Mlyn ani pílu by ste dnes v obci Slaská nenašli. Napriek tomu sú miestni obyvatelia so životom v obci spokojní.

Mlyn sa v písomných záznamoch spomína už v roku 1715. Približne v tomto období tu fungoval pivovar a v obci žilo 38 daňovníkov. O sto rokov neskôr tu stálo 69 domov a žilo 475 obyvateľov.

Prvá písomná zmienka o obci s názvom Szilezka pochádza z roku 1454. Z tohto obdobia pochádza aj rímskokatolícky gotický Kostol svätého Gála, jeho veža, krstiteľnica aj opevnenie. V 16. storočí kostol obnovili a renesančne upravili.

Neskoršie sa obec uvádzala ako Slaska (1773), Slazka (1808), súčasný názov Slaská sa prvýkrát spomína v roku 1927.

Slaská

Prvá písomná zmienka: 1454

 

Lokalizácia: okres Žiar nad Hronom

 

Kraj: Banskobystrický

 

Orografický celok: Kremnické vrchy

 

Počet obyvateľov: 479 (248 mužov, 231 žien)

 

Obyvatelia nad 60 rokov: 132 (60 mužov a 72 žien)

 

Obyvatelia do 18 rokov: 86

 

Vývoj nezamestnanosti v okrese: 2013 - 14,61 %; 2014 - 13,34 %; 2015 - 10,86 %; 2016 - 8,6 %; 2017 - 5,66 %; 2018 - 4,24 %; 2019 (september) - 4,36 %

Najmladší starosta

Politiku by mali robiť ľudia, ktorí sa neskrývajú pred občanmi, sú aktívni, hľadajú a ponúkajú riešenia a majú skúsenosti. Tak ako prvý muž obce Daniel Gelien (44). Keď do funkcie starostu nastúpil, bol najmladším starostom na Slovensku.

Vek mu otvoril dvere aj do Prezidentského paláca, kde ho osobne prijal vtedajší prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Dnes je to už dvadsiaty rok, čo stojí nepretržite na čele obce.

„Napriek tomu, že Slaská je prímestská obec, chce si zachovať vidiecky ráz, čo sa nám aj darí. Občanom sa snažíme vychádzať v ústrety a rôznymi aktivitami, ale aj realizáciou projektov im uľahčiť a spríjemniť život v obci. Čo sa týka kultúrno-spoločenského a športového života v obci, pomáhajú nám tri občianske združenia. Pro Slaská robí spoločenské aktivity ako stavanie mája, svätojánsku vatru, Mikuláša. Druhé občianske združenie Športový klub Slaská rieši futbal a športovú činnosť v obci a tretie združenie, ktoré v obci funguje, je dychová hudba Slaštianska kapela. Jej členovia mnohokrát z vlastných zdrojov organizujú kultúrne a hudobné podujatia. Musím spomenúť, že ostatné roky vyvíja činnosť aj miestny klub dôchodcov, čo ma skutočne teší, a je to dôkazom, že jeseň života sa dá stráviť aj aktívne. Naši dôchodcovia spoločne relaxujú, ale aj navštevujú rôzne výstavy, prehliadky a súťaže.“

Keď Daniel Gelien (44) pred 20 rokmi nastúpil do úradu, bol najmladším starostom na Slovensku.
Keď Daniel Gelien (44) pred 20 rokmi nastúpil do úradu, bol najmladším starostom na Slovensku.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Základná škola v obci kedysi dávno bola, ale už nie je. Časť detí dochádza do základných škôl v Žiari nad Hronom, časť do základnej školy v susednej obci Janova Lehota, ktorá si dokázala svojou kvalitou a aktivitami zabezpečiť dostatočný počet žiakov i zo Slaskej.

„Materská škola v obci bola, dnes nie je, ale veríme, že bude. Pre nízky počet detí sme ju v minulosti museli zatvoriť. Vzhľadom na práve prebiehajúcu novú výstavbu v lokalite Slaská-Diely a pribúdajúci počet mladých rodín sme sa však rozhodli, že projekt materskej školy oprášime. V súčasnosti už máme vypracovanú projektovú dokumentáciu ku komplexnej rekonštrukcii budovy materskej školy,“ hovorí starosta.

Slaská-Diely

Projekt Slaská-Diely zastrešuje stavebné pozemky v tichej lokalite hornej časti obce, kde sa ponúka nádherný výhľad na okolitú scenériu. Myšlienka pretvoriť lokalitu na stavebné pozemky vznikla v roku 2008, keď ju začali majetkovoprávne usporadúvať.

O štyri roky neskôr bola vypracovaná projektová dokumentácia na územné konanie. Zrealizoval ho súkromný investor, ktorý už má v tejto oblasti nemalé skúsenosti.

Čo sa týka projektov, ktoré zrealizovala obec, patrí medzi ne projekt protipovodňovej ochrany v intraviláne obce, rekonštrukcia 
troch miestnych komunikácií a najnovší projekt, vďaka ktorému nakúpili techniku do zberného dvora. Výsledkom je zlepšenie jedného z najlepších systémov separácie v okolí.

Myšlienka pretvoriť lokalitu na stavebné pozemky vznikla v roku 2008, dnes tu stojí 38 rodinných domov.
Myšlienka pretvoriť lokalitu na stavebné pozemky vznikla v roku 2008, dnes tu stojí 38 rodinných domov.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

„Okrem toho sme pristúpili k rekonštrukcii verejného osvetlenia, zrealizovali sme bezdrôtový rozhlas a mnohými inými menšími projektmi sme skvalitnili život našich občanov. Dnes máme prichystané projekty na druhú etapu rekonštrukcie miestnych komunikácií, plánujeme sa prihlásiť do projektu Wi-fi pre teba, ktorý ponúka vytvorenie viacerých zón, podali sme projekt Zelené obce Slovenska, čím chceme rozšíriť výsadbu zelene v intraviláne, a najnovšie sme získali z Úradu vlády Slovenskej republiky dotáciu osemtisíc eur na detské prvky do oddychovej zóny. Prostredníctvom projektu sa budeme uchádzať aj o komplexnú rekonštrukciu mostného telesa Na priehrade, ktoré je jediným miestom, ktoré spája s obcou obyvateľov jednej jej časti,“ hovorí o najbližších plánoch starosta Daniel Gelien.

Brány i stoličky

Prvé dva roky podnikania fungovali Ivan Rosenberg (44) a Ján Koka (35) v stiesnených priestoroch garáže rodinného domu. Po pätnástich rokoch práce v Závodoch SNP sa Ivan Rosenberg rozhodol podnikať.

Šikovní chlapi sa dali dokopy a začali pracovať s nehrdzavejúcou oceľou i so železom. Spod ich rúk vychádzajú dizajnovo krásne zábradlia, brány či markízy. Z nehrdzavejúceho kovu okrem toho vyrábajú rôzne nábytkové prvky a doplnky, stoly, stolíky a stoličky.

Na začiatku podnikania vyrábali hlavne nábytok do nemocníc. Skriňami, policami, regálmi, drezmi, stolíkmi i pracovnými stolmi zariadili Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Prešove aj Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP v Ružomberku. Za roky si vybudovali slušnú klientelu a nedostatkom práce netrpia.

Ako sami vravia: najlepšia reklama je odporúčanie spokojného zákazníka. Preto nepotrebujú webovú stránku. „Za jedenásť rokov, čo fungujeme, sme nemuseli sadnúť do auta a zháňať si robotu – robota si nás vždy našla,“ hovorí Ján Koka.

Ivan Rosenberg (44) a Ján Koka (35)sú šikovní remeselníci, ktorých práca napĺňa.
Ivan Rosenberg (44) a Ján Koka (35)sú šikovní remeselníci, ktorých práca napĺňa.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Ergonomické nosiče

Príbeh Bronislavy Froncovej (27) je veľmi zaujímavý, pretože dvere k podnikaniu jej otvorilo materstvo. Počas tretieho ročníka štúdia na vysokej škole v Nitre, kde študovala výživu ľudí, sa jej narodila dcéra.

Pár týždňov po pôrode si síce kúpila elastickú šatku, ale pochopila, že nosič by bol praktickejší. Keďže žiaden z tých v obchodoch jej požiadavky nesplnil, rozhodla sa „naštartovať“ šijací stroj a začala tvoriť.

„Pred štyrmi rokmi nebol na trhu veľký výber detských nosičov. Buď boli pekné a neboli funkčné, alebo boli funkčné, ale dizajnovo nie práve najkrajšie. Navyše boli pomerne drahé. Tak som sa rozhodla, že si ušijem detský nosič pre dcéru sama. Potom som jeden vyrobila aj kamarátke a neskôr som vyskúšala nosiče ponúknuť záujemcom na portáli s ručnou výrobou. Prihlásila som sa aj do celoslovenskej súťaže o najkrajší výrobok Čo dokáže mama, ktorú sa mi podarilo vyhrať. Povzbudilo ma to a o ďalšom smerovaní bolo rozhodnuté.

Cesta k nosičom v dnešnej podobe bola dlhá a veru poriadne hrboľatá. Možno aj pre moje vysoké nároky. Šatkovinu na nosiče GoBimbi si dávam tkať zo stopercentnej biobavlny v rôznych vzoroch a farebnostiach, ktoré som navrhla sama. Tak ako som dôsledná pri výbere materiálu, precíznosť vyžadujem aj pri strihaní látky a šití. V tomto roku som predstavila novinku: tkané šatky GoBimbi na nosenie detí.

Bronislava Froncová (27) si začala plniť sny na materskej – rozhodla sa vyrábať detské nosiče. Dnes buduje vlastnú značku.
Bronislava Froncová (27) si začala plniť sny na materskej – rozhodla sa vyrábať detské nosiče. Dnes buduje vlastnú značku.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Úlohou nosičov nie je nahradiť kočíky, ale sú veľkou pomocou pri uspávaní, upokojení dieťatka, aj keď si mamička potrebuje uvoľniť ruky. Čoraz obľúbenejšie sú na rodinnej turistike, kde sa do nosenia s radosťou zapájajú aj oteckovia. Nosič je mimoriadne ľahký, má menej než 600 gramov, a preto je veľmi dobre spratný. Súčasťou ergonomického nosiča GoBimbi je aj kapucňa, príručná kapsička a množstvo praktických a prepracovaných doplnkov vrátane systému rýchleho upínania click-click-go,“ hovorí Bronislava, ktorá v budúcnosti plánuje rozšíriť svoje portfólio a ponúkať aj tričká na dojčenie a bundy na nosenie detí.

Odberateľov svojich produktov našla v Singapure, Nemecku, Bulharsku a verí, že časom prerazí aj v iných krajinách.

Chlieb pre partizánov

Ondrej Golha (70) pracoval v Závodoch SNP od roku 1966 až do dôchodku. Pred vojenskou službou skúšal hrať na trúbke, a keď sa v kasárňach dávala dokopy kapela, neváhal a tento dychový nástroj si kúpil. Keď sa z vojenčiny vrátil domov, vymenil trúbku za saxofón a tomu zostal verný vyše 40 rokov.

„Neskôr, už na dôchodku, som sa začal učiť hrať na heligónke.“ Za mnohé roky, počas ktorých sa venoval hudbe, vystriedal viacero kapiel. „Hudba je relax – oddýchnem si pri nej. Teraz už hrám s kolegami len rekreačne, na svadbách, rodinných oslavách a rôznych iných spoločenských podujatiach. Často hrávame pre dôchodcov. Keď majú v klube schôdzu, zahráme im, nech im je veselšie a nech si zaspievajú,“ hovorí pán Golha.

Takmer sto rokov z histórie obce sa zapísalo do života pani Ľudmily Filusovej (92). Narodila sa v Slaskej, vychodila tu osem tried ľudovej školy a prežila celý život. Dobre si spomína na časy, keď počas druhej svetovej vojny nosila partizánom chlieb, ktorý napiekla jej stará mama.

Kedysi bol svet lepší, ľudia si boli bližší a pomáhali si, ako vedeli, hovorí Ľudmila Filusová (92).
Kedysi bol svet lepší, ľudia si boli bližší a pomáhali si, ako vedeli, hovorí Ľudmila Filusová (92).
Zdroj: Jaroslav Slašťan

„Taká to bola doba – ťažká. Keď sme doma vyrobili viacej masla alebo nazbierali zopár slepačích vajec, chodili sme peši zo Slaskej cez Kopernicu až do Kremnice na trhy, kde sme to popredali. Po ľudovej škole som sa zamestnala na tunajšom družstve. Roboty doma bolo vždy – aj na poli, aj pri statku. Napriek tomu bol život akýsi veselší a ľudia šťastnejší,“ spomína s nostalgiou na časy dávno minulé, keď bol svet lepší, ľudia si boli bližší a pomáhali si, ako vedeli.

„Aj sme sa zabavili, aj sme si pomohli. Pri robote sme si často zaspievali, v jednej našej pesničke sa spieva: Bola vám tá Slaská vychýrená dedina, mali sme pílu, mlyn, mali sme farára. Ale už jej neni, nemáme pílu, mlyn, máme len farára,“ vracia sa v spomienkach do mladosti pani Filusová.

Anketa

Anna Silná (66)

 

Žije sa mi tu výborne, čo od života očakávam, to tu mám. V obci sú detské ihriská, okolie ponúka pekné prostredie na prechádzky. Príroda je tu nádherná. Slaská je koncová obec, čo je výhoda – obcou neprechádzajú kamióny ani tu nie je zvýšená premávka. Teraz sa tu síce stavajú rodinné domy, tak občas obcou prejde nákladné auto so stavebným materiálom, ale inak je tu pokoj. Mne osobne nechýba nič.

 

Veronika Bencová (15)

 

Páči sa mi, že naša obec sa nachádza v krásnom prostredí. Okolie poskytuje mnoho možností na turistiku, zber lesných plodov a húb. Žiar nad Hronom, kam dochádzajú študenti do škôl a dospelí za prácou, je vzdialený len deväť kilometrov, spoje sú dobré.

 

Ľudmila Mojžišová (65)

 

Som rodáčka zo Slaskej a so životom v obci som veľmi spokojná. Máme dobrého starostu, obec sa zveľaďuje, všade navôkol je krásne prostredie. Aj výstavbu rodinných domov, ktorá prebieha v našom susedstve, som privítala. Pre našu obec je to veľký prínos, príde sem žiť viacero mladých rodín. Dnes je skôr trend, že mladí majú prácu v meste, ale žiť chcú na dedine, kde je pokoj, bezpečie a pekné prostredie. Nechýba mi tu nič, sme blízko okresného mesta, ale mimo jeho ruchu.

Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
HELENA KRAJČIOVÁ je talentovaná herečka, speváčka a krásna žena. Aj keď podľa jej slov výzor nebol nikdy pre ňu profesionálna „karta“ do hry.

Mám rada nové začiatky: Helena Krajčiová o materstve aj o túžbe po osobnom kuchárovi

Výroba a údržba krojov je náročná činnosť, ktorá stojí veľa peňazí.

Folklór na výslní? Dýcha na nás na každom rohu, niektoré súbory však bojujú o prežitie. Prečo?

Vtipy zo Života

Začnite týždeň s úsmevom :) Pobavte sa s nami na tých najlepších vtipoch zo Života

Ilustračné foto.Sponzorované

Zjednodušte si splácanie s refinancovaním

Ilustračná snímka

Zomrel tvorca LEGO panáčika. Ikonickou figúrkou vdýchol život stavebniciam

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia