Prvú prehliadku áut v Piešťanoch concours d’élégance zorganizovali vtedajší prenajímatelia kúpeľov Winterovci. Bolo to uprostred mája pred deväťdesiatimi rokmi.

Tento rok piešťanskí veteránisti zorganizovali 29. ročník prehliadky historických vozidiel Zlaté stuhy. V čase Winterovcov vystavovali na obdiv luxusné novinky vyrobené na mieru a hodnotili, ako s nimi ladí posádka vozidla. Riadením osudu dnes návštevníci Piešťan môžu raz do roka obdivovať aj tie isté autá, ktoré boli pred deviatimi desaťročiami novinkami.

FOTKY NEPREHLIADNUTEĽNÝCH VETERÁNOV NÁJDETE V GALÉRII...

Na pozadí Thermia Palace

Minulý rok zomrel muž, ktorý dal Zlatým stuhám súčasnú podobu, zberateľ a milovník veteránov Ján Horňák. Zlé jazyky chvíľu mudrovali, že bez Jána Horňáka Zlaté stuhy nebudú alebo nebudú to, čo bývali. Súčasný prezident piešťanského klubu Pavol Kušnír a dcéra Jána Horňáka Kata Sedlak s kopou ďalších veteránistov dokázali, že tradícia sa len tak neskončí. Na Slovensku je v súčasnosti niekoľko podobných podujatí. „Nikto však nemá na pozadí secesný kúpeľný hotel Thermia Palace a za moderátora Jána Mečiara z televízie Joj,“ chváli sa so širokým úsmevom prezident P. Kušnír.

KATA SEDLAK, šéf Združenia zberateľov historických vozidiel JURAJ PORAZIK a moderátor JÁN MEČIAR.
Zdroj: Vladimír Kampf

„Prešlo deväťdesiat rokov od prehliadky, ktorú zorganizovali Winterovci. V tom čase prišli na kúpeľný ostrov úplne nové autá vyrobené na zákazku. Vyššia trieda si v tom čase dávala vyrábať autá na mieru. Bol tu trebárs komik Vlasta Burian. Aj ten mal auto na mieru. Piešťany boli a sú svetoznáme mesto. V Bratislave bol klub automobilistov, podujatie však organizovali v Piešťanoch. Náš vetrancar klub vznikol z bývalého Zväzarmu.“ Zorganizovať tohtoročné Zlaté stuhy bolo o nervy. „Náš bývalý prezident nasadil latku vysoko. Janko Horňák nám veľmi rýchlo odišiel. Museli sme udržať jeho úroveň, aby ľudia videli, že to dokážeme.“ Posledné roky priniesli medzi veteránistov nové trendy. Už medzi nimi nie sú iba nadšenci, ktorí sa vo svojich autách piplú sami. Niekto má v autách bohatstvo, iný si opatruje jediného miláčika. Pribúdajú ľudia, ktorí si dávajú autá robiť.

Pavol Kušnír je so Zlatými stuhami od roku 2007. „Prvé auto som si poskladal sám. V klube som bol už predtým. Hovorili mi, že keď nemám žiadne auto, tak mi nejaké nájdu. Ďalšie veterány sa ku mne dostali tak všelijak, ale žiadne som si nenašiel na inzerát. Dnes ich mám štyri, čo je nateraz dosť, pretože ma limitujú garáže,“ dodáva s úsmevom.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia