Noví poslanci v obci Špačince pri Trnave začali nekompromisne upozorňovať na chyby vo vedení obce a v spornom konaní starostu.

Mediálnu pozornosť si vyslúžili, až keď sa časť videozáznamu zo schôdze obecného zastupiteľstva začala šíriť po sociálnych sieťach.

Fekišovce boli začiatkom tohto 
roka trhákom internetu. Ako o ďalších Fekišovciach sa v súčasnosti začalo hovoriť o Špačinciach. Vo videu starosta Július Zemko (54) neuniesol poznámky poslankyne Viery Vančovej (48) a hneď sa veselé kopy mali na čom zabávať.


Fotky s papalášmi

Na úvod videa vystupuje pred poslancami riaditeľ Základnej školy s materskou školou v Špačinciach Peter Kalapoš. Upozornil, že od septembra sa v škole stravuje o 40 detí viac a že pre situáciu s obedmi zadarmo potrebuje navýšiť počet kuchárov či pomocníkov kuchárov.

Krik pre obedy v Špačinciach.
Krik pre obedy v Špačinciach.
Zdroj: Vladimír Kampf

Riaditeľ priznal, že situáciu rieši so starostom, ale že by potreboval naozaj navýšiť sily v kuchyni, najmä preto, že keď vypadne jedna kuchárka, bude mať vážny problém. Žiadal navýšenie prostriedkov na mzdy.

So starostom si vymenili pár viet, keď do diskusie vstúpila Vančová: „Treba sa opýtať Erika Tomáša a expremiéra Fica, ktorí hovoria, že obce si v týchto veciach vymýšľajú a žiadne technológie alebo kuchárky nepotrebujú, lebo na to dostávajú príspevok od štátu, ktorý táto smerácka vláda schválila a na ktorý my ako obec musíme doplácať. Takže, nech sa páči, ty si smerácky starosta, bolo by dobré, keby si sa spýtal svojich spolupolitikov, či si obce naozaj vymýšľajú...“ obrátila sa na starostu a pridala poznámku, že starosta sa fotí s papalášmi a dáva si to na sociálnu sieť.

To bol olej do ohňa. To starostu rozohnilo a pustil sa do poslankyne v špačinskej slovenčine, že nie je tá, ktorá mu bude určovať, s kým sa bude fotografovať, a že nenechá urážať ani seba a ani spolustraníkov. Starosta sa poslankyne vzápätí spýtal, na čom fičí. Jednoducho, veselá dedina.

Vančová skonštatovala, že sa s mafiánmi nefotí. Spor skončil urazeným starostom, ktorý sa akoby chystal odísť. Po krátkej slovnej prestrelke Vančová požiadala riaditeľa školy, aby poslancom poslal do mailu kalkuláciu na to, čo všetko potrebuje.

Zásadné je, že v Špačinciach nejde o malý konflikt pre obedy zadarmo. Obecné zastupiteľstvo vrie. Štyria poslanci sú na strane starostu, ale ďalších päť si predsavzalo, že s praktikami hlavy obce treba skoncovať.

V zátvorke za menom

Riaditeľ za ďalšiu publicitu Životu poďakoval s tým, že vo videu na sociálnych sieťach povedal všetko a nechce ďalej víriť vášne medzi starostom a poslancami.

Starosta Július Zemko je zhovorčivejší: „To video ma veľmi mrzí. Viem, že aj takáto reklama je reklama, ale zaobišiel by som sa aj bez nej. Myslím, že prezentovať by sme sa mali krajšími vecami a hlavne výsledkami. Žiaľ, stalo sa. Video bolo účelovo vystrihnuté tak, aby vrhlo zlé svetlo na mňa a na Smer. Za normálnych okolností je na stretnutiach obecného zastupiteľstva od nástupu nových poslancov veľa takýchto atakov. Tie nikdy nikoho nezaujímali, ale teraz pred parlamentnými voľbami sa niektorí potrebujú zviditeľňovať. Aj tu sa chytajú politické body,“ mieni starosta, ktorému je ľúto, že sa jeho oponenti nezamýšľajú nad tým, čo kto vo funkcii dokázal bez ohľadu na to, aké stranícke tričko nosí a akú stranu má napísanú v zátvorke za menom.

Podľa starostu kritizujú iba tí, ktorí pre obec neurobili nič.

„Všetci majú plné ústa toho, čo by sa ako malo robiť a ako by to bolo ideálne. Nie sme predsa v Saudskej Arábii, kde vyberiem z vrecka peniaze a urobím, čo si kto želá. Musíme pracovať s tým, čo máme, a urobiť po vôli čo najviac občanom.“

Špačince sú podľa neho zaujímavá lokalita, kde sa cena za štvorcový meter pozemku už šplhá k 120 eurám. Na diaľnicu to majú cez obchvat Trnavy blízko.

Starosta Špačiniec Július Zemko sa z publicity neteší, ale nemá ani problém hovoriť o dianí v obci.
Starosta Špačiniec Július Zemko sa z publicity neteší, ale nemá ani problém hovoriť o dianí v obci.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Máme tu všetkých lekárov, školu, škôlku. Vybudovali sme centrum obce...“ vymenúva výhody.

Zemko je vo funkcii už tretie volebné obdobie. S hlasmi voličov nikdy nemal problém.

Súčasný starosta Špačiniec spomína, ako mu jeho predchodca hovoril: „Nerobíš nič, zle je. Keď niečo urobíš, začnú sa dvíhať hlasy, že čo z toho máš a ako si sa nabalil. Ak chceme veci posúvať, vždy budeme mať nepriateľov.“

Mimochodom: V súvislosti so stravovaním v školskej jedálni nevidí problém. Je podľa neho na riaditeľovi, aby rozvrhol čas tak, aby neprichádzali všetky deti naraz.

„Veď kapacity a priestory v škole v minulosti stačili na oveľa vyšší počet stravníkov. Bývalo tu aj 450 detí. Ľudí vieme zohnať. Pre mňa bolo jeho vystúpenie nepochopiteľné. Táto časť videa bola podľa mňa účelovo vystrihnutá. Ja viem, že Smer nie je v kurze, sám sa nestotožňujem so všetkým, čo strana robí. Ale nie som z tých, čo sa ťahajú zo strany do strany. Našťastie aj v dedine máme veľa ľudí, ktorí Smer neobľubujú, ale hodnotia ma podľa práce a výsledkov.“

Podľa starostu sú dôležitejšie skutky ako konflikty. Chváli sa napríklad vynoveným kultúrnym domom.
Podľa starostu sú dôležitejšie skutky ako konflikty. Chváli sa napríklad vynoveným kultúrnym domom.
Zdroj: Vladimír Kampf

Čo robí kontrolórka?

Viacerí poslanci si nemyslia, že je všetko v najlepšom poriadku, a snažia sa upozorniť na neodborné praktiky starostu pri vedení obce.

„Na úrade nie sú dobre nastavené základné procesy počnúc povinným zverejňovaním faktúr, z ktorých dve tretiny vykazujú chyby, pokračujúc objednávkami písanými ručne a bez potrebných údajov až po zmluvy uzatvorené v rozpore s pravidlami verejného obstarávania. K nemu nás starosta nechce za žiadnych okolností pustiť, napriek tomu, že účasť na výbere dodávateľov vyžadovalo už predchádzajúce zastupiteľstvo. Dôvodil, že dokáže vybaviť zľavy i pri elektronickom obstarávaní, čo reálne nie je možné. Niektoré stavebné firmy sú preto v obci dlhodobo netransparentne preferované. Keď na chyby poukážeme, tak nás starosta a jeho zástupca zosmiešňujú a urážajú. Dokonca raz protizákonne ukončili zasadnutie a neumožnili tak hlasovať za prednesený návrh poslankyne,“ hovorí Vančová.

Podľa nej by starostovi asi stačilo, aby chodili na obecné akcie, umývali hrnce na zabíjačke, rozdávali hračky novonarodeným deťom a hlavne bez oponovania hlasovali za všetky jeho návrhy.

Krik pre obedy v Špačinciach.
Krik pre obedy v Špačinciach.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Starostu sme na chyby upozorňovali viackrát, kontrolórku obce sme tiež žiadali o preverenie sporných skutočností. Úlohy, ktoré jej zadalo zastupiteľstvo, však nevykonala ani po opakovaných urgenciách. V obci sa objavujú čierne stavby, ľudia nás informujú o tom, že v ich blízkosti stoja kompletné rodinné domy bez stavebných povolení,“ dodáva.

Podľa ďalšej poslankyne Kristíny Ťažkej (30) je problém aj v tom, že poslancom nie sú často na zasadnutia poskytované materiály potrebné na rozhodovanie. Atmosféra je počas zasadaní neadekvátna.

„Stalo sa, že zverejnený rozpočet obce sa odlišoval od toho, ktorý sme pôvodne schválili a o ktorom bola rozprava. Po júnovom stretnutí zastupiteľstva zas nebolo zapísané jedno z našich rozhodnutí. Je možné, že zámerne, pretože sme ním chceli zabezpečiť vyššiu transparentnosť tak, aby boli o zákazkách nad 5 000 eur informovaní aj poslanci,“ dodáva Vančová.

„Problémy v nakladaní s financiami nastali po tom, čo dal starosta ešte v roku 2015 zmeniť všeobecne záväzné nariadenie len bežným uznesením, aby mohol sám bez schválenia poslancami robiť v rozpočte úpravy. Na rozpor so zákonom sme upozornili aj našu kontrolórku. Tá nás oklamala, že o uznesení nevedela, pričom pri jeho schvaľovaní sedela vedľa starostu,“ uvádza Ťažká.

Pýchou dediny hneď vedľa Trnavy je aj vynovený štadión.
Pýchou dediny hneď vedľa Trnavy je aj vynovený štadión.
Zdroj: Vladimír Kampf

Developeri pred ľuďmi

Ďalší špačinský poslanec Branislav Pastucha (45) hovorí, že kandidoval preto, aby zmenil systém v obci.

„Ten dnešný je postavený na hurá systéme zmeny územného plánu a uvoľňovaní priestoru developerom hlava-nehlava. Takýto prístup vyvoláva tlak na celkovú infraštruktúru. Predsa nemôže pribudnúť 500 domov bez zvýšenia potrebnej infraštruktúry a kapacít služieb, pretože na to obec doplatí. Je jednoduché postaviť stovky domov, developeri zarobia obrovské peniaze a následné problémy zostanú obci. Veď na to doplatia všetci.“

Druhou vážnou vecou je podľa Pastuchu neochota starostu počúvať ľudí a využiť skúsenosti nových poslancov.

„Vníma nás ako nejakú konkurenciu a dobre mienené rady berie na ľahkú váhu. Keď ho niekto upozorní, že postupuje v rozpore so zákonom, berie to ako útok na svoju osobu. Namiesto toho, aby urobil nápravu, na verejnosť sa dostávajú prekrútené fakty a šíria sa nepravdy. Potom nám nezostáva nič iné, iba sa dovolávať pravdy prostredníctvom prokuratúry a na vyšších úradoch. Nikdy však nebudem hlasovať za niečo, o čom som presvedčený, že v budúcnosti obci prinesie problémy,“ povedal Pastucha.

Branislav Pastucha nerozumie, prečo chce starosta z ľudí, ktorým záleží na rozvoji obce, urobiť jej nežičlivcov.
Branislav Pastucha nerozumie, prečo chce starosta z ľudí, ktorým záleží na rozvoji obce, urobiť jej nežičlivcov.
Zdroj: Vladimír Kampf

Poslanci, s ktorými sme sa stretli, nám toho narozprávali na praktiky starostu viac, ako príklad z posledného obdobia uviedli tri rôzne objednávky na tri rôzne sumy opravy chodníka k cintorínu pre jednu a tú istú firmu len s niekoľkodňovými rozdielmi, bez toho, aby k nim boli rozpísané konkrétne práce.

Takýto postup, keď sa ľudia nedozvedia, na čo konkrétne idú ich peniaze, nebudí dôveru.

Podľa poslanca Pastuchu čaká pre takéto šafárenie Špačince do budúcna veľká záťaž. Vraj bez prozreteľnosti nebude o pár rokov v obci ani kde pochovávať, pretože cintorín nebude stačiť. Zomrieť v Špačinciach nebude len tak...

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia