Na úzku cestu sa dá zvyknúť a život v dedine medzi kopcami vraj nie je ubíjajúci. Mnohým vyhovuje. Je príjemné stretnúť na takýchto miestach šikovných ľudí.

Historický názov Vyhní bol Eisenbach, čo v preklade z nemčiny znamená „železný potok“. Vraj v ňom za čias rozvoja baníctva tiekla hrdzavá voda.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Modely jedinečných stavieb

Karol Ciglan mladší (30) je autorom modelov banských stavieb. Vo svojom byte už roky prestavuje modelovú železnicu. Žartom hovorí, že modernizuje oveľa intenzívnejšie než veľké slovenské železnice. Každý rok niečo doplní, prerobí... Karol je vyštudovaný elektrikár, ktorý pracuje ako šofér pre miestny pivovar.

„Začínal som železnicou, ale baníctvo ma bavilo odjakživa aj preto, že som z Vyhní, kde má hlbokú tradíciu. Ľudia si dnes často nedokážu ani len predstaviť, čo všetko sme tu mali, ako to tu vyzeralo v minulosti. Dali sme sa dokopy s predsedom nášho občianskeho združenia Eisenbach Ivanom Lepeňom. Zohnali sme dostupné materiály, aby boli modely čo najvernejšie. Zmenšil som ich do modelovej mierky 1 : 87, aby mi pasovali k železnici H0. Postupoval som podľa detailných nákresov,“ hovorí. Skladal latku k latke, kúsok po kúsku. Postaviť po večeroch dva modely mu trvalo dva roky.

KAROL CIGLAN mladší. Postaviť po večeroch dva verné banské modely mu trvalo dva roky.
KAROL CIGLAN mladší. Postaviť po večeroch dva verné banské modely mu trvalo dva roky.
Zdroj: Vladimír Kampf

Z prvej predlohy modelu, svätotrojičnej šachty, zostali len kamenné základy. „Bola 108 metrov hlboká, ale mala prístup aj prekopom podzemnou chodbou. Pôvodne bola jej veža drevená, potom železná. V roku 1935 ju rozobrali a odviezli do Kremnice, kde stojí nad jamou Ferdinand.“ Druhým modelom je budova správy banského závodu svätého Antona Paduánskeho. Vo Vyhniach ho volali „handelhaus“. Pred touto stavbou sa schádzali baníci, v nej sa prezliekali, modlili a boli v nej kancelárie. „V kočiarni mali kone, s ktorými odvážali rudu.“ Uzavretosť Vyhní v krajine Karolovi neprekáža. Dáva mu to viac pokoja na modelovanie popri všetkých pracovných a rodinných povinnostiach.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia