Pred objektívom mu pózovali filmové hviezdy či slávni hudobníci a speváci. Za objektívom stál on – svetoznámy fotograf DEŽO HOFFMANN z Banskej Štiavnice.

Kariéru uznávaného a vyhľadávaného umelca začal až po päťdesiatke. Keby nebol taký nesmierne skromný, možno by o jeho živote, podobnom hollywoodskemu príbehu, vedelo na Slovensku omnoho viac ľudí. O strastiplnej minulosti, ale aj o ceste na olymp medzi fotografickú elitu rozprával zriedka a veľmi skromne. Tí, ktorí ho poznajú, si k jeho menu automaticky priradia legendárnu skupinu Beatles. „Chrobáci“ však neboli jediné slávne osobnosti, ktoré stáli pred jeho objektívom. V šoubiznise svojimi zábermi spôsobil revolúciu, no nespoznal len slávu, ale aj odvrátenú tvár života.

˃˃˃ Fotografie z čias fotografovej kariéry nájdete v nájdete v galérii. ˂˂˂

Smrti ušiel niekoľkokrát

Na Slovensku vždy Dežo, v Londýne Dezo, v banskoštiavnickej matrike je pri dátume jeho narodenia 24. mája 1912 uvedené meno Dezider. Narodil sa manželom Hoffmannovcom – Kornélii a Lajosovi, ktorý pochádzal zo židovskej rodiny. Dežo bol jedináčik. Mal len tri roky, keď mu nečakane zomrel otec a mama sa rozhodla presťahovať z Banskej Štiavnice do Žiliny. Sama s malým dieťaťom si musela poradiť, aby im obom zabezpečila živobytie. Zrejme jej nechýbal obchodnícky duch. Neďaleko železničnej stanice si otvorila stánok, v ktorom predávala nielen noviny a časopisy, ale aj knihy, čo bolo na tie časy čosi neznáme a nové.

Toto nóvum malo priaznivý vplyv aj na jej syna, ktorý sa do kníh zamiloval. Dežo Hoffmann v Žiline vychodil ľudovú školu, nastúpil na strednú, ale prerušil ju, pretože odišiel na vojenčinu do Piešťan. Po návrate sa v roku 1930 vyučil za typografa. Mladého muža však lákal pohyblivý obraz, túžil zachytávať okamihy zo života ľudí. Tak sa vybral do Prahy. Začiatky neboli jednoduché, najskôr sa živil ako biletár v divadle u Voskovca a Wericha. Popri práci študoval žurnalistiku, dokonca absolvoval jeden semester na akadémii umení.

Teória však nebola jeho parketa – chcel tvoriť. Keď sa zoznámil s budúcou hollywoodskou hviezdou Hedou Kislerovou, známou pod umeleckým menom Heddy Lamar, jeho tvorivé plány začínali nadobúdať reálnejšie kontúry. Heda ho priviedla do barrandovských filmových ateliérov a v štábe vynikajúceho kameramana Otu Hellera držal v ruke klapku. Filmové prostredie ho uchvátilo, zanechal žurnalistiku, a hoci malými krokmi, predsa len kráčal za vysnívanou métou – za pohyblivými obrázkami. Po dvoch rokoch v Barrandove mu do cesty opäť vstúpila Heddy Lamar.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia