Prezidentka Zuzana Čaputová (48) bola na nedávnej klimatickej konferencii Glasgowe príkladom pre všetkých. Nadviazala tam aj silné kontakty britskou monarchiou.

Prezidentka mala počas prvých dvoch dní konferencie poriadne nabitý program. Okrem iného viedla bilaterálny rozhovor s britským následníkom trónu princom Charlesom. Ten sa napriek úvodnému prešľapu so súkromným lietadlom riešením klimatickej krízy zaoberá od 70. rokov minulého storočia a svojimi aktivitami dokonca ovplyvnil zvyšných členov britskej monarchie. Zuzana Čaputová s princom Charlesom diskutovala o tom, ako Slovensko a Spojené kráľovstvo prispievajú k ochrane klímy, aj o tom, že naliehavosť klimatickej krízy pociťujú najmä mladí ľudia. Zároveň sa obaja zhodli, že potreba chrániť klímu nepredstavuje iba náklady, ale môže byť spojená aj s veľkými ekonomickými príležitosťami.

 

Treba napríklad zdôrazniť, že princ Charles sa od roku 1986 aktívne venuje biofarmárstvu. Biopotraviny pestuje na dnes už svetoznámej farme Duchy Home Farm, ktorá sa rozkladá okolo jeho vidieckeho sídla Highgrove v anglickom grófstve Gloucestershire. Nie je žiadne tajomstvo, že srdcovou záležitosťou princa Charlesa nie sú panovnícke povinnosti, ale práve vidiek a farmárčenie, v ktorom je vo svete považovaný za priekopníka. Na svojej farme totiž využíva staré metódy predkov. Týkajú sa pestovania plodín aj chovu domácich zvierat. Všetko pritom prebieha v súlade s prírodou. Charles v roku 1990 dokonca založil spoločnosť, ktorá predáva bioprodukty z jeho farmy, a to pod značkou Duchy Originals.

Od samých začiatkov sa táto firma zameriava na pomoc malým a stredným výrobcom a všetky jej zisky putujú na charitatívne účely. Funguje úplne oddelene od vojvodstva Cornwall, čo je súkromný majetok, z ktorého má princ z Walesu ročný príjem. Charles opakovane tvrdí, že je viac ako nutné zlepšiť naše životné prostredie a ozdraviť pôdu, lebo „za posledných sto rokov sme ich zničili“. Zároveň tvrdí, že v udržateľnom biofarmárstve je budúcnosť ľudstva. Zaujímavosťou je, že v tomto smere nepomáha len vlastnej krajine, ale napríklad aj Rumunsku, ktoré ho očarilo. Od roku 1998 navštevuje jeho región Transylvániu, kde kúpil viacero starých farmárskych usadlostí a založil nadáciu na podporu tamojších roľníkov.

Za svoje farmárske metódy však nebol princ len glorifikovaný, naopak, dlhé roky musel čeliť silnej kritike. Mnohí ho považovali za spiatočníka, nepriateľa pokroku či dokonca naivného človeka. V priebehu troch desaťročí však ovplyvnil mnoho britských konkurenčných farmárov. „Je to muž s obrovskou víziou,“ uviedol na princovu adresu v minulosti riaditeľ britského združenia vlastníkov pôdy Patrick Holden a zároveň doplnil: „Už v 70. rokoch princ Charles hovoril o kríze životného prostredia, v 80. rokoch začal s biofarmárstvom ako s riešením na vytvorenie udržateľnejšieho poľnohospodárstva. Natoľko predstihol dobu, že ho vtedy odmietali. A v niektorých prípadoch ho odmietajú aj dnes,“ doplnil P. Holden.

Či sa britský následník trónu pri spoločnej debate so slovenskou hlavou štátu dotkol v rámci ochrany klímy a z toho vyplývajúcich nových ekonomických príležitostí aj tejto témy, nie je jasné. Isté je, že Charles ani Zuzana Čaputová nevedú len prázdne reči, ale v rámci ochrany životného prostredia pristupujú ku konkrétnym činom a krokom. Len na pripomenutie, pred prezidentkiným nástupom do úradu v roku 2019 začala jej kancelária spolupracovať s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky na projekte Prezidentská kancelária bez odpadu. „Projekt je dlhodobý. Keďže ochrana životného prostredia je jedna z kľúčových priorít pani prezidentky, chce, aby bol Prezidentský palác v tejto oblasti príkladom aj pre ďalšie štátne inštitúcie,“ povedal pre Život prezidentkin hovorca Martin Strižinec. Kancelária hlavy štátu tak nabehla na nový trend, vo svete známy ako „zero waste“, teda nulový odpad, keďže časy, keď sa recyklácia považovala za najlepší možný spôsob šetrenia životného prostredia, sú nenávratne preč.

Len pri zero waste to však neostalo. V nádherných záhradách paláca minulý rok pribudli včelie úle. „Pokiaľ nebudú včely, nebudú stromy, nebudú kvety a nebudeme ani my, preto je dôležité včely chrániť a dávať im priestor na existenciu,“ povedala prezidentka. Mestské včely v záhrade Prezidentského paláca zniesli prvý med v septembri. „Vytočili sme osem kilogramov medu. Istá časť sa nechala včelám na zazimovanie,“ odkázali nám z prezidentkinej kancelárie. Získaný med tak slúži ako dar pre prezidentov. Ako prví ho dostali prezident Rakúska a prezident Chorvátska priamo z rúk Zuzany Čaputovej.

Prezidentka sa okrem iného snaží eliminovať uhlíkovú stopu na svojich pracovných cestách, čo dokázala aj svojím príchodom na nedávnu klimatickú konferenciu, a príkladom by mohla byť aj ženám, ktorých šatníky doma praskajú vo švíkoch. Zuzana Čaputová nemá problém s recykláciou svojho šatníka. Obľúbené šaty jej dvorný návrhár prešíva na viacero spôsobov. Fotografie rôznych variácií prezidentkiných zbožňovaných šiat nájdete v galérii.

Čaputová očarila princa: O čom sa prezidentka zhovárala s členmi kráľovskej rodiny sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia