Trevor Kjeldal (40) z Brisbane patril medzi dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli bojovať za Ukrajinu. Napriek tomu, že nemal vojenské skúsenosti, bol veľmi zdatný. Získal prezývku "austrálsky ninja".

Ako informuje Daily mail, Kjeldal bol zabitý približne pred dvoma týždňami na Donbase. Prišiel bojovať na Ukrajinu začiatkom tohto roka, no teraz sa musí jeho rodina vysporiadať s veľkou ranou - so stratou milovaného manžela a otca. Austrálsky Ninja po sebe zanechal manželku a dcéru, ktoré žijú v Číne.

"Bol to jedinečný chlapík, vždy myslel na svoju ženu a deti v Číne," povedal jeho spolubojovník James Durose pre The Today Show. "Odišiel na Ukrajinu bez vojenských skúseností, ale nakoniec sa stal veľmi skvelým vojakom, bol jedným z najlepších," dodal. Kjeldal a Duros ale neboli prijatí do Medzinárodnej légie, do ktorej patria dobrovoľníci z iných krajín, aby bojovali za Ukrajinu. Úrady učinili toto rozhodnutie kvôli nedostatočným skúsenostiam. Ich to však neodradilo. „Veľa ľudí sa otočilo a odišlo domov, ale keďže sme boli tak motivovaní, našli sme jednotku a nakoniec sme sa k nim pridali,“ povedal pán Durose.

Kjeldal ani na moment nezaváhal, či naozaj pôjde do vojnového prostredia. Keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal o pomoc dobrovoľníkov, zbalil si veci a vyrazil. A to napriek tomu, že nemal vojenské skúsenosti. Napokon patril medzi najlepších bojovníkov, zrejme slúžil v 49. prápore „Výber Karpát“ ukrajinskej armády. Bojoval aj napriek tomu, že bol zranený, no žiaľ, jeho život vyhasol.

Rodinu táto strata zdrvila a nechcela poskytnúť ďalšie informácie. "V tomto neuveriteľne smutnom čase by sme chceli požiadať médiá, aby rešpektovali naše súkromie, keď smútime," uviedli.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia