Český, francúzsky, európsky, svetový

Vplyv na tvorbu Františka Kupku (1871 – 1957) mali mnohé mestá, ale aj ženy, ktoré formovali jeho vnútorný svet. František sa narodil v malebnom mestečku Opočno vo východných Čechách. Strávil tam však len zopár mesiacov, rodina sa čoskoro presťahovala do neďalekej Dobrušky pod Orlickými horami. Jeho mladosť silno poznamenala matkina smrť, ako aj spolužitie s otcovou druhou manželkou, s ktorou nikdy nevychádzal dobre. Kým mama ho v kreslení podporovala, macocha jeho diela hádzala do kozuba. František sa na otcovu žiadosť išiel učiť za sedlára. Remeslo mu vôbec nešlo, majster ho preto začal využívať aspoň na špiritizmus, v tom čase veľmi rozšírený.

„Orlické hory boli baštou špiritizmu,“ hovorí Natálie Císařovská, mladá režisérka, ktorá o umelcovi nakrútila krátky film Francek. V snímke, ktorú nazvala „morbídnou dekadentnou rozprávkou pre dospelých“, zachytáva maliarovo dospievanie v Dobruške – mystickej oblasti plnej zvláštnych postavičiek. „Inšpiráciou mi boli najmä listy, ktoré Kupka písal básnikovi J. S. Macharovi. Film sme nakrúcali len na miestach, kde sa Kupka skutočne pohyboval, a najmä s miestnymi,“ dopĺňa režisérka. Miestni zasiahli aj do Kupkovho osudu: práve starosta Dobrušky Josef Archleb Františkovho otca presvedčil, aby ho poslal študovať maliarstvo. O tom, že urobil dobre, presviedča aj najnovší aukčný rekord – Kupkov obraz Tryskání II sa tento rok predal za 231 miliónov českých korún (takmer deväť miliónov eur), čím sa zároveň stal celosvetovo najdrahším vydraženým dielom českého umelca v dejinách. O prvenstvo pritom maliar pripravil len sám seba – rekord dovtedy držal jeho obraz Divertimento II.

Záber z filmu Francek o dospievaní Františka Kupku z dielne režisérky Natálie Císařovskej.
Zdroj: Archív tvorcov filmu Francek

Zamurovanie, zmrzlina, Zámocká

Neveľké mesto Opočno je plné romantických zákutí, ktoré sa v lete oplatí spoznávať s opočianskou točenou zmrzlinou v ruke. Jeho dominantou zostáva renesančný zámok s rozľahlým zámockým parkom, ktorý je vďaka svojmu tichu a kráse oázou oddychu. Siaha až do údolia Zlatého potoka, pod korunami stromov vedie niekoľko cestičiek popri rybníkoch, čínskom pavilóne aj drobných vodopádoch. Z parku, v ktorom žijú aj muflóny a jelene, sa dajú vychutnať výhľady na letohrádok s vyše dvestoročným palmovým skleníkom či na Orlické hory.

Sochy jeleňov zdobia aj nádvorie zámku s pôvabným arkádovým priečelím, vnútro zasa ukrýva bohaté zbierky Jozefa II. z Colloreda-Mannsfeldu plné prevažne talianskych barokových obrazov, ale aj historických zbraní. Zámok má dlhú históriu, pôvodne drevený hrad sa zmenil na kamenný v 14. storočí. „Neskôr hrad kúpil rytiersky rod Trčkovcov z Lípy. Mikuláš Trčka mladší skúpil okolité statky a založil výnosné panstvo. Bol však nemilosrdný – v roku 1507 dal svoju manželku Kateřinu zo Šlemberka zaživa zamurovať v hradnej stene po tom, ako sa dozvedel o jej nevere,“ prezrádza nám hradná sprievodkyňa.

V Opočne narazíte aj na Františka Kupku, a to takmer na každom kroku. Na Zámockej ulici stojí jeho belasý rodný dom, na Kupkovom námestí zasa pamätník a na nádvorí zámku výstavná sieň Františka Kupku a skladateľa Luboša Sluku – dvoch slávnych rodákov. Opočno má vo svojom znaku žiarivé slnko, ktoré svieti aj na vchode do Poštoune u Maximiliána, milej turistickej pošty, kde si môžete opečiatkovať svoje pohľadnice.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia