Počas štúdia farmácie si pestoval v duši predstavu, ako si otvorí v malej dedine kdesi pod Vihorlatom neveľkú lekáreň, lenže figliar osud mu namiesto vidieckej romantiky nadelil funkciu prezidenta Slovenskej lekárnickej komory. Lekárnik PharmDr. Ondrej Sukeľ (42).

Štyri dni pred demisiou vlády ste napísali Petrovi Pellegrinimu otvorený list, v ktorom ste nastavili kritické zrkadlo postoju vlády a štátnych orgánov k situácii spôsobenej koronavírusovou pandémiou, ktorá aj na Slovensku naberá každým dňom na sile. Prečo ste o problémoch lekární a lekárnikov nehovorili a nebubnovali na poplach na ústrednom krízovom štábe ?

To som nemohol urobiť z jednoduchého dôvodu: Slovenskú lekárnickú komoru na zasadnutia krízového štábu vedeného ministerkou vnútra Denisou Sakovou nikdy nezavolali. Nepochopiteľné, ale bolo to tak.

Tak potom odkiaľ mal krízový štáb informácie o zásobovaní lekární liekmi, rúškami, dezinfekčnými prostriedkami, ak nikto z farmaceutov o tom neinformoval a neupozorňoval na kritický stav, v akom sa nachádzajú lekárne a lekárnici?

My sme na hroziaci problém v lekárňach upozornili už týždeň pred potvrdením prvého pozitívneho pacienta, a takmer denne sme komunikovali s pracovníkmi ministerstva zdravotníctva. Nevnášam do toho konštatovania žiadnu politiku, ale my, farmaceuti, máme na Pellegriniho vládu ťažké srdce. Pre zdravotnícke organizácie a ich pracovníkov, či už lekárov, zdravotné sestry, sanitárov, upratovačky v nemocniciach a aj pre lekárnikov sa malo urobiť viac pre ochranu. Presnejšie – oveľa viac.

Vo vašom otvorenom liste Petrovi Pellegrinimu, ktorý si určite nedal zarámovať, nechýba spŕška kritických slov, lenže vo vyhlásení Slovenskej lekárnickej komory z 9. marca zaznelo presvedčenie, že kompetentné inštitúcie na čele s ministerstvom zdravotníctva a úradom verejného zdravotníctva v spolupráci s ďalšími orgánmi podieľajúcimi sa na ochrane obyvateľstva konajú v záujme zaistenia maximálnej bezpečnosti zdravotníckych pracovníkov. Dosť protichodné vyjadrenia...

Naše optimistické slová pramenili z viery, že štát, jeho vláda a inštitúcie sú pripravené aj na krízové situácie. Lenže veľmi rýchlo sme z tohto optimizmu vytriezveli. Lebo dvojdňový prieskum Slovenskej lekárnickej komory odhalil, že len 1,23 percenta verejných lekární zapojených do prieskumu malo k dispozícii dostatočný počet ochranných pomôcok, mám na mysli rúška alebo respirátory. A to nie je všetko, takmer 90 percent verejných lekární nemalo pre pacientov ani dezinfekčné prostriedky, hoci sa z televíznych obrazoviek podchvíľou šírili výzvy, aby si ľudia často dezinfikovali ruky či kľučky na dverách. A tých zvyšných 10 percent lekární malo zásoby dezinfekčných prostriedkov maximálne na týždeň.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Boháči šoubiznisu: Medzi hercami vedú fešáci. Koľko zarába Tomáš Maštalír či Monika Hilmerová?

Populárne články
Monika Bagárová s priateľom

Kráska zo SuperStar porodila: MONIKA BAGÁROVÁ dala dcérke netradičné meno

Obľúbená moderátorka sa už pol roka prihovára divákom v rámci tretieho televízne okruhu určeného pre seniorov.

Pre ženy je inšpiráciou: Kto je podľa ALENY HERIBANOVEJ skutočným anjelom?

V Holandsku sú pláže otvorené.

Po korone: Ako sa ľudia v zahraničí vracajú do bežného života?

Ilustračné foto.Sponzorované

Ožite v zdravej koži

Alena Šeredová so svojou dcérkou.

Vitaj princezná! ALENE ŠEREDOVEJ sa splnil sen, porodila dcérku s prekrásnym menom

Ilustračná snímka

Najnižšiu teplotu na Zemi namerali na stanici Vostok. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia