Divočina na okraji Bratislavy, ktorou obrastajú historické pamiatkovo chránené stavby, by už onedlho mohla byť minulosťou. Tentoraz naozaj. Dúfajme.

Začiatkom tohto roka všetku dokumentáciu od obce definitívne prevzal nateraz uznaný majiteľ – Úrad vlády Slovenskej republiky.

Za rozpadávajúcim sa plotom parku a za ďalšími plotmi kaštieľa to zatiaľ na čulý pracovný ruch nevyzerá ani trochu. Len tabule oznamujú, že by tam ľudia nemali vstupovať a niektoré aj upozorňujú na objekt strážený psami. Prakticky to však vyzerá tak, že tam skôr skapal pes. Teda pokiaľ ide o rekonštrukciu.

Areál rozpadávajúceho sa kaštieľa spolu s Rusovcami a prírodou okolo je jedno z najnavštevovanejších miest v hlavnom meste.

Benediktíni majetok nevysúdili

O kaštieľ v Rusovciach, ako o sídlo hlavy štátu prejavil záujem prezident Ivan Gašparovič. V novembri 2010 dokonca vyzval vládu SR, aby predala nepoužívanú prezidentskú vilu na Slavíne, s cieľom získať finančné prostriedky na generálnu rekonštrukciu rusovského kaštieľa, ktorý by mohol byť sídlom prezidenta SR.

V tom čase sa oň ešte sporilo Slovensko s rádom benediktínov. Majetky im údajne darovala manželka z páru posledných šľachtických majiteľov Lónyayovcov. Naposledy žiadali vrátenie majetku Rádu sv. Benedikta v Komárne v roku 2007, keď podali žalobu proti 15 štátnym orgánom.

Zatiaľ sú budovy a areál v dezolátnom stave.
Zatiaľ sú budovy a areál v dezolátnom stave.
Zdroj: Vladimír Kampf

Vrátenia majetku sa dožadovali podľa zákona o navrátení vlastníctva k nehnuteľným veciam cirkvám a náboženským spoločnostiam.

Súd vyzval benediktínov, aby opravili chyby v žalobnom spise, kde nemali správne názvy štátnych úradov a chýbala im aj presná špecifikácia nehnuteľností, ktorú mali doplniť. To neurobili, preto súd ich žalobu zamietol.

Rád podal neúplné odvolanie. Podľa súdu neuviedol, v akom rozsahu napáda uznesenie prvostupňového súdu o odmietnutí, v čom považuje toto rozhodnutie za nesprávne a čoho sa konkrétne v odvolaní domáha. Nejasnosti boli rádu na škodu.

Benediktíni odvolanie nedoplnili. Neskôr neuspeli aj napriek tomu že Najvyšší súd SR vytkol krajskému súdu prílišný formalizmus.

Sudca krajského súdu odvolanie znovu zamietol a 27. septembra Najvyšší súd SR odmietol dovolanie rádu: „Nároky na kaštieľ v Rusovciach tak boli zamietnuté. Vlastníkom kaštieľa je Slovenská republika – Úrad vlády SR a Slovenský ľudový umelecký kolektív,“ skonštatoval vtedy Úrad vlády SR.

Vláda sa v polovici minulého roka vyjadrila, že práce na kaštieli, parku, čeľadníku a interiérovom vybavení by mohli kompletne dokončiť v priebehu štyroch rokov za 39,6 milióna eur. Po viac než roku to z pohľadu zvonka optimisticky nevyzerá.

Benediktíni dlho tvrdili, že belgická princezná Štefánia, manželka kniežaťa Elemíra Lónyaya, v závete odkázala majetok im.
Benediktíni dlho tvrdili, že belgická princezná Štefánia, manželka kniežaťa Elemíra Lónyaya, v závete odkázala majetok im.
Zdroj: Vladimír Kampf

Žiadne bývanie ústavného činiteľa

Súčasná prezidentka Zuzana Čaputová sa zjavne do kaštieľa nechystá. Jej hovorca Martin Strižinec nám napísal: „Otázky týkajúce sa rekonštrukcie a budúceho využívania kaštieľa v Rusovciach smerujte, prosím, na Úrad vlády SR. Reprezentačnú funkciu hlavy štátu plní Prezidentský palác.

Ešte pred nástupom Zuzany Čaputovej do funkcie začali s rekonštrukciou jeho fasády, ktorá stále pokračuje. O interiér paláca sa kancelária prezidentky stará priebežne tak, aby boli reprezentačné priestory či historický nábytok v adekvátnom stave.“

To, že po rekonštrukcii v kaštieli v Rusovciach nebude bývať žiadny ústavný činiteľ, hovoril aj premiér Peter Pellegrini pri predstavovaní projektu rekonštrukčných prác.

V minulosti sa totiž objavili špekulácie, že by v tejto národnej kultúrnej pamiatky mohol bývať alebo sídliť nielen prezident, ale aj niektorý ďalších z ústavných činiteľov. Starostka bratislavskej mestskej časti Rusovce Lucia Tuleková Henčelová víta každú zmenu k lepšiemu.

„Obec sa snaží zlepšiť prostredie aspoň tam, kde sa dostaneme a koľko zvládneme. Snažíme sa park udržať v primeranom stave a uprataný. Vieme, že to tam nevyzerá dobre. Ani našim občanom sa nepáči, ako kaštieľ vyzerá a že sa s ním roky nič nedeje.

Všetci dúfame, že tu budeme mať naozaj národnú kultúrnu pamiatku hodnú tohto označenia. Zrekonštruovať takú stavbu však nie je jednoduché. Ani vláda to nemá ľahšie. Upozorňovali sme ich na to,“ hovorí prvá dáma obce.

„Dominanta Rusoviec, vzácna renesančná pamiatka, čaká na opätovné otvorenie svojich brán už príliš dlho,“ dodáva.

Zuzana Čaputová by mohla stihnúť oficiality vo vynovenom kaštieli ešte v tomto volebnom období.
Zuzana Čaputová by mohla stihnúť oficiality vo vynovenom kaštieli ešte v tomto volebnom období.
Zdroj: TASR
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Počas svojich vystúpení chce vždy ukázať, čo všetko dokážu husle.

Vanessa Mae ukázala veľké srdce: Na Slovensku podporila projekt na ochranu zvierat

Nielen v Bratislave, ale napríklad aj v Trnave túžili ľudia po slobode a nových časoch.

November 89 očami redaktora Života: Neveril som, že zbijú ľudí len preto, že chcú niečo povedať

Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac