Na Slovensku sa lieči imunoterapiou s názvom Keytruda približne 200 ľudí s pokročilým melanómom, asi 25 s rakovinou pľúc a 10 ďalších s inými diagnózami. Hrozí však, že o liek, ktorý ich drží pri živote, čoskoro prídu.

Čo je to imunoterapia?
Protinádorové imunoterapie využívajú v boji proti nádorovým bunkám imunitný systém organizmu. Niektoré nádorové bunky na svojom povrchu produkujú proteín (takzvaný kontrolný bod), ktorý bunky imunitného systému vyhodnotia ako brzdu, respektíve signál na to, aby na nádorovú bunku neútočili. Imunoterapeutické lieky nazývané inhibítory kontrolných bodov dokážu túto brzdu odstrániť a uvoľniť imunitnú odpoveď organizmu.

Eva Sládková (44) má rakovinu pľúc, ktorá sa jej napriek ožarovaniu a chemoterapii dvakrát vrátila. Druhýkrát aj s rozsevom metastáz v medzi­hrudí. Imunoterapiou s názvom Keytruda sa lieči už tretí rok. Dnes tvrdí, že ak by každé tri týždne nechodila na infúziu tohto lieku, ani by nevedela, že jej niečo je. „Zabral mi vynikajúco a lekári dnes považujú môj stav za zázrak. Ochorenie takmer úplne ustúpilo, z nádorového tkaniva sú už len zvyšky a verím, že to tak zostane. Cítim sa veľmi dobre. Dokonca športujem, lyžujem, plávam, chodím sa bicyklovať.

Hoci už veľa nevydržím a hneď sa zadýcham, je to fantastické. Tento liek mi dáva šancu žiť ďalej,“ konštatuje. Spolu s Evou sa týmto liekom na Slovensku lieči ďalších 24 ľudí s rakovinou pľúc, 10 s inými diagnózami a viac ako 200 ľudí s pokročilým melanómom – veľmi zhubnou formou rakoviny kože. Kým u nás táto liečba nebola dostupná, pacienti prežívali 6 až 9 mesiacov, teraz sa niektorí liečia už 3 či 4 roky. Mnohí chodia do práce a cítia sa, podobne ako Eva, veľmi dobre.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia