Reportáže

Bolestivá vojna o odškodné: Čo môžu pozostalí obetí dopravných nehôd reálne očakávať?

24.2. 2015 13:00
Diskusia ()
(ilustračné foto)
(ilustračné foto)
Zdroj: Profimedia.sk
Reportáže

Bolestivá vojna o odškodné: Čo môžu pozostalí obetí dopravných nehôd reálne očakávať?

24.2. 2015 13:00
Diskusia ()
(ilustračné foto)
(ilustračné foto)
Zdroj: Profimedia.sk

Šok, trauma, súd a komplikovaný maratón v boji o odškodné. To je krutá realita pozostalých obetí dopravných nehôd, ktorým sa otočí život naruby v zlomku jedinej sekundy.

Počas vlaňajška zomrelo na slovenských cestách pri dopravných nehodách 258 ľudí, pričom polovica obetí v tom bola celkom nevinne. Dve z kategórie najtragickejších sa stali hneď začiatkom roka 2014. Delili ich iba dva dni, navyše, stali sa neďaleko od seba.

Keď išla rušňovodička Dana zo Sučian 7. januára do práce, netušila, že to bude jej posledná cesta. Vinou nezodpovedného šoféra a jeho riskantného predbiehania pri obci Kraľovany skončilo jej auto pod kolesami kamióna. Matka dvoch detí nemala šancu prežiť. Vinník z miesta nehody ušiel, polícia ho zaistila až neskôr. O dva dni nato sa mladí manželia s malým dieťaťom vracali z martinskej nemocnice. Neďaleko Rabčíc, odkiaľ pochádzali, do ich Felície čelne narazilo auto. Svedkovia hovorili, že sa jeho vodič vyrútil do protismeru. Veronika a Ludvík boli na mieste mŕtvi, ich vtedy 11-mesačný synček prežil, bude vyrastať ako sirota.

Zničené životy

Oveľa lepšie na tom nie sú ani dcéry rušňovodičky Dany z prvého prípadu. Tragická smrť mamy ich dokonca rozdelila. Staršia ostala žiť s tetou a starými rodičmi, mladšia odišla bývať k otcovi. Ťažko predstaviteľné peklo celej rodiny umocnilo ešte aj to, že vinník nehody sa im nedokázal ani pozrieť do očí a ospravedlniť sa. Podľa našich informácií súdne konanie stále nie je ukončené. Pozostalí sú v takom psychickom rozpoložení, že aj po viac ako roku majú problém o tragédii hovoriť.

Rušňovodička Dana mala tú smolu, že narazila
Rušňovodička Dana mala tú smolu, že narazila
Zdroj: anc

Príbehy, ktoré zapĺňajú noviny a televízne správy väčšinou len niekoľko dní, však majú svoje pokračovanie. Utrápené rodiny sa snažia nájsť silu žiť ďalej, najmä kvôli deťom. A hoci je pre väčšinu z nich spočiatku otázka peňazí nepodstatná, napokon musia riešiť aj tie, zvlášť, keď zomrie niekto zo živiteľov. O tom, že cesta k odškodnému vôbec nie je jednoduchá, svedčí aj nejasná situácia pri uplatňovaní nemajetkovej ujmy pre pozostalých. Najnovšie boli do komplikovanej súdnej hry okrem samotných vinníkov vtiahnuté aj poisťovne, ktorým hrozí vyplácanie odškodného z povinného zmluvného poistenia (PZP). Tie to však kategoricky odmietajú.

Vznikol chaos

Až donedávna v zásade platilo, že tieto nároky smerovali priamo k vinníkovi nehody, ktorý bol zároveň trestne stíhaný. Prelom nastal po zverejnení rozhodnutia Európskeho súdneho dvora (ESD) z 24. októbra 2013 vo veci prejudiciálneho konania iniciovaného krajským súdom v Prešove. Ten riešil kauzu dopravnej nehody na území Českej republiky, pri ktorej došlo k smrti spolujazdca zo slovenského auta. Súdny dvor v tejto veci rozhodol tak, že „povinné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla má pokrývať aj náhradu nemajetkovej ujmy spôsobenej blízkym osobám obetí usmrtených pri dopravnej nehode, ak jej náhradu na základe zodpovednosti poisteného za škodu upravuje vnútroštátne právo uplatniteľné v spore vo veci samej“. Toto rozhodnutie vyvolalo čiastočné presvedčenie, že poisťovne sú povinné okamžite začať preplácať nároky za nemajetkovú ujmu z PZP. A začali sa diať veci.

Rušňovodička Dana mala tú smolu, že narazila
Rušňovodička Dana mala tú smolu, že narazila
Zdroj: Archív rodiny

Súdy zaplavilo množstvo žalôb od pozostalých obetí dopravných nehôd z titulu nemajetkovej, respektíve citovej ujmy. Hoci je podľa časti právnickej obce rozhodnutie ESD z viacerých dôvodov absurdné, pozostalí a ich advokáti sú zjavne iného názoru. Rozhodne sa pritom nehrá o fazuľky. Doteraz leží na našich súdoch viac ako 200 takýchto žalôb, celková žalovaná suma je astronomických 30 miliónov eur!

V zahraničí majú zväčša jasno

Aj keď to môže znieť skutočne morbídne, zvykne sa vyčísľovať hodnota ľudského života. V Nemecku je napríklad už niekoľko rokov stanovená na 1,2 milióna eur. Čo sa týka odškodného pre pozostalých obetí dopravných nehôd, vo viacerých krajinách sú stanovené presné sumy. V Belgicku náleží manželke a dieťaťu v spoločnej domácnosti po 12 500 eur, vo Francúzsku po 20 000 eur. V Taliansku sa v najťažších prípadoch (napríklad obojstranné siroty) priznávajú najvyššie sumy – od 150 000 do 300 000 eur na osobu. V Maďarsku je najvyššia evidovaná suma v prepočte približne 20 000 eur na osobu. V Českej republike platil takisto paušál od 85- do 240-tisíc Kč, avšak iba do konca roka 2013. Následná novela občianskeho zákonníka o odškodnení nemajetkovej ujmy pozostalých už hovorí iba o povinnosti vinníka nehody „zaplatiť finančnú náhradu vyvažujúcu plne ich utrpenie. Pokiaľ nejde výšku náhrady takto určiť, stanoví sa podľa zásad slušnosti.“

Aj cesta Veroniky s Ludvíkom sa skončila
Aj cesta Veroniky s Ludvíkom sa skončila
Zdroj: HAZZ

Na Slovensku je rozpätie žalovaných súm skutočne extrémne – od 13-tisíc až po 3,9 milióna eur! „Na základe uvedeného a s prihliadnutím na špecifickú situáciu na Slovensku navrhujeme, aby odškodňovanie pozostalých po obeti dopravnej nehody výslovne upravoval zákon, a to stanovením pevných súm pre jednotlivé kategórie pozostalých s možnosťou jej valorizácie,“ volá po zmene výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete.

Istota najmä pre deti

Čo dnes môžu pozostalí reálne očakávať? Pokiaľ ide o rozsah náhrady škody, nárok pozostalých osôb v prípade úmrtia poškodeného je upravený v § 448 Občianskeho zákonníka. Podľa jeho znenia má fyzická osoba, voči ktorej mal zomretý v čase svojho úmrtia vyživovaciu povinnosť, nárok na pozostalostnú úrazovú rentu určenú podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení. Pri usmrtení sa uhrádzajú aj primerané náklady spojené s pohrebom. Ďalej už sme dostali z ministerstva spravodlivosti len pre laika pomerne komplikované citácie zákona o povinnom zmluvnom poistení, ktoré však o práve na odškodné pre pozostalých z PZP vinníka nehody nehovoria. Z pohľadu legislatívy sa podľa hovorkyne Alexandry Donevovej aktuálne nepripravujú žiadne zmeny. „Výhľadovo možno zásadnejšie úpravy v tejto oblasti predpokladať v rámci dlhodobo pripravovanej rekodifikácie Občianskeho zákonníka,“ vysvetľuje hovorkyňa. Preložené do zrozumiteľnejšej reči, zdá sa, že súčasný právny galimatiáš potrvá aj naďalej.

Aj cesta Veroniky s Ludvíkom sa skončila
Aj cesta Veroniky s Ludvíkom sa skončila
Zdroj: Archív rodiny

Poisťovne hrozia drahším PZP

Výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov hovorí, že ak by sme pripustili ďalšiu eskaláciu žalôb, hrozí ďalší deficit PZP, ktorý bude musieť niekto v budúcnosti zaplatiť. Rovnaký názor majú aj samotné poisťovne. „V súčasnosti nie sú spomínané nároky kalkulované v sadzbách poistného za PZP. Ak však budú zmenou právnych predpisov tieto nároky predmetom poistného plnenia, premietne sa to aj do poistného,“ informovala nás hovorkyňa poisťovne Wüstenrot Daniela Vlčková. V poisťovni Kooperativa evidovali ku koncu minulého roka 98 súdnych konaní v úhrnnej sume 16 300 000 eur, ktorých predmetom by bol aj nárok na náhradu nemajetkovej ujmy z PZP. „Tieto nároky považujeme v celom rozsahu za nedôvodné a odmietame ich uhrádzanie,“ tvrdí za poisťovňu Kooperativa jej hovorkyňa Miriam Fuňová. Čo to znamená v praxi? Aj keď sa sudca prikloní k výkladu Európskeho súdneho dvora a rozhodne o odškodnom pre pozostalých z PZP, dôjde k odvolaniu a súdny maratón môže pokračovať. Poisťovne sa zhodujú, že tento problém treba legislatívne ošetriť, aby prípadná povinnosť vyplývala priamo zo zákona. „A nezužovať ju len na prípady PZP, lebo človek môže zomrieť napríklad aj po tom, čo sa pošmykne na neupravenom chodníku,“ dodáva hovorkyňa Kooperatívy. Aj tento právny rébus dokazuje, akú fatálnu dohru môže mať nezodpovednosť niektorých vodičov na ceste...

Poslať emailom
Diskusia ()
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia