Na Slovensku už akosi patrí k folklóru niektorých politikov strašenie voličov masívnou inváziou utečencov z rozvojových krajín. Ale mlčia o tom, že oveľa väčšou hrozbou pre krajinu je odliv mozgov a emigrácia mladých ľudí. Lebo je to aj výsledok ich politiky.

Prognostici a demografi zaradili Slovensko na nelichotivý zoznam starnúcich, až vymierajúcich krajín. Je to veľký paradox: cudzincov nechceme, mladých doma udržať nedokážeme. Aj preto Eurostat odhaduje, že do roku 2060 klesne počet občanov Slovenskej republiky na 4,6 milióna. Bude to hrozivý pokles populácie o 800-tisíc ľudí. V produktívnom veku nám podľa prognózy ubudne dokonca až 1,4 milióna ľudí. To, ako sa s tým ekonomika štátu vyrovná, je a dlho bude veľkou otázkou.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Tri dcéry v cudzine

Za posledných pätnásť rokov odišlo zo Slovenska od rodičov, starých rodičov, súrodencov, kamarátov 330-tisíc mladých ľudí. Niektoré štatistiky dokonca uvádzajú, že v zahraničí sa dočasne či natrvalo usadilo až 360-tisíc mladých Slovákov, Rusínov či Rómov. Je to citeľná rana nielen pre ekonomiku štátu, ale predovšetkým pre desaťtisícky rodičov, ktorí dnes majú deti a vnúčatá vo všetkých končinách sveta. A každý nemá takú možnosť a šťastie ako manželia Dučaiovci z Gregoroviec na východnom Slovensku, ktorí po odchode na dôchodok predali svoj dom v dedine a presťahovali sa za dcérou a synom do Aucklandu na Novom Zélande. Osamelí rodičia poväčšine žijú v neistote, nevedia, či sa im deti vrátia alebo už za svoj domov považujú hostiteľskú krajinu, do ktorej pôvodne išli len tak na skúšku, na pár mesiacov.

Manželia Mária (56) a Milan (61) Bujňákovci zo šarišskej dediny Torysa vychovali štyri deti. Aj ich tri dievčatá sa rozhodli pre život v zahraničí. Či sa s týmto ich krokom v duši zmierili, ťažko zistiť, ale z každej ich vety cítiť, že by boli radšej, keby dcéry žili kdesi nablízku. Rozhodnutie svojich dcér sa však za tie roky odlúčenia naučili rešpektovať. S takýmto postojom sa im žije o čosi ľahšie. Podnikateľská aliancia Slovenska skúmala, aké výhody vidia mladí Slováci na živote v zahraničí. Sú to vyššie platy, vyššia kvalita života, silnou motiváciou emigrácie je aj kariérny a odborný rast. Ktorý z týchto dôvodov dominoval u Márie, Adriany Tessy a Libušky Bujňákových?

Ich mama to vidí takto: „Roky sme žili na Sídlisku Košického vládneho programu v metropole východného Slovenska. Začiatkom deväťdesiatych rokov manžel zatúžil po návrate do pokojnej, tichej rodnej dediny. Ja som s návratom nemala žiadny problém, som z Nižného Slavkova, z tej istej doliny. Lenže stalo sa, s čím sme nerátali – dve staršie dcéry si na život na dedine nemohli zvyknúť. V Košiciach mali kopu kamarátov, spolužiakov, stále ich to ťahalo do mesta. Manžel si dedinský život užíva, nemohol si zvyknúť na rušné mesto, tu má stále čo robiť okolo údržby domu, v záhrade, v skleníku. Lenže ani on nerátal s tým, že dom bude poloprázdny, že v Toryse budeme žiť len my dvaja s ťažko chorým synom Michalom (29) a dcéry dajú prednosť životu v cudzine. Motív odchodu našich dievčat do zahraničia je netypický, bola to túžba po mestskom živote,“ prekvapila nás svojimi slovami pani Bujňáková.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Rumunsko je krajinou hôr a fascinujúcej histórie.

Najkrajšie divy tajomnej Transylvánie: Rumunsko nie je iba o Draculovi

Donald Trump

To je ale suma! Liečba koronavírusu prezidenta DONALDA TRUMPA vyšla Američanov poriadne draho

Jozef Kmeťo (†47)

Publicista JOZEF KMEŤO (†47) nahral mrazivé video o svojom COVIDE-19. O pár hodín bol mŕtvy

Déčko má vplyv na zdravie zubov, svalov a kostí.

Slnko v pilulke: Ako na jeseň doplníte potrebný vitamín D?

Ilustračná snímka

S Kollárom sa v čase nehody viezla TÁTO SEXBOMBA: Čo robila cez lockdown v štátnej limuzíne?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia