Jeden národ, jedna hranica, dva svety. V tom šťastnejšom si užívajú technické výdobytky, ekonomický blahobyt a cez ostnatý drôt nazerajú do diktátorského impéria. Aj z tohto pohľadu ponúka Južná Kórea mimoriadne pestrú zmes zážitkov.

Už samotný príchod do tejto krajiny sa nesie takpovediac vo veľkom štýle. Po únavnom nočnom lete pristávam na medzinárodnom letisku v Inčchone, ležiacom necelých päťdesiat kilometrov západne od Soulu.

Preslávilo sa tým, že ho už od roku 2005 každoročne vyhlasujú za najlepšie na svete. Má svoje vlastné klzisko, kasíno, múzeum, kryté záhrady, kúpele, spálne či dokonca golfové ihrisko.

S kórejskou metropolou ho spája letiskový expres – moderné vlakové spojenie, ktoré vás za 45 minút dopraví priamo do centra Soulu. Druhou voľbou je o niečo pomalší spoj s niekoľkými zastávkami, cesta trvá niečo vyše hodiny.

Vystupujem v cieľovej zastávke hneď vedľa „svojho“ hotela, kde ma však schladí aj odvrátená tvár miestnej pedantnosti. Recepčná ma totiž arogantne vyháňa s odôvodnením, že ubytovať sa môžem až o 40 minút.

Podobnému problému čelia aj traja Rusi. Tých jej správanie nahnevalo natoľko, že sa rozhodli ubytovať inde. Ja si krátim čakanie s chladnou hlavou Angličana jedným čapovaným pivom a pred krátkym oddychom v hotelovej izbe plánujem denný harmonogram.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
Mária Kráľovičová

Herečka MÁRIA KRÁĽOVIČOVÁ prezradila, ktorí herci jej kľačali pri nohách: Srdce dala inému

Petra Vajdová

Talentovanej herečke svitá na lepšie časy: Prevzala predstavenie po Monike Potokárovej

Elena Suchá-Sojáková sa celý život venovala tvorbe etikiet a obalov.

Výtvarníčka spod Tatier vystavovala namiesto galérií v obchodoch, venovala sa etiketám a obalom

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa vzdajú svojej úlohy v kráľovskej rodine. Začnú pracovať, aby sa stali finančne nezávislými.

Princ Harry a Meghan sklamali kráľovskú rodinu. Čo je za ich rozhodnutím?

Záchranári nesú telo obete pádu lietadla v Teheráne. Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 180 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil.

Pripravení na krízu? Ako môže konflikt v Iráne ovplyvniť životy Slovákov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.