Prváci v jednej zo základných škôl v Novom Meste v Bratislave márne čakali na svoju učiteľku. Neprišla, pred koncom prázdnin dala výpoveď.

Situáciu, ktorá nastala prvý deň v tomto školskom roku, nám opísala sociálna pedagogička Silvia Dončevová. Pokúšala sa škole pomôcť a nájsť novú učiteľku. Márne. Dnes preto prvákov učí špeciálna pedagogička.

V Bratislavskom kraji sú dnes v školách schopní prijať 780 učiteľov hlavne cudzích jazykov, matematiky, fyziky, informatiky. Situácia je z roka na rok horšia. Kým v roku 2016 bolo v ponuke viac ako 1 200 voľných miest pre pedagógov, tento rok je to viac ako 2 700. Väčšina ponúk, asi 56 percent, je v Bratislavskom kraji. Tieto údaje pochádzajú z analýzy portálu Edujobs.sk.

Život sa telefonicky spojil s vedením desiatich škôl v Bratislave a okolí. Zistili sme, že okrem učiteľov chýbajú vychovávatelia, upratovačky aj údržbári.

Kritickú situáciu rieši vedenie škôl tak, že prijíma učiteľov s bakalárskym vzdelaním, prípadne záujemcov s iným vysokoškolským vzdelaním, ktorí si doplnia pedagogické minimum, napriek tomu, že ministerstvo školstva im to neodporúča. Spoliehajú sa aj na učiteľov dôchodcov, v jednej zo škôl riaditeľka prehovorila družinárku v seniorskom veku, aby išla učiť.

Žiadna škola však nechce akútny personálny problém prepierať verejne. Podobné skúsenosti ako naša redakcia má aj Silvia Dončevová. Hovorí, že sa jej preto pri vedeckých výskumoch ťažko zháňajú potrebné dáta.

„Riaditeľky a riaditelia škôl sa obávajú, že keď sa bude vedieť o ich problémoch, bude to pôsobiť, že sú zlí manažéri. To, že chýbajú učitelia, však nie je ich vina.“

Ministerka školstva Martina Lubyová sa pohráva aj s myšlienkou na vyššie učiteľské platy v Bratislave než v iných regiónoch.
Ministerka školstva Martina Lubyová sa pohráva aj s myšlienkou na vyššie učiteľské platy v Bratislave než v iných regiónoch.
Zdroj: Matej Kalina

Aby nedochádzali

Podľa zistení ministerstva školstva, v rokoch 2014 až 2017 iba 33 percent absolventov pedagogických fakúlt nastúpilo do škôl, aby vykonávali učiteľské povolanie.

V Bratislave a okolí dávajú prednosť lukratívnejším pracovným miestam. Čím ďalej od hlavného mesta, tým je situácia priaznivejšia. Dokonca na východe republiky si môžu dovoliť prijímať učiteľov formou výberového konania.

„Ale iba v prípade slovenského jazyka, dejepisu a občianskej náuky. Na webovej stránke našej školy zverejníme oznam o voľnom pracovnom mieste, na výberové konanie príde priemerne šesť záujemcov,“ opisuje zástupca riaditeľky na Základnej škole na Hrnčiarskej ulici v Humennom Marian Dobrovolný.

Horšie je to už s matematikármi, fyzikármi a informatikmi. Tieto pracovné miesta síce dokážu ešte obsadiť, z roka na rok je však stav kritickejší.

Pozitívnejšia situácia je aj 50 kilometrov od Bratislavy. V Galante, v meste na juhozápade Slovenska, v Základnej škole na sídlisku SNP pôsobí v tomto školskom roku nová riaditeľka, deväť učiteľov odišlo prevažne do dôchodku.

„Evidovali sme 39 nových žiadostí. Vyberali sme hlavne mladých záujemcov, pretože učiteľská práca je veľmi náročná, častým javom je syndróm vyhorenia. Poznám to aj z praxe.

Celé roky som učila prvákov a druhákov. Keď som žiadala o postup, triednictvo vo vyšších ročníkoch, nebolo mi to umožnené, preto som využila príležitosť prihlásiť sa do výberového konania na post riaditeľky našej školy, kde učím už 19. rok. Záleží mi na tom, aby naša škola progresívne napredovala a aby mali šancu aj mladí učitelia,“ vysvetľuje riaditeľka Andrea Červeňanská.

Riaditeľka galantskej školy Andrea Červeňanská (na snímke vľavo) si mohla učiteľov vyberať. Evidovali 39 nových žiadostí.
Riaditeľka galantskej školy Andrea Červeňanská (na snímke vľavo) si mohla učiteľov vyberať. Evidovali 39 nových žiadostí.
Zdroj: Matej Kalina

Školu so športovým zameraním navštevuje 601 detí, pracuje tu 40 učiteľov, 7 vychovávateliek, jedna špeciálna pedagogička, dve asistentky a jedna školská pedagogička. Noví učitelia sú poväčšine práve z mesta a blízkeho okolia, pracovné pôsobisko si vybrali hlavne preto, aby nemuseli dochádzať ďaleko.

„Som začínajúca pedagogička a žiadosti som adresovala viacerým školám. Dostala som niekoľko ponúk, vybrala som si Galantu, pretože sa mi páči filozofia pani riaditeľky. Viem, že plánuje zaviesť Montessori Academy, touto metódou sme sa dosť podrobne zaoberali aj na vysokej škole,“ hovorí Sabína Michelszová.

Alexandra Polocíková učí v galantskej škole anglický jazyk: „Bola som medzí prvými, ktorí navštevovali túto školu. Na chodbách stretávam niektorých učiteľov, ktorí boli aj mojimi učiteľmi. Na roky strávené v tejto škole mám krásne spomienky.“

Celých 44 rokov tu učí aj Jozef Gál, ostal tu pracovať, hoci je dôchodca, pretože, ako hovorí, vie, aké je dnes náročné zohnať kvalifikovaného trénera.

„Veľmi dlho som zvažoval, či ostať alebo nie. Mám 65 rokov, pre istotu som absolvoval lekárske vyšetrenia, aby som zistil, či som zdravotne v poriadku. Nebol by som rád, keby ma v prípade choroby museli zastupovať moji kolegovia. Môžem učiť aj preto, že doma mám veľmi dobré rodinné zázemie. Manželka je tiež povolaním učiteľka, ako dôchodkyňa však dala prednosť rodine, je k dispozícii našim dvom dospelým deťom, keď treba pomôcť s vnúčatami.

Veľmi dôležitým argumentom, prečo som ostal, sú aj moji zverenci. Každý deň trénujem bývalého žiaka, ktorý navštevuje štvrtý ročník strednej školy v Bernolákove. Je absolútnou špičkou na Slovensku v atletike. Nedávno sa zúčastnil na majstrovstvách Európy juniorov vo Švédsku. Veľmi pekný úspech dosiahli aj naši šiestaci. Boli druhí na Majstrovstvách západoslovenskej oblasti v atletike mladšieho a najmladšieho žiactva.“

Zohnať kvalifikovaného trénera je dnes náročné, preto sa Jozef Gál rozhodol, že bude naďalej učiť, hoci má 65 rokov.
Zohnať kvalifikovaného trénera je dnes náročné, preto sa Jozef Gál rozhodol, že bude naďalej učiť, hoci má 65 rokov.
Zdroj: Matej Kalina
Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

Ilustračná snímka

Niektorí z nás majú dar. Vidia auru, ktorá im jasne napovedá, s kým majú do činenia

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac