Koronavírus urobil v bežnej zdravotnej starostlivosti poriadnu prietrž. Zastavili sa preventívne prehliadky, pacienti s mozgovými porážkami či infarktmi prichádzajú do nemocnice neskoro.

Zdá sa, že strach z toho, že sa pacient v nemocnici nakazí novým koronavírusom, je naozaj veľký. Pribúdajú totiž ľudia, ktorým pre neskorý príchod do nemocnice ide o život. Ak v súčasnej pandemickej situácii utrpia cievnu mozgovú príhodu, majú strach privolať si prvú pomoc. Slovenskí neurológovia upozorňujú, že pacienti s porážkou opäť prichádzajú do nemocníc neskoro a zároveň ich prichádza menej, ako je bežné. Šanca na ich úspešnú liečbu sa pritom zmenšuje s každou minútou.

Pri cievnej mozgovej príhode totiž rozhoduje čas. Limit na podanie akútnej liečby je 4 a pol hodiny a mechanické odstránenie krvnej zrazeniny je možné do 6 hodín, v niektorých prípadoch až do 24 hodín od prvých príznakov. Čím skôr pacient zavolá pomoc, tým má lepšie šance na plnohodnotný život. To sa však v súčasnosti nedeje.

˃˃˃ FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂
Ako počas koronakrízy darovať krv

Darovať krv môže prísť každá osoba, ktorá nebola posledných štrnásť dní v zahraničí, nebola za posledných 14 dní v kontakte s osobou, ktorá sa odtiaľ vrátila, je v karanténe alebo sa u tejto osoby objavili príznaky respiračného ochorenia alebo ochorenia Covid-19, nemala za posledných 14 dní suchý kašeľ, dýchavičnosť, zvýšenú teplotu, zimnicu, bolesť v krku, hlavy, bolesti svalov, hnačku alebo vracanie.

 

Takto overený darca postupuje ďalej na pracovisko a absolvuje štandardný proces darovania krvi pozostávajúci z vyplnenia dotazníka darcu krvi, predodberového vyšetrenia, vyšetrenia lekárom a následného darovania krvi. Každý darca krvi má možnosť objednať sa na darovanie na presný čas. Týmto opatrením chce NTS SR minimalizovať veľkú koncentráciu ľudí v priestore.

 

Darovať krv možno v pondelok až piatok počas odberových hodín od 7.00 do 14.00 s výnimkou utorka, keď možno prísť darovať krv od 7.00 do 17.00. Všetky aktuálne informácie týkajúce sa darovania krvi sa nachádzajú na www.ntssr.sk.

Zmarený pokrok

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Ročne u nás postihne mŕtvica viac ako 11-tisíc pacientov. Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie. Porážka pripúta na lôžko až tretinu pacientov, kto rí potrebujú po zvyšok života opatrovateľskú starostlivosť.

Mnohí z nich sa učia opäť rozprávať či chodiť. „V minulosti sme mali problém s tým, že pacienti nepoznali príznaky mŕtvice a vyhľadali pomoc neskoro. Situácia sa výrazne zlepšila po tom, ako sa na Slovensku po vzore Českej republiky rozbehla informačná kampaň Čas je mozog. Slovensko dokonca v ostatných troch rokoch urobilo významný pokrok v štatistike pacientov, ktorí sa liečili. Žiaľ, ukazuje sa, že strach z koronavírusu je natoľko veľký, že napriek ochoreniu ohrozujúcemu život dnes pacienti váhajú s privolaním prvej pomoci a prichádzajú na neurologické pracoviská neskoro, keď už im lekári niekedy nevedia poskytnúť akútnu liečbu,“ hovorí prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO, prednostka Neurologickej kliniky UPJŠ a UN L. Pasteura v Košiciach a prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia