Niko začiatkom augusta náhle uhynul. Bol jedným z dvoch nosorožcov na Slovensku. Zostala už len staršia „dáma“ Ada.

Riaditeľka ZOO Bratislava Miloslava Šavelová (68) hovorí: „Už sme kontaktovali európskeho koordinátora chovu nosorožcov. Momentálne rokujeme o dovoze ďalších jedincov. Nosorožec tuponosý je jediný sociálnejší druh spomedzi všetkých druhov nosorožcov.

V ZOO treba chovať aspoň tri jedince s tým, že to má výrazne pozitívny vplyv na ich reprodukciu a život. Ada bude vzhľadom na svoj vek v budúcej malej chovnej skupine stabilizačný sociálny prvok. Po rekonštrukcii maštalí chceme prijať dva mladé jedince – samca a samicu.“

V septembri 1986 priviezli do bratislavskej ZOO trojicu nosorožcov tuponosých južných. Prišli z rezervácie Oiwa v dnešnej Namíbii. O tejto rezervácii nie sú žiadne ľahko dostupné informácie. Oblasť bola súčasťou Juhoafrickej republiky. Namíbijská republika získala od nej nezávislosť v roku 1990 ako jedna z posledných afrických krajín. Predtým sa tento región volal Nemecká juhozápadná Afrika.

Skupinu troch nosorožcov sprostredkoval Jozef Wágner, známy lovec, zakladateľ a riaditeľ safari parku v českom Dvore Králové nad Labem. Samca pomenovali Tobi, samice Ada a Sena. Narodili sa približne v roku 1984.

„Pán Wágner bol skvelý kolega, od ktorého som sa veľa naučila,“ spomína riaditeľka.

Riaditeľka ZOO Bratislava Miloslava Šavelová verí, že sa podarí zohnať ďalšie jedince pre osamelú nosorožiu samicu Adu.
Riaditeľka ZOO Bratislava Miloslava Šavelová verí, že sa podarí zohnať ďalšie jedince pre osamelú nosorožiu samicu Adu.
Zdroj: Vladimír Kampf

Tobiho zabil nápojový obal

Od trojice nosorožcov očakávali mláďatá. Samice Ada a Sena neboli príbuzné ostatných nosorožcov v európskych chovoch. Reprodukčné orgány mali v poriadku. Problém bol pravdepodobne v Tobim. Nikdy sa k nim ako samec nemal. Uhynul v roku 2001 na celkové zlyhanie tráviaceho traktu.

„V krátkom čase sme videli, ako chradne a znižuje sa mu hmotnosť. Jeho stav sme konzultovali s odborníkmi svetového významu práve z Dvora Králové nad Labem. Kým žil, nikto nedokázal stanoviť diagnózu. Až po pitve sme zistili, že mal v žalúdku škatuľku od jabĺčkového džúsu, ktorá je zvnútra vyložená hliníkom.

Veterinári odhadli, že to bol začiatok jeho konca. Nosorožce majú zlý zrak, ale výborný čuch a milujú ovocie. Vôňa obalu ho oklamala. Zjavne mu ho niekto hodil do sena a on ho zožral,“ spomína riaditeľka na smutnú udalosť.

„O nosorožce sa zaujímam od roku 1991, keď som nastúpila do ZOO. Robili sme všetko pre to, aby sme ich dokázali rozmnožiť. Žiaľ, samo to nešlo. Rokovali sme s koordinátorom chovu. Druhého samca sme chceli ešte v čase, keď Tobi žil, aby sme sa aj jeho takto pokúsili stimulovať,“ vysvetľuje.

Uspať, vyšetriť a inseminovať nosorožca nie je vzhľadom na jeho veľkosť jednoduché.
Uspať, vyšetriť a inseminovať nosorožca nie je vzhľadom na jeho veľkosť jednoduché.
Zdroj: ZOO Bratislava

Neúspechy pri oplodňovaní

Samiciam mal s mláďatami pomôcť nosorožec Niko, narodený v roku 1981 v nemeckej ZOO Münster. V roku 1984 ho priviezli do ZOO Liberec v Česku, kde žil spolu so samicou do roku 2002. Do Bratislavy sa dostal na základe odporúčania koordinátora Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií v rámci chovného programu.

Samec sa síce páril, ale mláďatá z toho neboli. „Preto sme sa pokúsili o umelé oplodnenie. Nikovi sme odobrali semeno. To však nemalo potrebnú kvalitu. Po dohode so ZOO v Budapešti, ktorá už mala skúsenosť s umelým oplodnením nosorožca, sme priviezli spermie od nich. Pokúsili sme sa o to niekoľkokrát.

Materiál od samca, ktorý bol v hlavnom meste Maďarska úspešný, sa u nás neujal. Dovoz odobratého semena sme zrealizovali aj za pomoci polície. Išlo o to, aby sa k nám dostalo z ranného odberu čo najrýchlejšie. Žiaľ, ani takto neprišlo ku gravidite.“

V roku 2006 samica Sena uhynula na infekciu. Odvtedy žili na Slovensku už len dva nosorožce: Niko a Ada.

V hlavnom meste návštevníci uvidia teraz už jediného nosorožca na Slovensku.
V hlavnom meste návštevníci uvidia teraz už jediného nosorožca na Slovensku.
Zdroj: Vladimír Kampf
Poslať emailom
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac