Svieti nám červená, pokles populácií živočíchov je katastrofálny. Vymieranie rastlinných a živočíšnych druhov sa deje šialeným tempom, každých dvadsať minút vyhynie na zemi jeden živočíšny druh a rýchlosť tohto procesu sa neustále zvyšuje.

Stav biodiverzity, teda druhovej rozmanitosti, je podľa odborníkov alarmujúci. Populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov na svete poklesli od roku 1970 priemerne až o 68 percent. Konštatuje to Správa o stave planéty (Living Planet Report) 2020, ktorú prednedávnom zverejnila organizácia WWF.

K poklesu až vyhynutiu druhov dochádza v dôsledku deštrukcie ich stanovišťa, vinou zmeny klímy, ich nadmerným lovom i rozširovaním nepôvodných druhov rastlín a živočíchov do nových oblastí. Svojím nezodpovedným správaním znižujeme plochu prírodných ekosystémov, ktoré sa vyvíjali milióny rokov, a tým prudko znižujeme biodiverzitu. Pritom od prežitia rastlín a živočíchov závisí aj naše prežitie. Neuvedomujeme si, že svojou činnosťou negatívne a nezvratne meníme podmienky života na zemi. Na tej zemi, ktorej sme len správcami.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Biodiverzita a jej strata

Znie to neuveriteľne, ale vedci sú stále len na začiatku podrobného mapovania rozmanitosti živých foriem na zemi. Doteraz sa im podarilo identifikovať 1,7 milióna rôznych druhov žijúcich organizmov. Napriek tomu existuje ešte mnoho ekosystémov bohatých na druhy, ktoré sme sotva začali objavovať. Patria medzi ne napríklad lesy tropického pásma, koralové útesy a dná oceánov. Optimistické odhady hovoria, že ľudská civilizácia sa delí o planétu s nie menej ako tromi až tridsiatimi miliónmi iných druhov.

Každý rok vedci objavia a opíšu mnoho nových foriem organizmov vrátane niekoľkých nových druhov vtákov a cicavcov. Zlou správou je to, že niektoré vyhynú, skôr ako ich vôbec dokážeme objaviť. Správa varuje, že až pätine živočíchov hrozí v tomto storočí vyhynutie v dôsledku zmeny klímy. A uvádza aj príklad: do zoznamu vyhynutých druhov živočíchov zapísali prvý druh, ktorý vyhynul vinou klimatickej zmeny – potkanca útesového (Melomys rubicola). Ten vyhynul potom, ako ostrov, na ktorom sa vyskytoval, opakovane zaplavovala stúpajúca morská hladina.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Turbulentné obdobie prekonali. Vzťah herečky Hany Gregorovej a jej partnera funguje.

Útek z Prahy aj s milencom: Gregorová predáva luxusnú vilu po Brzobohatom. Kde našla útočisko?

Alexander Daško s husľami, ktoré mu otvorili cestu do veľkého sveta.

Ohnivé husle: Z rómskej osady to Alexander Daško dotiahol až medzi umelecké celebrity

Ilustračná snímka

Nebudeš šťastná! Kamarátkina babka ma varovala, no ja som ju vysmiala. Teraz plačem

Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu

VOJVODKYNI CAMILLE sa na sociálnej sieti ušli urážky: Čo jej ľudia nevedia odpustiť?

Agáta Prachařová a Jakub Prachař

HANYCHOVÁ A PRACHAŘ sú oficiálne rozvedení: Reakcia Agáty hovorí za všetko

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia