Príbeh afrického dievčatka, siroty, ktorú ako desiate dieťa adoptovala britská kráľovná Viktória, nie je veľmi známy. Hoci pôsobí skôr ako fikcia než skutočnosť, je pravdivý. SARAH FORBESOVÁ BONETTA (1843 – 1880) pochádzala zo vznešenej rodiny a zrejme sa mala stať darom pre bohov pri náboženskom obrade.

Keď sa pred niekoľkými rokmi Sarahini priami potomkovia dozvedeli, čo všetko prežila, nechceli tomu spočiatku veriť. Rozhodli sa preto rodinnú legendu o nej overiť priamo v kráľovskom paláci. Odpoveď, ktorá im prišla, potvrdila, že príbehy opisujúce jej život sa skutočne udiali. Sarah sa pôvodne volala Aina a pochádzala z kmeňa Jorubov, ktorý obýval územie dnešnej západnej Nigérie. Aj v tých časoch to bolo veľké kmeňové spoločenstvo, dnes toto etnikum patrí k tretej najväčšej skupine v Nigérii a žije v meste Ife. Viaceré zdroje uvádzajú, že Aina pochádzala zo vznešenej, dokonca z vládnucej rodiny v kmeni Jorubov.

V roku 1848 malo dievčatko päť rokov akráľ Ghezo zo susedného Dahome (dnešný Benin) napadol ich etnikum. Ghezo bol neslávne známy ako najväčší obchodník s otrokmi, bola to hlavná časť jeho príjmu. Po útoku väčšinu Jorubov povraždil a zvyšok predal do otroctva. Zabil aj Aininých rodičov a súrodencov. Ona jediná prežila a dostala sa do zajatia násilníckeho kráľa. Malá princezná bola presvedčená, že ju obetujú pri náboženskej slávnosti. Tak zväčša končili prominentní zajatci. Jej tragický osud mal však šťastnejšie pokračovanie.

Zachránil ju mladý kapitán britského námorníctva Frederick ­Forbes, ktorý navštívil Gheza v rámci diplomatickej misie. V roku 1833 Spojené kráľovstvo zrušilo otroctvo a úlohou západoafrickej námornej eskadry, ktorej velil práve Frederick Forbes, bolo diplomatickou cestou ukončiť obchod s otrokmi. Keďže kráľ Ghezo patril k dominantným otrokárom, kroky kapitána Forbesa smerovali aj na jeho dvor. Medzi zajatcami zbadal Ainu, ktorá mala sedem rokov.

Presvedčil panovníka Dahome, aby ju poslal britskej kráľovnej Viktórii: „Bude to dar kráľa čiernych kráľovnej bielych.“ Tým jej zachránil život. Počas dlhej plavby si toto jemné dievčatko on i jeho posádka obľúbili. Prekvapila ich jej inteligencia a prispôsobivosť. Pred odchodom do Anglicka ju na lodi pokrstili. Kapitán jej dal svoje priezvisko a pridal k nemu meno lode, na ktorej sa plavili. Od tej chvíle mala Aina novú identitu: volala sa Sarah Forbesová Bonetta.

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Stretnutie s kráľovnou

VSpojenom kráľovstve sa pre Sarah začal nový život. Spočiatku bývala v rodine kapitána Forbesa v severozápadnom Kente. Niekoľko mesiacov po príchode ju predstavil kráľovnej Viktórii na zámku Windsor. Zaujali ju spôsoby a vystupovanie malého dievčaťa a rozhodla sa ju adoptovať. Ich prvé stretnutie si panovníčka zaznačila v denníku 9. novembra 1850 a Sarah opísala takto: „Kapitán Forbes jej zachránil život, keď si ju vypýtal ako dar. Má sedem rokov, je bystrá, inteligentná a hovorí po anglicky. Bola oblečená ako každé iné dievča. Keď jej sňali čiapku, čierna kučeravá hlávka a veľké náušnice jej dodali pravý výraz černošky.“

Viktória si ju veľmi obľúbila, oslovovala ju nežne Sally a uznala aj jej kráľovský pôvod, nazývala ju princezná. Sarah nebola súčasťou kráľovskej domácnosti, no panovníčku pravidelne nav­števovala vo Windsore. Viktória sa zároveň rozhodla, že dozrie na blaho tejto siroty a bude financovať jej výchovu a vzdelávanie. Veľmi často si o nej zaznamenávala postrehy. V januári 1851 si panovníčka do denníka zapísala: „Po obede prišla Sally Bonetta, africké dievčatko, a ukázala mi niečo zo svojich školských prác. Toto je už štvrtýkrát, čo som videla to malé nesmierne inteligentné stvorenie.“

Africké dievča AINA, neskôr SARAH, ktoré pred otroctvom zachránil námorný kapitán Frederick Forbes
Zdroj: Profimedia

Sarah robila radosť aj svojim opatrovníkom. V škole dosahovala mimoriadne úspechy, na čo bol kapitán Forbes patrične hrdý a nešetril chválou na jej adresu: „Je dokonalá, mimoriadne chápavá... génius. Už hovorí veľmi dobre po anglicky a má hudobný talent. V učení je oveľa ďalej než sú biele deti v jej veku.“ Rok po návrate do Británie Frederick Forbes zomrel, zrejme na maláriu. V tom čase sa aj u Sarah začali prejavovať zdravotné problémy. Sužoval ju chronický kašeľ, jeho príčinou mohlo byť aj britské podnebie.

Kráľovná sa obávala o jej krehké zdravie, preto sa rozhodla poslať ju do Afriky do špeciálnej britskej misionárskej školy vo Freetowne v Sierre Leone.Sarah bola prispôsobivá, no nebola tam šťastná, učitelia študentom vnucovali britskú kultúru ako jedinú. Viktória celý čas sledovala jej pobyt, posielala jej darčeky, najmä knihy, zaujímal ju predovšetkým jej zdravotný stav. Po štyroch rokoch strávených vmisionárskej škole kráľovná súhlasila, aby sa Sarah vrátila do Londýna.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia