Na konci júla vyplávala na prvú plavbu MS Albertina. Život bol jedným z prvých hostí na štyroch palubách hotelovej lode vyrobenej na Slovensku.

MS Albertina je po desiatkach rokov prvá hotelová osobná loď pod našou vlajkou. Naposledy pod ňou plávala Družba, ktorá patrila celoštátnym robotníckym odborom. Rekreovali sa na nej pracujúci. Družba ich vozila najmä do Budapešti. Aj Albertina zamierila do maďarskej metropoly. Prvými hosťami na jej palubách boli najmä nemeckí dôchodcovia. Nastúpili pri Passau a na týždennom výlete cez Melk, Viedeň a Budapešť sa cez Bratislavu a Linz vrátili k Passau. Takto bude Albertina premávať takmer celý zvyšok tohtoročnej sezóny. Tá sa pre pandémiu začala až v polovici bežnej sezóny. Tá minuloročná nebola takmer vôbec. Tri roky stavby lode urobila korona ťažšími, než si ktokoľvek dokázal vôbec predstaviť.

Riaditeľ Riseday IVAN SIVÁK začínal v lodných baroch ako klavirista.
Zdroj: Vladimír Kampf

Prvé dieťa

Nebola to ľahká cesta. „Byť na prvej plavbe je skvelý pocit,“ pochvaľuje si otec myšlienky postaviť hotelovú loď v Komárne – riaditeľ spoločnosti Riseday Ivan Sivák. „Nápad vznikol pred troma rokmi,“ spomína. „Čakal som na lietadlo z Belehradu do Viedne. Vtedy mi ani nenapadlo, že by som túto myšlienku doviedol do víťazného konca.“ Bol to šialený nápad. Pre spoločnosti, ktoré na Dunaji a v Európe prevádzkujú hotelové lode, bolo Komárno nezaujímavé. So serióznou výrobou lodí tam skončili v čase, keď sa od nich do sveta nemohlo nič dostať, pretože niektoré mosty v bývalej Juhoslávii boli zbombardované.

„Prežil som krásne tri roky, aj keď som nie vždy jazdil na koni s úsmevom. Prešli sme náročnými obdobiami aj preto, že sme stavali počas koronakrízy. So stavbou lodí sme nemali žiadne skúsenosti. Už ich máme,“ usmieva sa Ivan. „Keby som na začiatku vedel, s čím všetkým budem musieť zápasiť, určite by som sa do takéhoto projektu nepúšťal. Chvála Pánu Bohu, že som to nevedel!“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia