Toľko ospevované aj ohovárané rekreačné poukazy, ktoré mali rozhýbať náš cestovný ruch, priniesli počas premiérového roka svojho fungovania prvé reálne čísla. Tie zrejme prekvapili aj najväčších optimistov.

Od 1. januára 2019 je podľa novely Zákonníka práce každý zamestnávateľ s viac ako 49 zamestnancami povinný poskytnúť im na ich žiadosť príspevok na rekreáciu. Môže ho využiť každý, kto v takejto firme odpracoval nepretržite najmenej 24 mesiacov. Výška príspevku je 55 percent z výdavkov na rekreáciu, najviac v sume 275 eur na kalendárny rok.

Vládna SNS, ktorá rekreačné poukazy iniciovala, ich chcela presadiť u všetkých zamestnávateľov, teda aj v prípade tých s menej ako 50 ľuďmi. Tento návrh však parlament v októbri minulého roka zamietol a v menších firmách tak ostali len na dobrovoľnej báze. Zďaleka nie každý sa s rekreačnými poukazmi stotožnil.

Niektorí zamestnávatelia za nimi videli biznis určitej skupiny ľudí, dôsledkom čoho bude zdražovanie ubytovacích a stravovacích služieb. Obávali sa aj dosahu tohto opatrenia na rast miezd a odmien pre zamestnancov.

V každom prípade, v stredoeurópskom teritóriu ide o novinku. V Česku, Poľsku, Maďarsku, Nemecku či Rakúsku existuje možnosť využívania benefitov a daňovo zvýhodnených príspevkov na rekreáciu, nevzťahuje sa na ne však žiadna povinnosť poskytnutia príspevku.

Anketa
Využili ste už rekreačné poukazy?
  • 47%
  • 53%

Jasné prvenstvo v Únii

Ostalo už len zodpovedať otázku, ako na snahu o rozprúdenie cestovného ruchu zareaguje slovenská klientela. Výrazný vzostup naznačili už v októbri zverejnené štatistiky Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska, hovoriace o najlepšej sezóne ubytovacích zariadení od roku 2009. Medziročne podľa nich došlo k viac ako 20-percentnému nárastu tržieb, pričom jedným z faktorov sú aj rekreačné poukazy.

Aktuálne dostupné čísla sú ešte veľavravnejšie. Slovensko sa môže popýšiť najvyšším medziročným nárastom prenocovaní v rámci EÚ. Kým priemer Únie je 2,4 percenta, v našej krajine zaznamenali 12,6-percentný, v prípade domácich turistov dokonca 15,1-percentný nárast. Najsilnejším mesiacom z tohto pohľadu bol november – nárast v medziročnom porovnaní o 22,1 percenta.

Spomedzi krajov vládne tejto tabuľke suverénne Prešovský s takmer neuveriteľným 39,1-percentným prírastkom návštevníkov (z toho slovenských bolo až 43,3 percenta).

rekreačné poukazy
Zdroj: ŠTATISTICKÝ ÚRAD SR

Pomoc i ohrozenie

Pred dvoma rokmi sa prezident Zväzu cestovného ruchu na Slovensku Marek Harbuľák posťažoval, že cestovný ruch u nás stagnuje a služby poskytované turistom nie sú v porovnaní so zahraničím konkurencieschopné. Po odpoveď na otázku, či tieto nelichotivé slová dodnes platia, sme zašli do hotela Atrium v Novom Smokovci. Jeden z ikonických tatranských hotelov nikdy nemal núdzu o klientov.

„Hoci stále máme vysokú vyťaženosť, rekreačné poukazy sme privítali. Tak ako sa vlani na celom Slovensku rozšírili rady turistov o 16 percent, tak vzrástol aj počet návštevníkov Vysokých Tatier. Naši stáli klienti sa po prijatí zákona o rekreačných poukazoch pýtali, či pre väčší záujem o pobyt v našom trojhviezdičkovom hoteli nebudeme radikálne dvíhať ceny za ubytovanie a iné hotelové služby.

Pre zvýšený záujem sme ceny nedvíhali, ak išli za niektoré naše služby nahor, príčina je kdesi inde. Ekonomiku hotelov trápia príplatky zamestnancom za nočnú prácu, za prácu cez sviatky, čo nie sú zanedbateľné položky. Je tu teda istá rozporuplnosť: na jednej strane sa politici chvália, ako pomáhajú rekreačnými poukazmi rozvoju cestovného ruchu, a na druhej strane ho niektorými zákonmi vyslovene ohrozujú,“ povedal nám riaditeľ hotela Atrium Milan Vechter.

Klienti využívajú rekreačné poukazy najmä na víkendové pobyty alebo dovolenky mimo hlavnej letnej či zimnej sezóny, keď sú v tatranských hoteloch ceny najnižšie. Podobné skúsenosti má aj majiteľka trojhviezdičkového rodinného hotela Barbakan v Levoči Oľga Uhrinovská.

„Aj v našom hoteli stúpol vďaka rekreačným poukazom počet klientov, pochvaľujú si ich aj ostatní majitelia levočských hotelov a penziónov. Rušno máme najmä v letnej turistickej sezóne. Prichádzajú rodiny s deťmi, rekreačné poukazy využívajú najčastejšie na troj- a štvordňové pobyty.

Ani u nás rekreačné poukazy nezvýšili ceny, domáci i zahraniční turisti si pochvaľujú, že v porovnaní s trojhviezdičkovými hotelmi v iných štátoch sú naše ceny za ubytovanie i stravu až o dve tretiny nižšie. Mali sme tu už hostí z celého sveta. V Levoči sa azda najviac páči Angličanom,“ prezrádza majiteľka Barbakanu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia