Chaotickí ľudia, farebné mestá. Tunisko nie je žiadna uhladená moslimská krajina s prísnymi pravidlami, preto si doň turisti po teroristických útokoch opäť našli cestu.

Ani všeobecný zhon, ani smog či neporiadok odľahlých tuniských ulíc sa do Matmaty nedostávajú. Toto mestečko na juhu uprostred vyprahnutej púštnej krajiny a hôr odnepamäti obývajú Berberi. Žiaľ, pôvodných obyvateľov severnej Afriky už v krajine veľa nezostalo.

Ručne melie obilie

Pôvodných jaskynných domov sa zachovalo asi 200. V jednom z nich žije od narodenia Miriam. Ako je zvykom, obydlie nemá na povrchu, ale pod zemou. Ešte pred štyristo rokmi ho stavali jej predkovia. Tí najprv vyhĺbili približne 7 metrov hlbokú a 10 metrov širokú jamu a v nej následne urobili zopár menších tunelov, ktoré predstavujú izby. V umelo vytvorenej jaskyni kedysi žila s mužom a dvoma dcérami.

„Obidve študujú na univerzite a domov chodia veľmi málo. Obávam sa, že po štúdiu sa ani jedna z nich nevráti ku koreňom a k pôvodnému spôsobu života,“ ťažká si dvojnásobná mama.

Kým jej manžel je od skorého rána až do večera s dobytkom na paši, ona sa stará o domácnosť. A veru ukážkovo. Hoci je dom vyhĺbený v pieskovcovej skale, z podlahy by sa dalo jesť. Pani domu má rada nielen poriadok, ale aj farby. Svedčí o tom jej pestrý odev a rôznofarebné obrusy i prikrývky v miestnostiach. Utkala si ich sama.

Pôvodných berberských domov je približne len 200.
Pôvodných berberských domov je približne len 200.
Zdroj: Lucia Lukušová

Namiesto chladničky má džbány

Miriam síce na prvý pohľad žije úplne odrezaná od sveta, no aspoň čiastočné výdobytky modernej doby prenikli aj k nej. Má televízor. Veľa času pred ním však netrávi. Dôvodom je množstvo manuálnej práce, ktorá ju zamestnáva od rána:

„Každý deň ručne meliem obilie, aby som mohla piecť čerstvý chlieb. Obidvaja s manželom potrebujeme sýtu stravu, aby sme mali silu pracovať i v horúcich dňoch. Na raňajky nás najlepšie zasýtia datle, ktoré si máčame v paste bsisa z mletého praženého jačmeňa. Prípadne si dáme chlieb s medom a olivovým olejom.“

Ich strava je síce pomerne jednoduchá a jednotvárna, ale suroviny sú bez akýchkoľvek hnojív a chemických prísad. Rodina je samostatná, čo vypestuje alebo dochová, to vymení so susedmi za veci, ktoré jej chýbajú. Výmenný obchod tovar za tovar je v tomto regióne stále v kurze. Teplý chlieb spolu s čajom má pre návštevy.

Mimochodom, čaj je v rebríčku obľúbenosti nápojov hádam ešte aj pred kávou takmer v celej krajine. U Berberov je však iný než na trhovisku alebo v kaviarni. Sladký je síce rovnako, ale namiesto píniových orieškov a lístka mäty v ňom gazdiná vyvarila tymian.

Pestrofarebné prikrývky tkala Berberka Miriam. Ako jedna z mála zostala po celý život verná svojim koreňom a spôsobu života.
Pestrofarebné prikrývky tkala Berberka Miriam. Ako jedna z mála zostala po celý život verná svojim koreňom a spôsobu života.
Zdroj: Lucia Lukušová

Okrem televízora žiaden iný spotrebič v domácnosti nevidno, dokonca ani chladničku.

„Potraviny uskladňujem v hlinených džbánoch. Nedávno sme zabíjali ovce, takže mäso je uložené v jednom z nich. Hneď vedľa mám mlieko, nadojené ráno, a ďalej zas domáci syr,“ hovorí päťdesiatnička, ktorá nemá žiadne vzdelanie.

U Berberov nie je výnimočné, že neovládajú ani písmo. Jazyk majú svoj. Väčšina výrazov sa podobá arabčine, a tak nemajú problém dorozumieť sa s Tunisanmi.

Benzín vozia z Líbye

Región okolo Matmaty okrem Berberov a domácich nikto poriadne nepoznal, až kým sa v ňom pred rokmi prvý raz neusídlil filmový štáb Hviezdnych vojen. Planéta Tatooine a domov kľúčového hrdinu prvých dielov Luka Skywalkera skutočne existujú v týchto miestach.

Ojedinelé exteriéry využili filmári do štyroch epizód. Miestni sa tešia, že ich rodnú krajinu videl cez filmy celý svet. Aj vďaka tejto reklame môžu profitovať z turizmu. Zárobky z cestovného ruchu však v tomto kúte nie sú také obrovské, aby dokázali uživiť početné rodiny.

Tí, ktorí žijú smerom k líbyjským hraniciam, si zvolili inú cestu. Zarábajú na predaji líbyjského benzínu na neoficiálnych pumpách. Zabudnite na čerpadlá. Hnaciu tekutinu nalievajú rovno z bandasiek do áut. O kvalitu sa netreba báť, pohonná látka je totiž prvotriedna.

Nelegálne pumpy vidno od Matmaty po Douz.
Nelegálne pumpy vidno od Matmaty po Douz.
Zdroj: Lucia Lukušová

Kto natankuje na takýchto miestach, ešte aj ušetrí. Liter stojí asi 10 percent z ceny benzínu na klasickej čerpacej stanici. V prepočte teda nie 80, ale iba 10 centov. Pre domácich pritom nejde o zanedbateľnú sumu. Priemerný plat v krajine je zhruba 1 360 tuniských dinárov, teda asi 400 eur. Chyžná zarobí len polovicu.

Tuniská vláda vraj o nelegálnom predaji benzínu vie. Takýchto ziskuchtivých obchodníkov však údajne nie je až tak veľa, aby sa problémom zaoberala. Miestni si myslia, že politici si uvedomujú, ako ťažko sa žije v blízkosti púšte. Preto sa tvária, že nič nevidia.

K ťavám pribudli kone

O niečo menej, než je priemerná mzda, si mesačne zarobí Hasan. S bratom okupujú jednu z tuniských pláží. Každé ráno tam chodia so svojimi koňmi, ich susedia zas prichádzajú s ťavami. Striehnu na turistov a núkajú im možnosť previezť sa pri šumoch Stredozemného mora. Polhodinovú jazdu ponúkajú za 10 eur. Na zárobky sa nesťažujú, no privítali by viac.

„Niektorí hotelieri nám neprajú. Hovoria turistom, aby nechodili na pláž a nedali nám zarobiť, lebo sa o naše zvieratá nestaráme. To nie je pravda. Nie všetci sme rovnakí. My nemáme doma celé stáda, že by sme to finančne neutiahli. Máme 2 kone, sused má 2 ťavy. Pomáhame jeden druhému,“ hovorí lámanou angličtinou Tunisan.

Zvieratá vyzerajú na prvý pohľad dobre stavané. Aká je teda pravda, vedia len oni sami.

Na ťavách niektorí zarábajú.
Na ťavách niektorí zarábajú.
Zdroj: Lucia Lukušová

Slováci sa po útokoch vrátili

Súrodenci sú v očakávaní, koľko peňazí im prinesú turisti počas tohoročnej sezóny. Od posledného teroristického útoku v krajine uplynuli 4 roky a zdá sa, že turizmus sa dvíha na nohy. Rok 2015 by najradšej vymazali zo svojich životov. Nezabudli, no hľadia do budúcnosti.

Turistický ruch je spolu s exportom olivového oleja hlavným zdrojom príjmov Tuniska. Francúzi, Nemci a Briti považujú štát severnej Afriky opäť za top destináciu.

Svedčia o tom aj čísla návštevnosti. Turizmus sa odvtedy pozviechal o viac ako 100 percent, a tak zavíta z Francúzska ročne do krajiny 800 000 turistov, z Nemecka a zo Spojeného kráľovstva zhruba o 300 000 menej. Blízku a lacnú exotiku majú opäť v „hľadáčiku“ relaxu aj Slováci.

„Kým v roku teroristických útokov ich v tomto štáte na severe Afriky dovolenkovalo len 6 000, minulý rok ich bolo 20 000. Tento rok sme ešte optimistickejší. Očakávame 24 000 návštevníkov zo Slovenska,“ hovorí riaditeľ Tuniského národného úradu pre cestovný ruch Mohamed Oussama Ben Yedder.

Na trhoviskách nakupujú turisti aj domáci.
Na trhoviskách nakupujú turisti aj domáci.
Zdroj: Lucia Lukušová

Pamätník obetiam a psovi

Turisti nechodia len oddychovať do luxusných a uhladených areálov. To by bola naozaj škoda, keď­že krajina má bohatú históriu. Najviac pod jednou strechou jej je v Národnom múzeu Bardo v metropole Tunis.

V bývalom paláci sú na troch poschodiach a vo viac ako tridsiatich miestnostiach zosumarizované tuniské dejiny. Najviac je tu antických rímskych mozaík, ktoré kedysi skrášľovali domy najbohatších obyvateľov. Ide zároveň o najväčšiu zbierku farebných kamienkov na svete. Aby ich verejnosti priblížili autenticky, vystavujú ich také, ako ich našli na podlahách víl.

Aj celková architektúra paláca, zdobené stropy i fontány stoja za obdiv. Mozaiky nie sú len vnútri, ale i v múzejnej záhrade. Pribudli na pamiatku po tom, čo pri útokoch v múzeu zahynulo 21 cudzincov a policajt. Svoj pamätník má aj Akil, 1,5-ročný psí policajný záchranár, ktorý so svojím pánom prišiel o život.

Nie je to však jediná spomienka na tragédiu. Zoznam mien obetí visí spolu s ich národnými vlajkami aj vnútri. Zostala tam tiež rozstrieľaná vitrína. Zo stôp po guľkách stále mrazí, no tuniská vláda vyhlasuje, že o bezpečnosť je postarané.

Národné múzeum Bardo v Tunise sídli v bývalom paláci.
Národné múzeum Bardo v Tunise sídli v bývalom paláci.
Zdroj: Lucia Lukušová

Maximálna bezpečnosť je základ

Po útoku pribudlo viac civilných strážcov i policajtov nielen v múzeu, ale aj v uliciach. Muži v civile sú vybavení vysielačkami a v prípade potreby zavolajú svojich kolegov.

„Bezpečnosť sa stala za posledné roky prioritou tuniskej vlády a zvýšila sa na maximum. A to nielen na letiskách, plážach, v hoteloch a na turisticky frekventovaných miestach. Okrem pracovníkov v teréne zriadili aj kamerové systémy a bezpečnostné brány pri vstupe do hotelov, letiskových hál a v niektorých nákupných centrách,“ pokračuje Tunisan Mohamed Oussama Ben Yedder.

Všadeprítomný personál však nepôsobí tak, že by naháňal strach, práve naopak. Chlapi sa snažia byť nenápadní, ale zároveň ostražití. Pri najmenšom podozrení zbystria pozornosť a situáciu riešia. Hovoria však, že našťastie nemajú veľa práce. Domáci i cudzinci sa správajú bezproblémovo.

Tuniský čaj je mimoriadne sladký. Zdobia ho lístkami čerstvej mäty.
Tuniský čaj je mimoriadne sladký. Zdobia ho lístkami čerstvej mäty.
Zdroj: Lucia Lukušová


Tunisko

Alebo Tuniská republika je štát v severnej Afrike pri Stredozemnom mori, ležiaci na území starovekého Kartága – dnešnej súčasti hlavného mesta Tunis. Oficiálny dátum jeho vzniku je 20. marec 1956, keď sa zbavil závislosti od Francúzska. Tunisko sa považuje za jednu z najliberálnejších moslimských krajín a patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie. Ďalšie významné piliere ekonomiky sú okrem turistického ruchu ťažba ropy, železnej rudy, soli a poľnohospodárstvo zamerané na pestovanie obilnín, teplomilného ovocia, viniča, olív a datlí. Krajina je známa aj výrobou olivového oleja či vín. Na ploche s rozlohou 163 610 km2 žije približne 11,5 milióna obyvateľov. Platí sa tuniským dinárom.

Poslať emailom
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac