V kostole bola v nedeľu napätá atmosféra. Ani tu si niektorí neodpustili uštipačné poznámky. Miloslava Fedorová (59), zo dňa na deň najslávnejšia starostka na Slovensku, má tábor priaznivcov a tábor tých, ktorí ju nemajú radi.

Na pohľad sa zdá, že život ide ďalej tak ako pred vtipným videom z prvého zasadania nového vedenia obce. O Fekišovciach na Slovensku takmer nikto nevedel. Čo tam po malej dedine zašitej niekde na východe krajiny pri Zemplínskej šírave? Vo Fekišovciach je teraz, uprostred zimy, dusno.

Z videa, ktoré sa za krátky čas stalo trhákom slovenskej časti internetu, je jasná akási pedagogická diktatúra pani starostky. Na svetlo sveta sa dostalo pred Silvestrom.

Upozornila naň satirická stránka Zomri, ktorá priniesla 12-minútový zostrih toho najlepšieho a najsmiešnejšieho. Celé video však až také smiešne nie je. Obecní konšeli preberajú problémy obce. Odpad, „kulturák“, peniaze, Dom nádeje, stolný tenis...


História

Prvá písomná zmienka o Fekišovciach pochádza z roku 1391, ľudia sa tu usadili oveľa skôr. Meno dal tomuto miestu zeman Fekiš približne v roku 1300. Usadlosť patrila najprv Fekesovcom, potom panstvu Michalovce. Od založenia sa volala Fekesháza, na konci 19. storočia jej hovorili Fekussowce a od minulého storočia sú to Fekišovce s maďarským názvom Fekéshaza. Na začiatku 20. storočia prežila najväčší boom. Žilo tu vyše 400 obyvateľov. Ľudí živilo najmä poľnohospodárstvo. Od roku 1730 tu stával drevený kostolík, po požiari z neho nič nezostalo. Stával tu aj malý kaštieľ. Kostol Narodenia Panny Márie postavili v roku 1896. Starý organ v ňom vymenili pred polstoročím za hlbokého socializmu.


Zviditeľnení do popuku

Jeden sa pri sledovaní skráteného videa pučí, iný krúti hlavou, či to naozaj, a ďalší nevychádza z údivu a rozpakov. Pri všetkej krivde, ktorú starostka pociťuje, sa jej podaril husársky kúsok. Zviditeľnila dedinu viac než pašeráci cigariet, ktorí v nej mali do roku 2007 údajne základňu.

Slávne zasadanie obecného zastupiteľstva v Fekišovciach.
Slávne zasadanie obecného zastupiteľstva v Fekišovciach.
Zdroj: Kamerový záznam Petra Pavolka

Bandu viedol Fekišovčan Tibor T. Pašovanie cigariet tu nie je ničím výnimočným. Hovorí sa, že pri hranici s Ukrajinou má každý v rodine nejakého pašeráka alebo prevádzača.

V cezhraničnej trestnej činnosti tu vždy bývalo rušno. Poctivej práce je v okolí zúfalo málo. Tiborova skupina nemala žiadne veľké sklady. Tovaru sa zbavovali okamžite, aby ich policajti len tak nedostali.

Fedorová riadi Fekišovce už štvrté volebné obdobie po sebe. V posledných komunálnych voľbách získala 81 hlasov, jej súper Ľubomír Petráš o 9 menej. Dvaja z poslancov miestneho zastupiteľstva získali viac hlasov ako starostka. Tá však rodnú obec zviditeľnila do popuku, z poslancov urobila hlupákov a sama zo seba príšernú ženskú s rozpačito-komediálnymi vlohami.

Po zverejnení videa rástli v dedine emócie. Muž, ktorý si objednal kameramana Petra Pavolka (23) zo Strážskeho, zanovito mlčí a zatĺka, napriek tomu, že celá dedina si o ňom šušká.

Všetky cesty vedú do jedného domu. „Jedna baba povedala“, že mal so starostkou spor, pretože mu nevyhovela v nejakej maličkosti a on sa jej chcel takto pomstiť.

Zdá sa, že extrémne maniere má vo Fekišovciach viac občanov. Chcel sa pomstiť, ale vraj nie až takto. Nedokázal si predstaviť, že by jeho „vendeta“ mohla prerásť hranice okresu. Prerástla.

Za slušné Slovensko

Dostať sa na obecný úrad štyri volebné obdobia po sebe predsa len nie je ľahké. Aj keď podľa zostrihaného „videjka“ vyzerá nielen starostka, ale celé obecné zastupiteľstvo ako smiešna partia z Hornej Dolnej, predsa len jej prácu musí byť vidno. Rozpočet obce s takmer 300 obyvateľmi nie je bohviečo.

Z videa je zrejmé, že niektorí jej poslanci o problémoch starostu a o tom, s čím všetkým musí človek vo funkcii rátať, nemajú veľa znalostí.

Božie muky na rázcestí pri vjazde do dediny veštia utrpenie...
Božie muky na rázcestí pri vjazde do dediny veštia utrpenie...
Zdroj: Vladimír Kampf

Starostka hovorí, že o takúto popularitu nestála. Všetko je podľa nej vykonštruované. Prijala ma v druhý januárový pondelok na obecnom úrade.

Keď som ju skúsil osloviť predtým v sobotu popoludní, bola síce ochotná vyjsť z domu a rozprávať sa so mnou, jej rodina to však neakceptovala. Najprv sa ju pokúsil stiahnuť naspäť manžel a potom s krikom vybehla aj jej dcéra. Pri odchode som počul, ako na ňu kričali, že už sa nemá s novinármi baviť.

Starostka Fedorová sa však necíti ako najväčší zloduch tejto krajiny. Svoje správanie oľutovala a dookola vysvetľuje, že konala v strese a pod tlakom predvolebného osočovania.

Z viac než tisícky mailov, hanlivých esemesiek a statusov je sklamaná. V sobotu vyzerala, že sa už čoskoro definitívne zrúti. V pondelok sedela v starostovskom kresle opäť odhodlaná žena a riešila denné potreby dediny.

„Žiaľ, útokom zo sociálnych sietí sa nedá brániť,“ povedala. „Nechápem ani tých, ktorí sa chodia fotografovať pred tabuľu hranice obce alebo pred obecný úrad.

Keby ste vedeli, kto všetko si tu robil ,selfíčka‘... Ľudia na drahých autách, známi ľudia. Tu pred úradom sa odfotili a dnu nevošli. Boli tu aj poslanci národnej rady, ktorí sa v parlamente tvária, že ovládajú zákony a vedia sa slušne a korektne správať.

Neviem, prečo neprišli dnu a zaujímali ich len dvere obecného úradu. To mi je veľmi ľúto. Kde je to slušné Slovensko? Neviete sipredstaviť, koľko vulgarizmov a atakov sa mi ušlo. Už hnusne zosmiešňujú aj našich ľudí. To je nechutné.“

Za dva dni chodenia po dedine som aj ja stretol niekoľkých turistov. Ktovie, či obdivovali Dom nádeje (Dom smútku), alebo základy kultúrneho domu, či drevenú budovu niekoľko rokov nefungujúcej materskej školy. V obci niet toľko detí, aby si ju mohli dovoliť otvoriť.

„Mladí odchádzajú, pretože tu nie je práca. V dedine je niekoľko podnikateľov, ale z ich činnosti obec žiadne prostriedky nemá. Ani domová daň nemôže byť v obci, kde je prestarnuté obyvateľstvo, vysoká. Ako by ju dôchodcovia s pár stovkami eur na mesiac mohli zaplatiť?“ pýta sa starostka.

Starostke Fekišoviec prichádzajú na mobil podobné SMS-ky. Niektoré sú podstatne vulgárnejšie.
Starostke Fekišoviec prichádzajú na mobil podobné SMS-ky. Niektoré sú podstatne vulgárnejšie.
Zdroj: Vladimír Kampf

Čierna kronika

Starostka Fedorová sa už takmer dostala aj do čiernej kroniky po tom, ako v októbri 2012 skončili s kontrolórkou viacerých obcí Sobranského okresu v dvojmetrovej priekope a čelne narazili do stromu pred obcou Závadka necelý kilometer za Fekišovcami.

Vážne zranenú starostku na sedadle spolujazdca kriesili záchranári, kontrolórku vyťahovali z auta hasiči. Mali namierené na školenie o daniach v sále Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach.

„Prežila som vlastnú smrť, tak hádam prežijem aj toto, aj novinárov,“ usmieva sa.

Obec hospodári ročne s rozpočtom do 70 000 eur aj s príjmom z miestnych daní. Z týchto peňazí treba zaplatiť vývoz odpadu, verejné osvetlenie, opravy, poistky, zimnú údržbu, vykurovanie obecných priestorov a kopu iných vecí. Fedorová je na úrade sama, nemá ďalšieho zamestnanca na plný úväzok.

S rozpočtom veľmi vyskakovať nemôže. Počas jej vlády nad dedinou postavili Dom nádeje na cintoríne, vynovená je budova obecného úradu, pustila sa do kultúrneho domu. Hovorí sa o ňom aj vo videu.

To však nie je pasáž na smiech. Firma, ktorú v obstarávaní vybrali, tesne pred začiatkom výstavby oznámila, že zákazku ruší, lebo nemá ľudí. Obec bude musieť opäť opakovať celý proces, platiť za obstaranie s neistým výsledkom...

Smiešne na videu nebolo ani dohadovanie sa o poplatku za smeti. Tí, ktorí ho neplatia a niet im čo exekvovať, majú o problém menej ako tí, ktorým majú čo exekvovať. Takže ani poslankyňa, ktorá zvýšenie poplatku odmietla, si nakoniec nepomohla. Mali by jej čo exekvovať...

Z kultúrneho domu je zatiaľ iba základová doska.
Z kultúrneho domu je zatiaľ iba základová doska.
Zdroj: Vladimír Kampf

Byť starostom, mať z jednej strany tlak bezohľadnej legislatívy a úradov a na druhej strane tlak občanov, nie je príjemné. Rovnako nie je príjemné ani dohadovanie sa v kostole v nedeľu na omši.

Chudobných, bohatých, zlostných, tichých... Ako ich uspokojiť? Isto nie takým spôsobom, aký predviedla starostka na videu. Na druhej strane vidno, že za tie roky mala prehľad o kope súvislostí, o ktorých bežný občan či nový poslanec ani len netuší.

Vďaka jej odhodlaniu sa podarilo usporiadať pozemky cintorína pod kultúrnym domom, čo na Slovensku nie je jednoduché, zvlášť, keď je ich majiteľov niekoľko.

„Službu ľuďom beriem ako poslanie. Niektorí zo mňa za to urobili hovädo. Môj manžel a moja mama sú z toho s nervami na konci. Myslím, že v našej obci sa nežije zle. Ľudia sú tu väčšinou milí. Máme aj dobrú polohu, kúsok od Sobraniec, Michaloviec a Užhorodu. Tí, ktorí si našli uplatnenie inde, odišli, zostal im tu len trvalý pobyt. V okolí veľa práce nie je. Pozrite sa na Michalovce. Veď sú tam len čínske obchody,“ dodáva.

Bez obchodu a krčmy

Ostatným piatim „účinkujúcim“ – poslancom obecného zastupiteľstva – do reči nebolo. Nikto v obci nemal chuť rozprávať sa s novinárom. Nanajvýš tak pozdraviť a zakrútiť hlavou, že nie do médií. Tí, s ktorými som sa rozprával, trvali na tom, že ich nemôžem citovať, pretože sa dohodli na spoločnom postupe a na tom, že sa nebudú vyjadrovať.

Z malej ankety necitovaných a nemenovaných občanov Fekišoviec vyšlo, že im je „sláva“ dediny nepríjemná. Najčastejšie znela otázka: „Prečo jej to urobili? Prečo až takto?“

Túto otázku som posunul aj necitovaným a nemenovaným poslancom. Odpovedali, že to predsa nie oni, že to sa ona sama takto prejavila. Vraj tieto spôsoby má už dlho. Takmer ku každému sa správala ako k poslancom z videa. Najhoršie bolo, keď sa jej niekto spýtal na plat. To údajne išla z kože vyskočiť a podráždene zvyšovala hlas, že je to len jej vec.

Z obce je na hranicu s Ukrajinou čo by kameňom dohodil... Leží na severe Východoslovenskej nížiny. Chotár má ráz členitej pahorkatiny bez lesov.
Z obce je na hranicu s Ukrajinou čo by kameňom dohodil... Leží na severe Východoslovenskej nížiny. Chotár má ráz členitej pahorkatiny bez lesov.
Zdroj: Vladimír Kampf

Fekišovce sú v podstate jedna dlhá ulica a zopár kratších. Niet tam ani obchodu, ani krčmy, kde by sa dali nasať klebety a neviazane „pokecať“.

Aj to je jedna z vecí, ktoré starostke poslanci vytýkajú. Za roky v úrade vraj nedokázala vyhovieť a vyjsť v ústrety tým, ktorí o takéto podnikanie mali záujem.

Lenže starostka tvrdí, že obchod si nemá kto otvoriť. Na to, aby prežil, by musel mať podľa nej dennú tržbu aspoň 200 eur. Krčma bývala kedysi v budove obecného úradu. Tá zostala niekoľko rokov prázdna a potom sa starostka pustila do práce.

„Ak by mal niekto záujem otvoriť si obchod alebo krčmu trebárs aj u seba v garáži, isto by som mu nebránila,“ vysvetlila. „Najbližší supermarket je 7,7 kilometra zo stredu dediny. Tu malý obchod nemá šancu prežiť.“

Skúsil som sa starostky pred poslancami, s ktorými som sa rozprával, zastať. Dedina vyzerá dobre. Spomenul som odhrnuté všetky cesty v nedeľu ráno po nočnom snežení. Dostal som odpoveď, že to je len dôsledok mediálnej slávy. Vraj cestári teraz odhŕňajú Fekišovce prednostne.

Lenže opäť poslanecký omyl. Štátna cesta je po schody do kostola. Cestári ju odhŕňajú ešte o kúsok ďalej, kde nemusia, po obratisko autobusov. Na ostatné obecné komunikácie starostka najala pána s traktorom z vedľajšej dediny.

Aj v dopravnom servise Fekišovce spomínali, že sa pred nimi vytvára kolóna tých, ktorí chcú obec spoznať. Nič také sa nestalo. Bol to len ďalší zo žartov vtipných „vtipálkov“.

Pre malú obec je vysoký náklad aj vybudovanie detského ihriska.
Pre malú obec je vysoký náklad aj vybudovanie detského ihriska.
Zdroj: Vladimír Kampf

Do toho vás nič!

Vo Fekišovciach už vtipnejší nevyhráva. Poslanci začínajú mať strach, že vášne ľudí prerastú zdravý rozum. To si neželajú.

Za svoje správanie sa starostka po zverejnení videa cez médiá ospravedlnila a oľutovala ho. Poslanci to neprijali, pretože sa im údajne neospravedlnila priamo. Neprijali ani jej pozvanie na večeru do hotela, kde pracuje jej syn. Všetko sa im zdá zvláštne a za všetkým vidia kalkuláciu. Hovoria, že starostka je jedináčik s panovačnou povahou, ktorú preniesla na celú rodinu.

Ibaže ľudia tu mali medzi sebou nepríjemné konflikty aj za predchádzajúceho starostu. Zášť tu nie je ničím novým.

Poslanci by boli radi, keby vášne utíchli a keby už skončil nátlak na nich všetkých. Ďalšie problémy neželajú ani starostke. Pripúšťajú, že by sa ešte mohli nejako dohodnúť. Nemienia však prvej žene obce tolerovať ponižovanie alebo odpovede: To je moja vec! Do toho vás nič!

Obecné rozpočty sú zverejnené na internetovej stránke od roku 2012. Môže si ich pozrieť ktokoľvek. Na prvý pohľad v nich nevidno žiadnu vážnu dieru alebo sumu, z ktorej by sa oči prevracali.

„Kto chce, môže zhodnotiť hospodárenie obce kedykoľvek. Stránka funguje, hoci ju vedú len nadšenci. Oficiálna stránka by nás stála ďalšie peniaze, ktoré môžeme využiť inde. Žiaľ, niekedy nahadzovanie informácií chvíľu trvá. Všetko musíme posielať chlapcom do Michaloviec,“ vysvetlila.

Starostku by chceli poslanci odvolať, ale nevedia, kto by mohol prísť po nej. Celé ich správanie je akési hmlisté. Jasno majú iba v tom, že Fedorová je tá zlá a že nerobí veci tak, ako by mala. V obecnom zastupiteľstve jej zostal verný jedine Ďoďo. Ďalší štyria poslanci si napokon svoje úvahy nadobro premysleli. Vzdali sa svojho mandátu.

Dedina leží na rázcestí pri hlavnom ťahu k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké.
Dedina leží na rázcestí pri hlavnom ťahu k hraničnému priechodu Vyšné Nemecké.
Zdroj: Vladimír Kampf

Chudák Ďoďo!

Najlepšou hláškou v súčasnosti najsledovanejšieho slovenského videa, ktoré sa dočkalo už aj titulkov v niekoľkých jazykoch, je: „Ďoďo nevie dobre písať na počítači.“ Jozef Ostrožnický (30) pracuje ako IT technik v michalovskej firme. On jediný spomedzi poslancov je údajne verný starostke napriek tomu, že sa stal terčom posmeškov, kdekoľvek sa objavil.

Poslať emailom
Diskusia ()
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia