Vybavila mu stáž v parížskej pobočke americkej filmovej spoločnosti 20th Century Fox. V roku 1934 opustil Československo – netušil, že natrvalo – a odišiel do Francúzska. Počas ročnej stáže Dežo Hoffmann nakrúcal spravodajské i dokumentárne filmy. Americkí šéfovia boli spokojní, preto mu v roku 1935 dali lákavú ponuku: najskôr ho vyslali ako vojnového dokumentaristu nakrútiť Mussoliniho vojenský vpád do Etiópie a následne v roku 1936 do Barcelony zachytiť Olympiadu popular. Práve v tejto krajine sa zoznámil s ľuďmi, ktorí ovplyvnili jeho tvorbu, ale aj životné postoje a nazeranie na svet.
Prvým bol fotoreportér Robert Capa, neskôr legenda fotografie, a ďalším novinár a spisovateľ Ernest Hemingway. S obidvomi sa spriatelil, vytvorili nerozlučnú trojicu. A k nej patrila i žena – jeho prvá manželka, Španielka. Jej meno nie je známe, pretože po pár týždňoch manželstva zahynula na fronte a Dežo Hoffmann sa o veľký žiaľ za ňou s nikým nedelil. Ten front, to bola občianska vojna, ktorá vypukla v čase Hoffmannovho pobytu v Španielsku. Vstúpil do interbrigadistického novinárskeho združenia a ako vojnový kameraman odišiel do bojových línií. Trikrát ho zranili a v roku 1939 pri poslednom zásahu – do lebky – stratil na nejaký čas pamäť.
˃˃˃ Fotografie z čias fotografovej kariéry nájdete v nájdete v galérii. ˂˂˂Po vyliečení ho presunuli do internačného tábora vo Francúzsku, z ktorého nasledujúci rok ušiel do Anglicka. Vstúpil do Československej armády, neskôr sa pripojil ku Kráľovskému letectvu. Údajne lietal i nad Slovenskom, kam sa chcel vrátiť. Ešte pred skončením vojny sa v Anglicku oženil. Jeho manželkou sa stala dievčina židovského pôvodu Lilly a narodili sa im dcéra Dolores a syn David. Keď sa vojnové utrpenie skončilo, začal intenzívnejšie rozmýšľať o návrate na Slovensko.
S manželkou sa dohodli, že najprv pôjde on a pripraví všetko na príchod rodiny. Osud to však zariadil inak. Už držal v ruke letenku do Prahy, keď ho na londýnskom letisku oslovila pasažierka s malým dieťaťom. Neušlo sa jej miesto v lietadle, preto sa obrátila na Deža Hoffmanna a uprosila ho, aby jej prepustil tú svoju. Na druhý deň sa v novinách dočítal, že lietadlo havarovalo a katastrofu nikto neprežil. Vtedy sa definitívne rozhodol, že sa usadí v Anglicku.
Článok pokračuje na ďalšej strane.