Volajú ich hrachári. Babská klebeta vysvetľuje, že keď voľakedy potrebovali v Štefanove posunúť kostol, rozmýšľali, že ho posunú po vysušenom hrachu. Presunúť ho špekulovali pri prestavbe, keď stavali nový, aby im stará stavba ešte slúžila, ale nezavadzala.

Taká veselá obec a už ani krčmu nemajú! Zato so zamestnanosťou je to celkom dobré. Je to odtiaľ kúsok do Senice, Malaciek, Kútov, Trnavy aj do Bratislavy je to za dobrých podmienok na diaľnici približne hodina cesty. Kto chce, robotu si nájde.

Filozofia starostovania

Starosta František Chudý je vo funkcii druhé volebné obdobie. Predtým podnikal v obci, bol spolumajiteľom malej výrobne nábytku na zákazku a obchodnej činnosti s tým spojenej. Výrobňa interiérového zariadenia dodnes funguje v bývalej budove materskej školy, v ktorej má sídlo aj obecný úrad. Vyrábať nábytok ho neprestalo baviť, ale: „Bol som poslanec miestneho zastupiteľstva a nepáčilo sa mi, ako obec fungovala. Niekoľko volebných období som síce podporoval kandidátov, ktorí chceli priniesť zmenu, ale nedokázali sa presadiť v konkurencii bývalého starostu. Stále som ustupoval a posúval dopredu niekoho iného. Keď som po rokoch videl, že nikto neuspel, povedal som si dosť. A išiel som do toho sám.“

VIAC FOTIEK Z MALEBNEJ OBCE NA ZÁHORÍ NÁJDETE V GALÉRII

Starosta je sedemnásť rokov organistom v kostole. Ľudia ho poznajú. „Dostal som sa na obecný úrad a snažím sa zmeniť filozofiu starostovania, aby bol obecný úrad pre všetkých, nielen pre niektorých. Je jedno, či mi je niekto sympatický alebo nie, ak má trvalý pobyt v Štefanove a býva tu, snažím sa mu vychádzať v ústrety. Obecný úrad je tu pre všetkých.“ Na fašiangy vyzerá Štefanov ako veľmi družná a jednotná obec. Ale vraj majú aj svojich ufrflancov – a nielen pod maskami.

Starosta FRANTIŠEK CHUDÝ.
Zdroj: Vladimír Kampf

V obci za jeho starostovania začali stavať požiarnu zbrojnicu. Doteraz mali ťažkú techniku nezmyselne pod strechou v areáli spoločnosti, ktorej spoluvlastníkom je aj obec. Nebolo by na tom nič zlé, keby to nebolo päť kilometrov za dedinou. „Hasiči sa najprv museli dostať k trom požiarnickým autám, aby mohli vyraziť. Naša stará zbrojnica s jednou malou garážou je už viac kultúrna pamiatka než budova zodpovedajúca súčasným štandardom. Minulý rok na jeseň sme začali stavať novú na obecnom pozemku.“

Starostu trápi, že škola nemá telocvičňu. Zohnať na ňu v súčasnosti financie bude náročné. „Z obecného rozpočtu to isto nezvládneme, ale čakáme na výzvy. Športový areál s ihriskom a kabínami vyrástol za môjho predchodcu. To bola jedna z vecí, ktoré ma mrzeli. Namiesto kabín za 270-tisíc eur sme mohli mať v tom čase za 260-tisíc telocvičňu,“ vysvetľuje starosta František Chudý.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia