Vráti sa otec?

Prišiel totiž zápal pľúc. V minulosti zdravý muž v dobrej fyzickej kondícii skončil v nemocnici, pätnásť percent jeho pľúc už prestalo pracovať. „Najhorší na celom kovide je strach. Keď sme doma synom povedali, že ostávame v karanténe, videla som na nich, že samotné slovo spôsobuje v ich prípade paniku. A keď manžela hospitalizovali, synovia plakali, báli sa, či sa otec vráti domov. Podobné pocity som zažívala aj ja. Kovid pokladám za nebezpečný vírus, chlapcom som však vedome klamala. Povedala som im, že je to obyčajná chrípka, ktorú jednoducho vyležia.“

Strach v ich domácnosti sa stupňoval, keď ochorel aj mladší syn, osemročný David. „Pozitívna som bola aj ja. Hoci som astmatička, nemala som takmer žiadne príznaky, iba ma bolela hlava. Podobne kovid, obrazne povedané, ušetril aj staršieho syna Petra, ktorý je tiež astmatik. Laicky sa domnievam, že naše organizmy boli odolnejšie práve pre lieky, ktoré celé roky užívame,“ opisuje Ivana. Mladší David, ktorý podobne ako jeho otec veľmi rád športuje, mal vážne žalúdočné a tráviace problémy, zvýšenú telesnú teplotu, bolesti celého tela. „Boli to veľmi intenzívne prejavy, našťastie tak, ako náhle prišli, aj odišli,“ s úľavou spomína mama dvoch synov. Dnes s vďakou hovorí o rodinných priateľoch, ktorí im nosievali pred dom nákupy, pomáhali, ako sa dalo. Trápenie s kovidom po viac ako trojtýždňovej karanténe a po tom, ako ich testy vyšli negatívne, sa však neskončilo, skôr naopak.

Kovid zmenil život aj rodine IVANY CHRENKOVEJ. Otec a manžel sa ocitol v nemocnici. Mladší syn DAVID mal vážne tráviace a žalúdočné problémy.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Aj s rodičom

Ivanin manžel dnes absolvuje odborné vyšetrenia, pretože kovid zanechal stopy na jeho srdci. Peter aj David sú v Národnom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci pravidelnými hosťami, starší brat je astmatik, mladšieho trápi reflux, dnes ich tu odborníci liečia aj v súvislosti s prekonaným kovidom. „Absolvujú všetky potrebné vyšetrenia, lekári zisťujú, či kovid nepoškodil ich organizmus. David má za sebou spirometriu, je to vyšetrenie, pomocou ktorého lekár zisťuje funkciu pľúc. Odľahlo mi, mal dobré  výsledky, podobne v prípade EKG,“ teší sa Ivana.

„Dieťa prijmeme na diagnosticko-liečebný pobyt na základe návrhu vypísaného praktickým lekárom pre deti a dorast, prípadne špecialistom – detským pneumológom, imunoalergiológom. Pacienti s postkovidom k nám chodia najskôr dva-tri mesiace po prekonaní ochorenia. Na pobyt sú prijatí až po absolvovaní PCR testu s negatívnym výsledkom,“ vysvetľuje referentka marketingu zariadenia Miroslova Kunčová. Dĺžka pobytu v tatranskej liečebni je 10 až 14 dní či dokonca aj niekoľko týždňov v závislosti od zdravotného stavu detského pacienta. Deti sú v Dolnom Smokovci hospitalizované buď samostatne, alebo v sprievode rodiča. Mladší môžu počas pobytu navštevovať materskú školu, tí starší majú možnosť pokračovať v školskej dochádzke.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia