Švédsko bolo naším domovom pár rokov, lepšie povedané, pár sezón s dlhšími dňami. Vždy sme túžili ísť sa pozrieť na sever do krajín ponorených do tmy a šera so závejmi chrumkavého snehu, keď sa na nočnej oblohe objavuje tanečné predstavenie kráľovnej so zeleným závojom. Teraz je tá pravá chvíľa!

Dávame si odvážny cieľ – z domova až na Nordkapp. Máme na to štrnásť dní. Balenie a príprava sú veľmi odlišné od tých, ktoré poznáme. Dokončujeme kompletnú kontrolu stavu auta. Okrem motorovej časti kontrolujeme bezchybnú funkciu „bufíka“ – nezávislého kúrenia, ktoré sa zaručene bude hodiť. V zimnom období sa vo Švédsku ortuť teplomera zastavuje väčšinou až hlboko pod nulou, podľa predpovedí a informácií od švédskych priateľov nás čaká naozaj pravá zima, okolo mínus 28 až mínus 33 stupňov Celzia. Batožinový priestor a každé voľné miesto sa plní teplými spacími vakmi a poriadne hrejivým oblečením. Nezabudneme ani na zásoby na vnútorné prehriatie, vo Švédsku je alkohol dostupný len v špeciálnych obchodoch a je drahý, no susedné Nórsko je ešte drahšie.

V úplne inej krajine

Juh Švédska je v pohode, cez deň je zatiaľ aj dosť svetla, cesty sú v super stave a suché, tak sa nám darí dostať ďaleko na sever v relatívne krátkom čase. A zrazu sme v úplne inej krajine, okolo nás je bielo, pekne sa ochladzuje a komunikácie sú pokryté ľadom. Spomaľujeme, míňa nás pár miestnych áut a nechápem, ako na takom povrchu môžu svišťať rýchlosťou vyše sto kilometrov za hodinu. Nechápala som to dovtedy, kým som neobjavila na ich pneumatikách malé hroty. Hromadne prehodnocujeme plán, chceme si cestu užiť, najsevernejšou cieľovou destináciou je teda Kiruna.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z KRAJINY S PRAVOU ZIMOU NÁJDETE V GALÉRII

Romantika v típí

Zhruba 300 kilometrov južne od polárneho kruhu sa stretávame so Svenom. Našli sme jeho ponuku na Airbnb, keď sme hľadali niečo špeciálne. Parkujeme svoj transportér na krajnici hlavnej cesty a s potrebnými vecami sa vezieme na skútroch laponským lesom k jazeru, kde sa do trblietavého svitu mesiaca týči niekoľko típí. Teplomer ukazuje mínus 24 stupňov Celzia. Vo veľkom špicatom stane z pevného plátna sú rozprestreté nádherné husté sobie kožušiny a uprostred stoja piecky, ktoré nám vyhrievajú romantickú spálňu. René sa obetoval a počas ľadovej noci vonku griluje na ohni pekné hrubé rump steaky. Ja sa prechádzam po veľkej bielej pláni, uprostred nej objavím tmavý fľak. Idem bližšie a zisťujem, že to je diera pre milovníkov ice fishingu vytesaná do niekoľkocentimetrového ľadu, pod ktorým sa skrýva ľadovo temná hlbina. Užívame si úplný pokoj nespútanej divočiny.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia