Kolíska svetovej kultúry s najmodernejšími výdobytkami, ale aj šokujúcou ľudskou izoláciou či firemnými praktikami. Na život 
v Japonsku by si zrejme bodrý Slovák nezvykal ľahko.

Prečo si to myslíš? Pýta sa ma Jane, ktorá pochádza z Japonska a aj tam žije. Nechcela mi veriť, že u nás na Slovensku voláme jej domov krajinou vychádzajúceho slnka. Na to mi servíruje hneď druhú otázku: „Veď slnko predsa vychádza v každej krajine, nielen u nás v Japonsku. To je predsa smiešne!“ Proste je to tak a nie je to môj výmysel.

Tak ako vy Japonci voláte nás belochov Američania, čo vôbec nie sme, tak aj my na Slovensku veríme niečomu, čo je zrejme len povera. Koniec koncov, je to jedno. Každý predsa v niečo verí. Do akej miery je to pravda, je už o niečom inom. Zhodujeme sa na týchto slovách a vraciame sa k tomu, aby mi povedala viacej o živote v jej ostrovnej krajine. S úsmevom na perách súhlasne prikyvuje, keď sa jej pýtam, či je aj podľa nej Japonsko kontroverznou, ba dokonca v niektorých prípadoch až bizarnou krajinou.

FOTOGRAFIE Z KRAJINY VYCHÁDZAJÚCEHO SLNKA NÁJDETE V GALÉRII

Človek mieni...

V lete tohto roka očakávalo srdce Japonska, hlavné mesto Tokio, jedno z najväčších podujatí na svete – letné olympijské hry. Organizátori už vopred sľubovali, že pôjde o takú impozantnú a jedinečnú oslavu športu, akú doposiaľ táto planéta nevidela. „Človek mieni a koronavírus mení,“ mohli by sme upraviť známe porekadlo. Ako už všetci vieme, celosvetová pandémia prinútila zástupcov Medzinárodného olympijského výboru a japonskej vlády k rozhodnutiu odložiť hry o rok neskôr na 23. 7. až 8. 8. 2021.

Majú byť v duchu starých tradícií ruka v ruke s modernou dobou, ktorá je práve v Tokiu akýmsi synonymom pre každodenný život jeho obyvateľov. Časť populácie má z olympiády skôr obavy než príjemné pocity. Údajne už teraz je v tejto najväčšej metropolitnej oblasti sveta veľmi ťažko zvládnuteľná dopravná situácia. Viacerí obyvatelia nechcú vedieť, ako to bude vyzerať, keď sa rozbehne niekoľkotýždňový kolotoč športových podujatí, ktoré prilákajú do krajiny ešte viac turistov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
So sériou politických fejtónov Pod klobúkom končí. Nahradia ho mladší autori.

Inšpirácia pre seniorov: V čom staroba prekvapila ĽUBOMÍRA FELDEKA?

Spoločný záber s ARTHUROM ROSTRONOM, kapitánom lode Carpathia, ktorá prišla stroskotancom na pomoc.

Nepotopiteľná Molly: Milionárka riskovala život, aby zachránila chudákov z Titanicu

Boris Kollár

Kollár nepovolil zverejnenie konverzácie s transsexuálom. Kto je záhadná žena v mužskom tele?

Ilustračná snímka

Pravda o MEGHAN MARKLE: Bývalá herecká kolegyňa spomína, aká bola v skutočnosti

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia