Firma Ivana Čarnogurského sa snaží pritiahnuť investorov najsilnejšej ekonomiky na svete už viac ako dva roky. Nový bilbord s vizualizáciou čínskeho mestečka by mohol svedčiť o tom, že projekt napreduje. Je to tak?

V novembri 2010 tancovali pri diaľničnom výjazde D1 medzi Sencom a Pezinkom bagre a spoločnosť Ivana Čarnogurského IPEC Group tak začala výstavbu (vtedy) prvého slovenského outletového centra D1 Outlet City. Rýpadlá Takeuchi krepčili pod taktovkou tanečníka Tonyho Moisesa na rýchlu techno hudbu. Možno si ako leitmotív mali zvoliť pieseň Neverending Story. Ubehli viac ako štyri roky a outlet pri Senci, na rozdiel od konkurenčného pri Voderadoch, stále nie je otvorený. Posledné správy hovorili o lete minulého roka, nákupná dedinka však stále zíva prázdnotou.

671590:gallery:true:true:true

V čínštine

Čo je však zaujímavé, na opustenom parkovisku pred outletom sa objavili tri bilbordy zobrazujúce novú stavbu. Ide o dve 12-poschodové moderné budovy so spoločným vestibulom, ktoré v strede spája most. Údaje na bilborde sú v čínskych znakoch, a tak sa okrem názvu European China Center Headquarters Building (Európske čínske centrum – Budova ústredia) z neho nedá veľa vyčítať.

Outlet pri D1 už stojí, no zatiaľ zíva prázdnotou.
Outlet pri D1 už stojí, no zatiaľ zíva prázdnotou.
Zdroj: Peter Brenkus, Život

S pomocou prekladateľa sa nám podarilo zistiť, o čom vlastne bilbord informuje – vľavo od stavby je názov investora The European Federation of Chinese Organizations (Európska federácia čínskych organizácií). Na pravej strane je informácia o celkovej rozlohe stavby – 12 006 štvorcových metrov, rozloha budovy má byť 20 347 štvorcových metrov a počet poschodí bude 12. Bilbord ďalej sľubuje, že tu nájdeme obchodné centrum, reštauráciu, byty, kancelárie, spoločenské miestnosti a klub. Znamená to, že čínske mestečko sa pomaly stáva realitou?

Na mŕtvom bode

Informácia o tom, že Čarnogurského firma IPEC Group sa chystá pri Senci postaviť čínske centrum, nie je žiadnou novinkou. Médiá obletela táto správa ešte v roku 2011, keď sa objavili aj prvé vizualizácie. Podľa vtedy zverejnených informácií odhadoval brat známeho expolitika investíciu až do výšky 100 miliónov eur. Polovica projektu mala byť financovaná slovenskou stranou, polovica investormi z najľudnatejšej krajiny sveta.

Čínske mestečko by malo byť zmesou tradičnej
Čínske mestečko by malo byť zmesou tradičnej
Zdroj: IPEC Group

Dnes je však Čarnogurského firma na informácie skúpa: „Ďakujeme za váš záujem. Momentálne neposkytujeme bližšie informácie k projektu European China Centre, keďže sa nachádza v obchodnej fáze,“ informoval nás Ing. Martin Čarnogurský. V časoch, keď IPEC projekt čínskeho mestečka rozbiehal, do komplexu chcel prilákať čínske firmy, ktoré už na Slovensku pôsobia, ale aj nových podnikateľov. Možno sa bilbordom v čínštine snaží osloviť práve ich, pretože väčšine Slovákov spleť čínskych znakov nič nehovorí.

Úrad nič nevie

S výstavbou pôvodne chceli začať ešte v roku 2012, potom sa hovorilo o roku 2013, ale základný kameň nik nepoklepkal ani vlani. „Predmetný bilbord sme zaregistrovali. Nie sú vydané žiadne povolenia na stavby zakreslené na bilborde,“ povedal Tibor Omasta zo stavebného úradu v Senci. Zdá sa tak, že v najbližšom čase sa výstavba nezačne realizovať, ale bilbord svedčí o tom, že Čarnogurského firma sa svojej vízie nevzdala.

Čínske mestečko by malo byť zmesou tradičnej
Čínske mestečko by malo byť zmesou tradičnej
Zdroj: IPEC Group

Čína v posledných rokoch patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce svetové ekonomiky, podľa výšky HDP je od roku 2014 najväčšou na svete a predbehla aj USA. Odborníci odhadujú, že svoju pozíciu ekonomickej jednotky si udrží veľmi dlho. Pritiahnuť k nám firmy a investorov z tejto krajiny je určite lukratívne. Komplex má byť podľa jeho projekčnej prezentácie akýmsi samostatným mestečkom s obchodmi, bytmi a kanceláriami. Či je však lokalita dostatočne atraktívna aj na to, aby tam niekto žil, keď sa v okolí zatiaľ nenachádzajú žiadne možnosti tráviť voľný čas bez toho, aby ste museli naštartovať auto, je otázne.

Poslať emailom
Diskusia ()
Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Ako rada opakuje, nikam sa neponúka, napriek tomu pracovné príležitosti stále prichádzajú.

Nezabúdajme na dotyk: Televízna svokra radí, ako prežiť tie najkrajšie Vianoce

Fiľakovo za posledné roky výrazne opeknelo.

Fiľakovo sa úspešne rozvíja, bojuje však so zúfalou infraštruktúrou

John Travolta

Hollywoodsky smoliar: Časy keď bol Travolta parketovým levom sú dávno preč

Spevácka hviezda,ktorá zmenila svet hudby oslavuje osemdesiatku.

Tina Turner oslávila okrúhle narodeniny. Žije s manželovou obličkou

Alec Baldwin a Hilaria Baldwin na nákupoch s deťmi.

Po smutnej udalosti prvýkrát na verejnosti: Alec Baldwin s manželkou prišli o dieťa

Alkohol predlžuje únavu

Predlžuje alkohol únavu?

Zobraziť viac
Diskusia