Keď poľnohospodársky inžinier Mikuláš Bobuľský začal v polovici osemdesiatych rokov pestovať na družstevných poliach pri Plavnici liečivé rastliny a o pár rokov neskôr založil s týmto nezvyčajným výrobným programom s kolegami rodinnú firmu, netušil, že ich čaje raz budú pomáhať pri liečbe otráveného ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka.
Tá premena polí na brehoch Popradu, pritekajúceho na svojej púti do Baltského mora od Popradského plesa, bola očividná. Udierala do očí aj do nosa. Už v tých rokoch som okolo nich prechádzal na chalupu a zrazu odtiaľ zmizli zemiaky, ďatelina, pšenica. Rovná tabuľa zeme medzi dedinou a bystrým tokom Popradu na začiatku jedného leta začala intenzívne voňať najpopulárnejšou liečivou bylinou na svete rumančekom kamilkovým, ale i materinou dúškou či repíkom lekárskym. Pre mnohých konzervatívne zmýšľajúcich dedinčanov bola táto zmena nepochopiteľná. Kto to kedy videl, aby namiesto kapusty či zemiakov družstvo pestovalo akési byliny, o ktoré môže mať záujem iba tak hŕstka ľudových liečiteľov?! Z toho sa nikto nenaje, ani sa korunkami nenaplní pokladnica družstva.
FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...Nič nové pod slnkom
Život ukázal, že Mikuláš Bobuľský ako fytotechnik s pestovaním liečivých rastlín predstihol dobu. Spočiatku ich plavnické roľnícke družstvo predávalo známemu farmaceutickému podniku Slovakofarma v Hlohovci, ktorá z týchto darov prírody vyrábala lieky. Keď aj táto firma nahradila liečivé byliny ľahšie dostupnou chémiou, Mikuláš Bobuľský skúsil vyrobiť z bohatej úrody liečivých rastlín čaj. Bol to zásah do čierneho, čajov z domácej produkcie bolo na trhu menej ako vzácneho šafranu, väčšinou sa dovážali z Indie alebo Číny.
Po dnes už nebohom zakladateľovi pestovania liečivých rastlín prevzala vedenie rodinnej firmy Agrokarpaty Plavnica jeho dcéra Ing. Helena Petrusová. Za pár rokov sa jej podarilo urobiť z firmičky s niekoľkými zamestnancami najväčšieho pestovateľa liečivých rastlín na Slovensku. Na strednej škole vo Svidníku vyštudovala odevníctvo. Agrobiológiu a potravinové zdroje na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre vyštudovala po príchode do rodinnej firmy. Návrhárstvo však stále využíva pri tvorbe dizajnu nových produktov.
„Pestovanie bylín a ich využívanie v ľudovom liečiteľstve má v našich končinách, v ekologicky nezaťaženom prostredí Pienin a Magury v podhorí Vysokých Tatier, hlboké korene, odnepamäti tvorilo súčasť života a kultúry našich predkov. Takže sme nevymysleli nič nové pod slnkom, iba sme oživili odveké tradície. Naši predkovia odpradávna žili v úzkom kontakte s prírodou, vážili si ju, uctievali za jej štedrosť, zbierali dary, ktoré im lúky, polia, lesy štedro dávali. Aj v našom regióne získavali z prírody všetko, čo potrebovali na svoj život. Od dreva, hliny, slamy, potrebných na postavenie obydlí, až po obživu. Ale naučili sa aj odhaľovať skrytú silu liečivých bylín. Boli to časy, v ktorých si ľudia vážili prírodu a tá sa im za to nezabudla odvďačiť,“ hovorí riaditeľka rodinnej firmy Helena Petrusová.
Pokračovanie na ďalšej strane...