Je na čele rebríčka najbohatších krajín sveta, ale aj najväčších znečisťovateľov planéty. Odborníci ho zaradili medzi najhorúcejšie obývané miesta planéty. Katar.

Otvárate oči a neveríte, ale je to tak. Maličký Katar s rozlohou len o dva štvorcové kilometre väčšou, než má náš Banskobystrický kraj, má najvyššie HDP na obyvateľa (130-tisíc amerických dolárov). Zbohatol vďaka rope a zemnému plynu. Je najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu na svete. A v dôsledku zmeny klímy dostáva ďalší prívlastok: najhorúcejšie obývané miesto na zemi. V lete sa teplota šplhá k 50 °C. Pridajte vysokú vlhkosť vzduchu a hneď nemáte chuť vytiahnuť päty z klimatizovaného bytu. Najmä keď je znečistené ovzdušie. Katar ročne vypustí do ovzdušia najviac oxidu uhličitého na svete. Napriek tomu tam ľudia žijú, podnikajú a robotníci, najmä z Indie a Bangladéša, dvíhajú moderné domy až k oblakom.

Katar
Je malá absolutistická monarchia na rozlohe 11 571 km2 na čele s emirom. Leží na Arabskom polostrove. Delí sa na sedem správnych oblastí. Susedí len so Saudskou Arábiou, zvyšok emirátu obklopuje Perzský záliv. Až 98 percent obyvateľstva (celkovo 1 854 000) vyznáva islam. Hlavné mesto a ekonomické centrum krajiny je Dauha (1 205 000 obyvateľov), ktorá je aj sídlom vlády. Katar má veľké zásoby ropy a zemného plynu – tretie najväčšie na svete. Úradný jazyk je anglický a arabský.

Farma v polopúšti

V Katare pracuje aj malá komunita Slovákov, ktorí sa príležitostne stretávajú. Nechceli sa zviditeľniť. Len fyzioterapeutka Baška, ktorá v krajine žije s rodinou už šestnásť rokov, sa podujala urobiť mi sprievodkyňu. Sadnem si k nej do auta a štartujeme na sever krajiny na jednu z pláží. Už po prvých metroch otváram oči a čudujem sa. Bola som tu pred jedenástimi rokmi a vidím, že Dauha, hlavné mesto krajiny, sa podstatne zmenila.

Vezieme sa širokými viacprúdovými cestami a nechýbajú estakády. Chodníky áno. Tu sa totiž ľudia neprechádzajú, všetko je rozpálené. V krajine funguje systém – klimatizovaný dom, auto, obchod a pracovisko. Pri ceste zbadám smerovky k metru. Skvelé! Je to krok k zlepšeniu dopravy, ale zrejme len pre cudzincov. Domáci sa svojho čo najväčšieho auta asi nevzdajú, ani keď budú

˃˃˃ Fotografie krásnych miest horúcej krajiny nájdete v galérii. ˂˂˂

hodiny tvrdnúť v zápche na cestách. Dostaneme sa za mesto, kde je polopúšť, a ja pohľadom hľadám ťavy. Nie sú tu.

Ale vpravo je farma na výrobu mliečnych produktov. Tá je odpoveďou na embargo dovozu potravín zo Saudskej Arábie a od jej troch spojencov. V roku 2017 nakúpili v USA, Austrálii a Holandsku štyritisíc kráv a špičková päťhviezdičková letecká spoločnosť Qatar Airways ich prepravila. Katarčania spustili výrobu mliečnych produktov. Mlieko, smotana, jogurty a syry sú veľmi chutné. Poradili si aj s pestovaním zeleniny. V obchodoch nechýba čerstvá cibuľka, paradajky či istý druh menších uhoriek. Sú výborné.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

V luxusnej vile nakrúcali bondovku Nikdy nehovor nikdy so Seanom Connerym.

Waaau! Bondova vila je na predaj. Ten výhľad vás chytí za srdce

Populárne články
William a Kate

PRINC WILLIAM má vážne obavy: Čo trápi následníka trónu?

V luxusnej vile nakrúcali bondovku Nikdy nehovor nikdy so Seanom Connerym.

Waaau! Bondova vila je na predaj. Ten výhľad vás chytí za srdce

Ilustračná snímka

Stop hazardu so zdravím: Iniciatíva žiada dostatok zdrojov pre zdravotníctvo

V manželstve s Michalom Kubovčíkom nechýba humor.

Opäť tehotná! Herečka ZUZANA KUBOVČÍKOVÁ ŠEBOVÁ nosí pod srdcom bábätko

Rumunsko je krajinou hôr a fascinujúcej histórie.

Najkrajšie divy tajomnej Transylvánie: Rumunsko nie je iba o Draculovi

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia