Vo vnútorných priestoroch komplexu Heiligenkreuz cítiť špecifickú atmosféru a priestor najväčšieho stredovekého kláštora na svete.

Kláštor Heiligenkreuz uprostred Viedenského lesa zvonka neohromuje. Niežeby to nebol klenot architektúry, len má smolu, že je schovaný medzi stromami severne od honosných mestských historických budov rakúskej metropoly. Návštevník presýtený interiérmi viedenských palácov zrazu vníma ďalšie priestorové prekvapenia.

Opátstvo založil v roku 1133 cisár Leopold III. Jeho syn Otto sa na štúdiách v Paríži skamarátil s cisterciánmi a veľmi rýchlo sa rozhodol vstúpiť do ich kláštora. Požiadal otca, aby dal vybudovať podobný kláštor pre Dolné Rakúsko.

Leopold III. zomrel tri roky po založení opátstva. V roku 1485 ho vyhlásili za svätého. Otto sa stal biskupom vo Freisingu. Je považovaný za najvýznamnejšieho kronikára stredoveku. Je blahoslavený a jeho relikvie sú aj v kláštore Heiligenkreuz.

Ustavičné chválospevy

Cisterciáni sú benediktínski reformátori. Odpojili sa od nich v roku 1098, pretože chceli viesť oveľa jednoduchší život ako ich bratia. Vnútorné priestory komplexu pribúdali postupne. Jedinečnú krížovú chodbu vybudovali necelých sto rokov od založenia kláštora v románsko-gotickom slohu.

Pôvodne bola prepojením kostola so sakristiou. Mnísi sa tu modlili a študovali. Dnes časť chodby lemujú náhrobné kamene členov vážených rodín, ktoré opátstvo podporovali.

Heiligenkreuz je po slovensky kláštor Svätého kríža.
Heiligenkreuz je po slovensky kláštor Svätého kríža.
Zdroj: Vladimír Kampf

Heiligenkreuz je jedno z najvýznamnejších pohrebných miest v Rakúsku. Pochovaní sú tu štyria panovníci: Leopold IV., Leopold V., Fridrich I. a Fridrich II.

V čase najväčšieho rozkvetu tu bývalo 250 mníchov. Priestor rozširovali a prebudovávali. V súčasnosti je v Rakúsku 80 cisterciánskych mníchov. Nie všetci žijú v kláštore. Niektorí sa starajú o 19 farností medzi Neziderským jazerom a Viedenským lesom.

V najhlbšej minulosti sa mnísi mohli rozprávať iba v pohrebnej kaplnke. Neskôr toto pravidlo zmenili na úplnú posvätnú mlčanlivosť počas nočných hodín. Mnísi z Heiligenkreuzu vzdávajú slávu Bohu sedemkrát denne. Modlitby sa začínajú o 5.15 ráno a končia sa o 20.15 večer.

Osvietenci a socialisti

Najohromujúcejším priestorom je kláštorný kostol vybudovaný v dvoch štýloch – v románskom a gotickom. Vysoký oltár stojí uprostred gotickej časti.

Tunajší organ je jeden z najväčších hudobných nástrojov v Rakúsku. Postavili ho v roku 1804, má 3 700 píšťal, 50 registrov a 2 manuály. Hral na ňom aj Franz Schubert, ktorý skomponoval hudbu špeciál­ne pre tento organ. Preto sa mu hovorí Schubertov organ.

Krížovú chodbu zdobia náhrobné dosky najväčších podporovateľov cisterciánov.
Krížovú chodbu zdobia náhrobné dosky najväčších podporovateľov cisterciánov.
Zdroj: Vladimír Kampf

Chórové lavice z orechového a lipového dreva zdobia reliéfy zo života Ježiša Krista. Busty nad nimi zobrazujú svätých biskupov, opátov a štátnikov. Uprostred Viedenského lesa leží najstarší cisterciánsky kláštor na svete, ktorý od svojho založenia funguje najdlhšie a nepretržite.

Tento kláštor sa zaslúžil o vznik niekoľkých ďalších kláštorov nielen v Rakúsku, ale aj v Maďarsku či na juhu Česka. Nedávno, v roku 1988 uvažovali, že ďalší založia aj v Nemecku neďaleko Kolína nad Rýnom.

Kláštor čiastočne zničili počas tureckého obliehania v roku 1683. Knižnica vtedy ľahla popolom. Následná stavebná obnova doň priniesla niekoľko barokových prvkov.

Počas panovania cisára Jozefa II., syna Márie Terézie, bol kláštor v ohrození. Ideológia osvietenstva kláštorom nepriala. Cisterciáni to prežili tak, že dostali za úlohu starať sa o farnosti. Kláštor bol ohrozený aj počas rozmachu národného socializmu v rokoch 1938 až 1945. V tom čase ho z veľkej časti zhabali a mnoho mníchov poslali do väzenia.

Cisterciáni dodnes žijú najmä z poľnohospodárstva a lesníctva. Heiligenkreuz je v súčasnosti otvorený pre hostí a návštevníkov, ktorí hľadajú jedinečné stretnutie s Bohom.

Zimomriavky nabiehajú najmä keď sa priestorom kostola nesú spevy mníchov.
Zimomriavky nabiehajú najmä keď sa priestorom kostola nesú spevy mníchov.
Zdroj: Vladimír Kampf
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia