Keď sa povie Heľpa, človek znalý pomerov si okamžite predstaví klenotnicu kultúrnych tradícií, folklóru, romantických dreveničiek a srdečných ľudí. Rázovitá horehronská obec však rozhodne nežije len z minulosti.

Na viacerých miestach musí návštevník uznanlivo pokývať hlavou. Napríklad v útrobách vynoveného obecného úradu, pri galérii nad schodmi ku Kostolu nanebovzatia Panny Márie, malom zimnom štadióne alebo jednej z miestnych symbolík – Starej fare, ku ktorej sa viaže veľmi silný príbeh farára Michala Čaneckého. Možno nikde inde na Slovensku by sa nenašiel duchovný, ktorý slúžil na jednom mieste celé polstoročie (1943 –1992). Keď v júni 1949 príslušníci Zboru národnej bezpečnosti a ŠtB spustili Katolícku akciu a chceli farára odvliecť a odsúdiť za protištátnu činnosť, miestni občania ho bránili vlastnými telami. Následne sa rozpútalo peklo. Stovka ľudí skončila na výsluchu, 35 odsúdili. Piati zomreli na následky mučenia, ktoré musel podstúpiť aj farár. Napokon však v Heľpe zostal až do roku 1992 a miestni naňho nedajú dopustiť. Osudnou sa mu stala havária autobusu smerujúceho do Popradu, po ktorej zomrel na následky zranení a ďalších zdravotných problémov. Krásne zrekonštruovaná Stará fara je jedným z centier spoločenských a kultúrnych akcií. Okrem iného tam nájdete jedinečné sane Čaneckého nástupcu farára Jána Gnipa, ktorý k nim v duchu tradície z času na čas zapriahol kone a vydával sa na cesty po okolí.

Heľpa

Poloha: Banskobystrický kraj, okres Brezno, región Horehronie

 

Prvá písomná zmienka: 1549

 

Rozloha: 41,7 km2

 

Nadmorská výška:. 695 m.n.m.

 

Počet obyvateľov (k 1.1.2021): 2 469 (muži 1 181, ženy 1 288)

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka):

  • 2012 – 19,15 %
  • 2013 – 17,4 %
  • 2014 – 13,41 %
  • 2015 – 12,52 %
  • 2016 – 9,84 %
  • 2017 – 5,96 %
  • 2018 – 4,42 %
  • 2019 – 4,42 %
  • 2020 – 8,68 %

Zvýšili bezpečnosť, znížili náklady

Starosta obce Peter Hyriak získal dôveru voličov pred šiestimi rokmi a dnes hovorí, že ho táto práca vnútorne napĺňa. „Veľa vecí sa podarilo posunúť dopredu vrátane tých dlho zanedbávaných. V prvom rade to bola bezpečnosť na ceste prvej triedy, kde sme presunuli autobusovú zastávku za križovatku a kde pribudol chodník. Zo štrukturálnych fondov sa podarilo zabezpečiť financie na obnovu obecného úradu, požiarnej zbrojnice, pošty, vybudovalo sa viacero bezbariérových vstupov. Prechodom na vykurovanie drevnou štiepkou sme výrazne znížili energetické náklady v niektorých budovách vrátane objektu obecného úradu,“ bilancuje. Ešte v minulých volebných obdobiach sa podarilo zabezpečiť z eurofondov čistiareň odpadových vôd, ktorú spustili v roku 2014. Kanalizácia v obci je zavedená približne na 90 percent. Na zvyšných úsekoch je to podľa starostu finančne náročné, keďže programové obdobie na takéto projekty sa už skončilo. Napriek tomu sa v roku 2019 podarilo priviesť kanalizáciu na 230-metrový úsek na ceste prvej triedy. Tento rok ho dokončia prečerpávacou stanicou za 210-tisíc eur z envirofondu.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z RÁZOVITEJ HOREHRONSKEJ OBCE NÁJDETE V GALÉRII

Nádej menom priemyselný park

Napriek istému prílivu ľudí z väčších miest, využívajúcich zrekonštruované dreveničky ako víkendové sídla, stálych obyvateľov Heľpy pomaly ubúda. Podobne ako v mnohých iných regiónoch cítiť predovšetkým odliv mladých. „Nie preto, že by sa im tu nepáčilo, ale najmä pre nízku ponuku pracovných príležitostí. Dochádzanie do pomerne vzdialených miest v okolí nie je jednoduché, napriek tomu sa nezamestnanosť v obci pohybuje len na úrovni sedem-osem percent. Priamo v Heľpe je najväčším zamestnávateľom firma na výrobu gumových a plastových profilových tesnení, nasleduje samotná obec. Viacerí naši obyvatelia pracujú v štátnej službe,“ vyratúva Peter Hyriak.

S lepším výberom pracovných možností by obci výrazne pomohol priemyselný park, nad ktorým sa jej vedenie vážne zamýšľa. „Ide o 44-hektárovú plochu medzi Heľpou a Závadkou, kde je k dispozícii celá infraštruktúra. Potenciál tu teda určite je, problémom sú však rozdrobené pozemky. Samotná obec to nie je schopná vyriešiť, ale dali sme tento areál do povedomia ministerstva hospodárstva a budeme súčinní pri akýchkoľvek aktivitách premeny tejto lokality na priemyselný park,“ plánuje starosta.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Posledná nehnuteľnosť, do ktorej sa herečka sťahovala, bol dom v Dunajskej Lužnej.

Extrémny koníček: Magda Paveleková vystriedala štrnásť adries. Čo bude s jej posledným domovom?

Miroslava Fabušová

Misska z Kollárovej limuzíny šokovala správou o prepadnutí: Fotky modrín radšej stiahla

VIDEO: MUDr. Adriana Šimková radí, ako si poradiť s kovidom doma

VIDEO: MUDr. Adriana Šimková radí, ako si poradiť s kovidom doma

V januári oslávila 46. narodeniny. Nasledoval kovid, nemocnica a, bohužiaľ, smrť.

Prvá obeť kovidu medzi učiteľmi: Eva (†46) myslela na svojich žiakov do poslednej chvíle

Ilustračná snímka

Božia rana? Krajniak spomenul Baziliku sv. Mikuláša a v tom sa zrútil priľahlý múr

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia