Brunej patrí medzi najmenej známe krajiny juhovýchodnej Ázie a pre mnohých je symbolom akejsi tajomnej exotiky. Malý sultanát sa ukrýva na severe ostrova Borneo, zo všetkých strán ho pohlcuje Malajzia, a hoci sa to na prvý pohľad nezdá, patrí medzi najbohatšie krajiny sveta. Aký je Brunej dnes?

Brunej leží na najväčšom ázijskom ostrove a treťom najväčšom ostrove sveta, na Borneu. Ten si delí Malajzia na severe a Indonézia na juhu a práve na Brunej ako tretiu krajinu ostrova sa často zabúda. Svojím bohatstvom však patrí k najdôležitejším oblastiam juhovýchodnej Ázie. Ak si môžete vybrať, či sa vyberiete do Bruneja po zemi alebo lietadlom, zvoľte lietadlo, pretože z výšky pochopíte, aký je Brunej unikátny. Z lietadla vidno krásne tyrkysové pobrežia, pri ktorých je roztrúsených niekoľko ostrovčekov, a pevninu pokryl hustý zelený až tmavozelený dažďový les. Ten je pre Borneo viac než typický. Odrazu sa objaví riečka Brunej, raziaca si cestu cez prenikavo zelenú krajinu, a na jej konci sa zaleskne mesto Bandar Seri Begawan, hlavné mesto sultanátu Brunej.

Zložitá alkoholová procedúra

Už z výšky si všimnete tie rozdiely ležiace vedľa seba. Drevené mestečko na vode aj zlaté kupoly mešít z mramoru. Nič podobné ako Brunej ste v juhovýchodnej Ázii nemali možnosť vidieť. Letisko na okraji hlavného mesta je moderné, funkčné a rýchle. Ešte prehliadka batožiny, či do krajiny s tvrdým islamským právom šaría neprinášate alkohol, ktorý je tu zakázaný, a ste vonku. Ako turisti si alkohol priniesť môžete, ale pripravte sa na byrokratické vypisovanie papierov, koľko si ho prinášate, a podpisom sa zaviažete, že je len pre vašu konzumáciu. Postihy môžu byť drakonické. Na letisku sa stretnete s prvým portrétom sultána Hassanala Bolkiaha. Je upravený, s jemne zastrihnutými fúzmi aj bradou, uniforma posiata medailami a na hlave hrdo nosí brunejský songkok, tradičnú moslimskú pokrývku hlavy v týchto končinách. Vitajte v Bruneji!

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z MALEJ EXOTICKEJ KRAJINY NÁJDETE V GALÉRII

Kus historickej zeme

Na prvý pohľad Brunej vyzerá akosi zvláštne. Ak ste zvyknutí na živelnosť juhovýchodnej Ázie, preplnené cesty, motorky, trúbenie, tuk-tuky a chaos, ostanete viac než prekvapení. Bandar Seri Begawan je upravený, nikde neležia smeti a napokon si všimnete, že je prázdny. Nevidíte žiadnych ľudí okolo seba a máte pocit, že ste prišli na iný kontinent. To sú, samozrejme, len prvé pocity, neskôr zistíte, že ste sa mýlili, ale ak si porovnáte prílet do Bangkoku či do Manily s Brunejom, tak ste rozhodne v šoku. Veci tu fungujú inak než v celom regióne a presne preto ste sem prišli, však?

Brunej má dnes len okolo 5 700 štvorcových kilometrov, ale v 16. storočí za vlády sultána Bolkiaha ovládala rozpínavá Brunejská ríša celé pobrežie Bornea, okolité ostrovy a dokonca aj časť severných Filipín. Bojovali proti Španielom, ktorí chceli na Filipíny priniesť kresťanstvo, no už koncom 17. storočia začína moc Bruneja upadať pre nástupnícke naťahovačky. V 19. storočí je už Brunej natoľko oslabený, že svoju západnú časť Sarawak dal v roku 1841 do správy Britovi Jamesovi Brookovi za to, že mu pomohol v boji proti pirátom.

James Brooke tak založil dynastiu takzvaných bielych radžov, ktorá napokon spravovala Sarawak až do roku 1946, keď odovzdala moc Angličanom, netušiac, že aj ich koloniálne impérium je na pokraji krachu. Brunej získal svoju nezávislosť od Spojeného kráľovstva pomerne neskoro – až v roku 1984. Krátko nato sa vyšvihol medzi najbohatšie krajiny sveta. Príbeh ako z rozprávky, a hoci si občas v Bruneji budete pripadať ako v rozprávke, nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia