolenkári a dovolenkárky zo Slovenska.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Drahé hotely

V polovici júna, keď väčšina z nás má už naplánovanú dovolenku, slovenské médiá citovali brokera CapitalPanda, ktorý na základe svojich analýz tvrdil, že Chorvátsko spolu s Francúzskom patria tento rok medzi najdrahšie destinácie. „Chorvátsko výrazne dvihlo ceny ubytovania, vyplýva to z porovnávacej analýzy, ktorú sme realizovali na základe makro­ekonomických dát a porovnaní cien pobytových zájazdov v online rezervačných systémoch najväčších nemeckých cestovných kancelárií pre obdobie 1. júl – 31. august 2022. V priemere narástli ceny pre tohtoročnú sezónu medziročne o 20 – 25 percent, ale výnimkou nie je ani 50-percentné zvýšenie cien.“

S podobnými informáciami prichádza aj chorvátsky Večernji list. „Rastúca inflácia a rast takmer všetkých vstupných nákladov, od potravín po energie a mzdové náklady, nenechávali domácim veľa priestoru na manévrovanie. Nárasty cien sú spravidla vyššie v zariadeniach s komplexnejšou obsluhou, najmä so stravou, preto sú korekcie prudšie v hoteloch ako v rodinnom ubytovaní. Viac si teda priplatíte najmä v hoteloch, kde zamestnávajú viac ľudí a obzvlášť v prípade, že poskytujú aj stravu. Podobné trendy však možno tento rok pozorovať pri väčšine dovolenkových krajín.“ Z redakcie Život sme sa z Bratislavy vybrali na chorvátsky ostrov Vir, aby sme sa osobne presvedčili, ako inflácia, ktorá je aktuálne globálnym javom, ovplyvnila tohtoročnú letnú sezónu pri Jadranskom mori.

Článok pokračuje na následujúcej strane...

Diskusia