Tomu sa ťažko odolá. V záhradách BUCKINGHAMSKÉHO PALÁCA, londýnskeho sídla kráľovnej Alžbety II. (95), si budú môcť turisti urobiť piknik.

Prvýkrát v histórii sa budú môcť dokonca po záhradách, ktoré úpravou pripomínajú parky, prechádzať bez sprievodu. Návštevníci si môžu pozrieť záhony s trvalkami, včelie úle, platany, ktoré vysadila kráľovná Viktória s princom Albertom, a prestrieť si na starostlivo kosenom trávniku. Doteraz sa mohli ľudia vo vybraných termínoch po pozemkoch s rozlohou 39 akrov prechádzať len so sprievodcom.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Za touto ústretovosťou, ktorá navodzuje otázky, či nebude ohrozená bezpečnosť samotnej kráľovnej, sú peniaze. Pandémia totiž zasiahla aj kráľovskú rodinu, chýbajú milióny libier z cestovného ruchu. V minulosti kráľovná v záhradách organizovala trikrát do roka záhradné slávnosti, no v posledných dvoch rokoch boli tieto akcie zrušené pre pandémiu. Hostí, ktorých bolo ročne asi 30-tisíc, pohostili čajom a koláčmi. Okrem toho sa niekedy naskytla možnosť neformálne sa porozprávať s členmi kráľovskej rodiny. Od roku 1993 počas leta otvárali pre verejnosť aj jednotlivé komnaty. Tradícia sa zaviedla od ničivého požiaru zámku Windsor v roku 1992. Na rekonštrukciu sídla zničeného ohňom bolo treba zarobiť peniaze aj takýmto spôsobom.

Prístup bežnej verejnosti do kráľovských izieb zaznamenal nevídané ohlasy, preto sa v tom pokračuje, dvere pre turistov tak otvárajú každé leto. Dnes je však všetko pasé pre pandémiu, vlani ani teraz nemohli pre turistov otvoriť palácové komnaty. „Bohužiaľ, tento rok sme nemohli otvoriť štátne miestnosti z dôvodu súčasnej situácie, ktorá súvisí s kovidom, čo by sme normálne zrejme urobili. Preto je úžasné, že môžeme namiesto toho otvoriť záhradu,“ povedala Sally Goodsirová zo správy kráľovských palácov. Vstupné je vcelku prijateľné aj pre našincov, ide o sumu v prepočte sedemnásť eur.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia