Keby ste chceli schodiť celý ich chotár, celkom slušne sa nabeháte. Prepotené tričko však určite neoľutujete, Poniky ponúkajú dokonalý priestor na relax v mnohých formách.
„Jajže, bože, strach veliký, padli Turci na Poniky. Padli, padli o polnoci, jajže, bože, niet pomoci. Ľudia boží, utekajte, zajať Turkom sa nedajte,“ píše vo svojom slávnom diele Turčín Poničan básnik Samo Chalupka. Časy temné prelievané krvou sú už našťastie dávno preč a v obci neďaleko Banskej Bystrice sa môžete cítiť nanajvýš bezpečne.
Pravda, ak sa práve neštveráte na strmé skalnaté bralo Baba ozdobené krížom ukutým zo železa zaniknutej vysokej hutnej pece v miestnej časti Ponická Huta. Schladiť sa potom môžete v jednom z dvoch krásnych kostolov alebo v Ponickej izbe venovanej jednému z najslávnejších rodákov – básnikovi a prozaikovi Štefanovi Žárymu. Stále je tu čo objavovať – a to nielen z pohľadu mimoriadne bohatej minulosti.
- Poniky
Poloha: Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica, región Podpoľanie
Prvá písomná zmienka: 1284 Nadmorská výška: 502 m n. m.
Rozloha: 59,04 km2
Počet obyvateľov: 1 561
Vývoj nezamestnanosti – okres Banská Bystrica (vždy ku koncu roka):
- 2012 9,82 %
- 20139,22 %
- 2014 8,90 %
- 2015 8,00 %
- 2016 6,25 %
- 2017 4,28 %
- 2018 3,38 %
- 2019 3,30 %
- 2020 (marec) 3,32 %
Tri časti, tri kultúrne domy
Na obecnom úrade pracuje od roku 2000, okrem toho sa dlhodobo venuje dobrovoľníckym aktivitám. Nazbierané skúsenosti sa rozhodla zúročiť kandidatúrou na starostovský post, ktorý získala po voľbách v roku 2018. Jej krédom je otvorený prístup ku každému obyvateľovi a rozvoj obce, ktorý však v súčasnej situácii nie je najjednoduchšou úlohou. Tobôž, ak je obec rozdelená na tri časti (z toho jedna je vzdialená asi tri kilometre od centrálnej obce), pričom si všetky žiadajú svoje. „Najmä rodáci z každej z nich majú pocit, že najakútnejšie investície sa týkajú práve lokality, kde bývajú. Treba to kompenzovať, nie všetko sa dá, samozrejme, urobiť naraz,“ hovorí starostka Jana Ondrejková.
Zrejme len ťažko by ste hľadali obec na Slovensku s troma kultúrnymi domami. Kým ten v Ponickej Lehôtke spĺňa parametre súčasnej doby, o verejných budovách v Ponickej Hute a Ponikách sa to povedať nedá. V prvom prípade sa už blýska na lepšie časy. Vďaka nenávratnému finančnému príspevku z eurofondov pre obce s marginalizovanými skupinami by sa mal kultúrny dom v Ponickej Hute už čoskoro premeniť na moderné komunitné centrum. Momentálne je proces v štádiu verejného obstarávania na dodávateľa stavby.
Obec by sa chcela pustiť aj do kultúrneho stánku v Ponikách, ktorý tiež zďaleka nie je v ideálnom stave, na to však bude musieť pozháňať finančné prostriedky. Z vlastných zdrojov dokázala obec zrealizovať ambiciózny projekt výstavby telocvične pri miestnej základnej škole, čaká sa už len na kolaudáciu. Renovuje sa cesta smerom na Ponickú Hutu, časom by sa mala aj tá na Lehôtku. Cieľom je dotiahnuť všetky rozbehnuté projekty, na nové si bude treba vzhľadom na ekonomické dosahy v súvislosti s epidémiou koronavírusu zrejme počkať.
„Verím však, že zasa prídu lepšie časy a dostaneme sa aj k prostriedkom z externých zdrojov. Som presvedčená, že je ich stále dosť. Treba len hľadať a dbať na to, aby sa čo najlepšie využili. Tento rok to v každom prípade vyzerá len na menšie investičné aktivity,“ je jasné starostke, ktorej víziou je výstavba nového zariadenia pre seniorov na priestranstve pri obecnom úrade.
˃˃˃ FOTOGRAFIE Z MALEBNEJ OBCE PONIKY NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂Poďme niečo spraviť
Podobne ako v mnohých iných obciach, aj v Ponikách nájdete skupinu obyvateľov riešiacich za zatvorenými dverami len svoje problémy. Našťastie je však ešte stále dosť takých, čo sa aktivizujú vo verejnom živote a dokonca sami prídu s nápadom, že idú niečo spraviť. „Práve v tom vidím veľký potenciál, lebo sa nemôžeme vo všetkom spoliehať len na firmy. Treba spojiť sily a vybudovať niečo aj z vlastnej iniciatívy. Preto sa pohrávam s myšlienkou založenia sociálneho podniku, kde by boli združené komunálne služby či stavebná partia. V takej veľkej obci, ako je tá naša, by sa určite našli ľudia ochotní zapojiť sa,“ je presvedčená starostka.
Zároveň by rada privítala v Ponikách nových obyvateľov spustením individuálnej bytovej výstavby, keďže záujem o túto adresu je pomerne veľký. „Obec má vlastné pozemky, momentálne k nim riešime prístupovú cestu. Potešilo by ma, keby vznikli možnosti na výstavbu aj v iných častiach obce a pribudli by mladé rodiny. S nezamestnanosťou tu problém nemáme, Banská Bystrica je blízko a pracovné možnosti nájdete aj priamo tu,“ poukazuje Jana Ondrejková na miestne firmy. Vzťah k obci, jej identite danej minulosťou a k prírode, lesníctvu, ale i finančnej a občianskej gramotnosti chce budovať u jej obyvateľov už od útleho veku.
Aj to je jeden z cieľov projektu rozvoja Základnej školy s materskou školou Štefana Žáryho v Ponikách, pri ktorom výrazne pomáha PhDr. Marcel Pecník a obec má podporu aj zo strany Banskobystrického samosprávneho kraja. Medzi prvé vízie spojené s projektom patrí výstavba lesníckeho ekologického náučného chodníka v lokalite Farská hora. „Úspešne spolupracujeme s Národným lesníckym centrom, s ktorým sme minulý rok podpísali dohodu o spolupráci. V rámci nej sa venujeme oblasti lesnej pedagogiky, v súčasnosti sú už pripravené pracovné listy pre materskú aj základnú školu a množstvo iného výučbového materiálu,“ prezrádza starostka.
S tematikou lesníctva, poľovníctva či pôdohospodárstva sa bude oboznamovať nielen široká verejnosť, návštevníci, turisti a žiaci základnej školy, ale aj škôlkari. Deťom vybudujú chodníček priamo v areáli MŠ.
Článok pokračuje na ďalšej strane.