Začalo sa to už pred 20 rokmi. Komerčné objavovanie vôd Hrona naštartovali paradoxne chlapci z trnavskej roviny.

V známej pesničke od Elánu Nevesta v piatom mesiaci Jožo Ráž spieva: „Žila ona a žil on, splavovali spolu Hron... Verme, že sa pod stanom nič vážneho nestalo...“ Pri splavovaní Hrona sa môže stať všeličo. Na to, aby sa nedajbože niečo nestalo, dohliada aj podnikateľ v trampovaní na vode Mário Mana Kolár (48). Samozrejme, do toho, čo sa deje pod stanmi a v izbách penziónov, ho nič.

No keď sme sa spolu spustili po prúde Hrona z jeho základne pri motoreste v Nemeckej na polceste medzi Banskou Bystricou a Breznom, Mana pozorne sledoval svoje rafty a nafukovacie kanoe. Záleží mu na tom, aby boli ľudia spokojní. Zjavne znervóznel, keď sa ona a on, trochu starší pár, vklinili v prúde medzi zosušené konáre spadnutého stromu a oddychovali. „Keď si tam nedajú pozor, stačí málo a hneď sú vo vode hore dnom,“ zašomral.

FOTOGRAFIE ZO SPLAVU HRONA NÁJDETE V GALÉRII

Útek do Švajčiarska

Na vode sa udeje všeličo a niektorí ľudia ju často podceňujú. Mana je však trpezlivý a záleží mu na tom, aby boli jeho klienti spokojní. „Vodákom som sa nestal pre samotné podnikanie vo vodáctve,“ vzdychol si muž, ktorý o sebe tvrdí, že ani nie je vodák. „Ale v ďalšom živote to isto napravím,“ sľubuje si. Jeho snom je len tak osamote splavovať rieky. Trebárs Dunaj. Niežeby na ňom nikdy nebol, veď splav dokáže zabezpečiť na ktorejkoľvek slovenskej rieke. Ide mu o pohodu s kopou prekvapení. Teší sa, že v jeho rodinnej firme nastáva generačná výmena, podnikanie preberá dcéra Kristína.

Mana konečne začal cestovať, plány mu však skrížila korona. Na lacné letenky do sveta môže nateraz zabudnúť. Do kontaktu s vodáctvom prišiel cez tramping. Bolo to dávno, za čias Gustáva Husáka na Pražskom hrade. Mana vtedy býval v paneláku na trnavskom sídlisku Prednádražie. „Vodáctvo je o trampovaní. U nás vo vtedajšom Československu s ním začali pražskí trampi. Stracenka bola prvá trampská osada. Z nej sa spúšťali po Svätojánskych prúdoch späť do Prahy. Ako mladý komunistický tramp som v osemdesiatych rokoch minulého storočia pričuchol k vode,“ spomína. V 90. rokoch nastalo na Slovensku obdobie zlatokopov. Každý chcel rýchlo zbohatnúť a niečo si pre seba urvať.

„Ja som odtiaľto utiekol do Švajčiarska. Situácia pre mladých ľudí tu bola neúnosná.“ Na Západe si všimol, že žiť sa dá aj príjemne, že k životu celkom prirodzene patrí aj cestovný ruch. „Tam netúžil byť každý veľkopodnikateľ. Tešilo ich trebárs aj to, že požičiavali ľuďom loďky alebo bicykle a v pohode si z toho žili. Vedia pracovať aj s drobnosťami, nemusia podnikať vo veľkom. Kopa ľudí tak dokáže žiť spokojný život. To mi utkvelo v hlave. Keď som bol doma na Slovensku, chodieval som na vodu.“ Napokon sa Mana dal dokopy s vodákmi z Hlohovca, ktorí na rozdiel od neho mali za humnami rieku, ktorá sa dá splavovať. „My v Trnave žiadnu splavnú vode nemáme.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Začnite týždeň s úsmevom :) TOP 10 vtipov z týždenníka ŽIVOT

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia