Hudobné festivaly sú oddávna základom leta. Nadšenci z celého sveta dnes cestujú za svojimi hudobnými obľúbencami, odolávajú počasiu, skáču aj po blatistých poliach, len aby si naplnili uši tým najlepším z rôznych štýlov hudby.

Prvým známym hudobným festivalom boli pýtijské hry, ktoré podľa legiend založil sám Apolón, boh svetla a slnka, tanca, hudby, medicíny, lukostreľby, básnictva a proroctiev. Hry sa konali od roku 582 pred n. l., pravdepodobne na konci augusta, na mieste Apolónovho víťazstva nad hadom s dračou hlavou Pythóna. Starovekí Gréci považovali toto miesto za stred sveta a skalnatá rozpuklina vo výške 600 metrov medzi holými lesklými stenami Parnasu bola ozaj ideálnym miestom nielen na delfskú svätyňu a veštiareň, ale aj na divadlo. Hudobné súťaže známe ako mousikos agon zahŕňali tanečné, umelecké a hudobné ukážky.

Na troch javiskách ich mohlo sledovať až 5 000 divákov a konali sa pôvodne každých osem rokov. Pýtijské hry sa oslavovali prinajmenšom do roku 424 n. l. Ostatné grécke mestá sa nenechali zahanbiť a takisto si vytvárali svoje lokálne festivalíky. Antický svet naozaj prekypoval hudobnými festivalmi a boli takmer také bežné ako dnes, hoci stredobodom uctievania boli skôr králi a božstvá na rozdiel od dnešných rockových hviezd. Za zmienku by možno stál aj trojdňový festival kvetu viniča v Aténach. Návštevníci festivalov začali súťažou v pití alkoholických nápojov a potom si užívali spevácke a tanečné vystúpenia v tógach.

Najznámejšie hudobné festivaly
Festival Glastonbury (Pilton, Anglicko), Sziget Festival (Óbudai, Budapešť, Maďarsko), Lollapalooza (Chicago, Illinois, USA), Festivaly Reading a Leeds (Reading a Leeds, Anglicko), Pirate Station (Petrohrad, Moskva, Jekaterinburg a Novosibirsk, Rusko), Woodstock Music and Art Fair (Woodstock, New York, USA), Rock am Ring (Nürburgring, Nemecko), Rock in Rio (Rio de Janeiro, Brazília a Lisabon, Portugalsko), Download Festival (Donington Park, Anglicko), Ultra Music Festival (Miami, Florida, USA), Big Day Out (Sydney, Gold Coast, Adelaide, Melbourne a Perth, Austrália), Nova Rock Festival (Burgenland, Rakúsko), Wacken Open Air (Wacken, Nemecko), Pinkpop Festival (Landgraaf, Holandsko).

Zneužitý Wagner

Ďalšie oslavy poézie, hudby a rôznych umení možno vystopovať na hrade Cardigan. Každoročné oslavy waleskej kultúry usporiadaval lord Rhys v roku 1176. Po dlhej prestávke boli oživené na konci 18. storočia. Festival Tri zbory, ktorý sa sústreďuje okolo zborov v katedrálach Hereford, Gloucester a Worcester a úzko súvisí s kariériou skladateľov ako Elgar a Waughan Williams, sa považuje za najstarší nesúťažný festival klasickej hudby na svete a oslavuje viac ako 300 rokov.

R. WAGNER požadoval na slávnosti frak a večernú toaletu. Neuspel. Dress code je pomerne voľný.
Zdroj: Profimedia.sk

Aj nemecký Bayreuthský festival, ktorý sa prvýkrát začal 13. augusta 1876, vďačí za svoj zrod skladateľovi Richardovi Wagnerovi. Vymyslel tak spôsob, ako prezentovať svoju prácu. Počiatočné verejné predplatné sa však ukázalo ako sklamanie. Veľa peňazí na výstavbu novej opery dal sám bavorský kráľ Ľudovít II. Okrem toho Wagner podnikal turné po celom Nemecku, aby na ňu získal peniaze. Na získanie peňazí boli založené spolky v Lipsku, Berlíne, vo Viedni a na iných miestach. V 20. rokoch 20. storočia sa Wagnerova rodina stala blízkou Adolfovi Hitlerovi, ktorý využil predstavenia v Bayreuthe ako nástroj nacistickej propagandy. Dnes je každoročný festival, ktorý sa koná v špeciálne navrhnutom bayeruethskom divadle Festspielhaus na Zelenom vŕšku, stále považovaný za púť pre nadšencov Wagnera, ktorí na lístky často musia čakať roky.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia