Nitriansky Mariatchi bar sa stal Najznámejším v krajine vinou bitky radikálov. Bitky, aké sú zrejme aj inde, no s jedným rozdielom – teraz ju videlo Slovensko vďaka videozáznamu. A zostalo zhrozené.

Mesiac po poslednej vážnej, teda silvestrovskej bitke vyzeral piatkový večer v Mariatchi ako v každom inom bare. Pri stoloch sedelo relatívne veľa ľudí na to, čo sa v predchádzajúcich týždňoch dialo. Jedna z  dvoch barmaniek čapovala pollitrovku desaťstupňového Janáčka za euro, druhá pripravovala dozadu k stolnému futbalu kapučíno za euro dvadsať. Stolný futbal „mastili“ štyria fešáci. Z reproduktorov hučala hudba. Zákazníci zmiešaní – od 18 zhruba do 45 rokov. Keď však fotoreportér vytiahol fotoaparát, radšej sa presunuli do inej časti, na snímkach byť nechceli. Strach majú stále.

Októbrová snímka z kamery nad barom Mariatchi
Zdroj: SME

V médiách bar označujú ako študentský, ale majiteľ ho neotváral s  tým, že bude študentským. Viac mladých ľudí tam chodí skôr preto, že je hudobne zameraný, ale inak je to z hľadiska zloženia zákazníkov bar ako každý iný.

Popred bar občas prešlo policajné auto, ale inak sa nedialo nič zvláštne. Akoby ani nešlo o  bar, ktorý sa stal známym preto, že médiá zverejnili, ako v októbri útočníci brutálne napadli zákazníkov aj majiteľa. Bitka bola aj na Nový rok, len v inom obsadení. Majiteľovi baru Radovanovi Richtárikovi (39) vtedy zlomili nohu, následne ho operovali.

Nemali problém udrieť si aj do ženy, ktorá sa
Zdroj: SME

Policajti minulý týždeň posadili za mreže piatich útočníkov z októbrovej bitky. Stalo sa tak až tri mesiace po útoku a len po tom, ako bolo v médiách zverejnené video a verejnosť zhrozená. Náhoda?

Ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi sa nezdá, že by v  prípade bitky v Nitre polícia s obvinením čakala príliš dlho. Podľa neho chceli dosiahnuť čo najprísnejšiu kvalifikáciu trestného činu a zbierali dôkazy. Vyšetrovateľ obvinil zo zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva 24-ročného Dušana V., 21-ročného Petra S., 26-ročného Borisa H., 33-ročného Martina B. a 24-ročného Michala P., hrozí im 5 až 12 rokov za mrežami. Po dvoch dňoch ich však pustili a stíhajú ich na slobode. Ide o chlapov, ktorí sa stretávajú v klube Walhala oproti baru Mariatchi. Je to súkromný „kartársky klub“, pravidelne tam chodí asi 30 ľudí, všetci majú vyholené hlavy.

Za novoročnú bitku, o ktorej nateraz nie je jasné, či súvisí s klubom Walhala, obvinili ďalších dvoch, 23-ročného Jána Ď. a 26-ročného Petra S. pre zločiny ublíženia na zdraví. Tiež sú stíhaní na slobode a hrozí im trest 4 až 10 rokov.

Až video ľudí zobudilo

Október a Nový rok boli dva rozdielne incidenty, majiteľ však tvrdí, že iné boli iba osoby. „Skupina je to rovnaká, z Walhaly. Na sto percent,“ hovorí. Podľa neho o tom svedčí aj fakt, že priebeh bol podobný – kopanie do dverí, rozbité okná. Ako vždy predtým. Videozáznam mestskej polície z novoročnej bitky existuje tiež, zranený majiteľ ho však ešte nemá, lebo od operácie je doma na maródke so sadrou. Videozáznam si od polície pôjde vraj pýtať až po vyliečení. Po videozáznamoch z kamery umiestnenej na rohu ulice je teraz ohromný dopyt. Plasticky totiž ukazujú, čo sa v Nitre deje.

2007930:fullwidth:true:true:true

Kým Radovan Richtárik neposkytol video z októbra novinárom, mohol rozprávať, koľko chcel, aké sú bitky s radikálmi hrozné. Ľudia nemali dosť predstavivosti.

Surový útok

„Bar Mariatchi mám od októbra 2012. Bola nepríjemná zhoda okolností, že v rovnakom čase si oni prenajali oproti cez ulicu priestor a otvorili si klub Walhala. Keď som sa to dozvedel, chytil som sa za hlavu. Vedel som, že budú problémy. Lenže ja som už investoval do zariadenia. Peniaze boli fuč, tak som ani nerozmýšľal, že by som bar neotvoril,“ spomína na začiatky Radovan Richtárik. Predtým bol roky zamestnancom v reklame, bar si otváral prvýkrát.

Majiteľ baru Mariatchi Radovan Richtárik sa vzdať
Zdroj: Archív

Problémy sa začali už po mesiaci. „Hodili nám dnu nejakého zakrvaveného človeka v bezvedomí. Pokračovali hádzaním kameňov do okien, ktoré našim zákazníkom lietali okolo hláv.“ Prvé trestné oznámenie tak dal majiteľ baru už pár týždňov po otvorení. Rozbíjanie okien vyriešili policajti ako priestupok. Počas celého roka 2013 sa pravidelne diali verbálne aj fyzické útoky. „Asi 5-, 6-krát nám rozbili okná. Štandardne fungujú tak, že si prídu akože slušne kúpiť cigarety. No nakoniec hulákajú, vyzliekajú sa z búnd, barmana volajú, že poď na férovku, rozkopem ti p..., poď von, zabijem ťa. Najhoršie je, keď do ich klubu Walhala prídu kamaráti z  iných miest a  potrebujú sa pred nimi ukázať.“

Čo je Walhala

Mytologické miesto posledného odpočinku mŕtvych bojovníkov, ktorí boli usmrtení vo vojne. V nádhernej sieni krásne valkýry nalievajú bojovníkom sladkú medovinu a za stolom spolu s nimi sedí sám Odin, hlavný boh severskej a starogermánskej mytológie...

Pri októbrovej bitke, ktorej videozáznam pobúril ľudí proti radikálom, bol aj majiteľ Radovan Richtárik. Zverejnený záznam nie je kompletný, chýba časť, keď prišla pár sekúnd po bitke polícia a holohlavých útočníkov postavila k stene. „Sedel som pri stole s kamarátmi. Prišla skupina troch alebo štyroch. Postavili sa k baru, lakťami začali ostro odtláčať ostatných. Pýtali si cigarety. Lenže my máme iba krátke marsky a predávame ich našim zákazníkom, ktorí si chcú niečo dať. Je pravda, že je to aj preto, aby k nám nechodili oni, lebo keď prišli robiť bordel, zvyčajne prišli so zámienkou, že chcú cigarety. Po tých všetkých zážitkoch stačí, keď taká partia vojde dovnútra a ľudia sa strhávajú pri každom buchnutí dverí. Barmanka im teda povedala, že máme cigarety iba pre svojich zákazníkov, a  ešte slušne odporučila, že pár metrov od nás je kasíno, tam majú cigarety rôznych značiek, nielen krátke marsky. Lenže oni začali trieskať po bare, rozbíjali poháre, nadávali barmanke, že chcú cigarety,“ hovorí Richtárik, ktorý sa potom išiel k baru pozrieť, o čo ide. Povedal barmanke, aby cigarety predala, nech je pokoj. Lenže ona už bola urazená za to, čo jej vykrikovali, a nechcela predať.

Kamene od ľudí s vyholenými hlavami lietajú
Zdroj: Archív R.R.

„Povedal som im teda tiež, že v kasíne majú lepší výber. Jeden z nich mi dal facku, chytil mi do dlaní hlavu a čelom ma udrel do tváre. Bolo to veľmi rýchle. Niektorí zákazníci sa postavili, strhla sa trma-vrma a vytlačili ich von. Utekali oproti, zavolali si posily a zbili nás. Ja som vypadol z dverí asi druhý a hlavou som išiel na obrubník.“ Na videozázname vidieť, ako neonacisti kopú aj dvaja do jedného, udreli tiež ženu. „To je pravidlo, že idú dvaja, traja na jedného.“ Zranených bolo viacero ľudí, najhoršie dopadol zákazník, ktorému zlomili nos, mal otras mozgu, poškodenú rohovku, zlomený prst. Bitiek bolo viac aj predtým, ale táto bola najsurovšia.

Zaslúžili by si trest

Majiteľ s personálom sa po čase otriasli a Silvester chceli v bare Mariatchi stráviť v uzatvorenej spoločnosti. „Zamkli sme sa. Oni desať minút pred polnocou vyšli zo svojho podniku, hneď lietali delobuchy, svetlice a tak. Zrejme chceli ísť na námestie. Okamžite začali rozbíjať okná na našom podniku. Zákazníci boli v  panike, čo sa deje, ženy plakali. Prešli na námestie, ja som volal políciu a  riešili sme to. Oni sa motali po námestí, chodili do Walhaly, rozbili nám ešte jedno okno, črepník,“ spomína Richtárik na druhý väčší incident.

Bar Mariatchi síce médiá označujú ako študentský
Zdroj: Archív

Uplynulo niekoľko hodín. „Okolo tretej nám nejakí štyria ľudia rozbili dvere. To už mi praskli nervy, vybehol som von, čo sa deje. Mal som vo vrecku fotoaparát, tak mi nenapadlo nič lepšie, ako utekať za nimi, že ich odfotím, aby ich mohli policajti riešiť. Keď som sa blížil, preletelo mi hlavou, že asi nebol dobrý nápad ísť za nimi. Urobil som dve snímky, jeden sa otočil a dostal som úder do tváre. Ani si nepamätám, ako som sa ocitol na zemi. Ležal som na chodníku, kopali do mňa a pripadalo mi to nekonečné. Myslel som si, že už ma kopli poslednýkrát, ale stále a stále prichádzali kopance. Jeden mi zrejme skočil na nohu. Keď sa to konečne skončilo, chcel som sa postaviť, ale nedalo sa. Bol to adrenalín, v  momente bitky som necítil až takú bolesť, tá prišla potom. Podľa kamerových záznamov ma bili asi dvaja alebo traja.“

Dvaja obvinení z novoročného útoku, Ján Ď
Zdroj: internet

Šesť hodín po bitke Radovana Richtárika operovali, zoskrutkovali mu zlomené kosti v nohe a ďalšia operácia ho ešte čaká. Nemyslí si, že problémy sa skončili. „V Nitre totiž pretrvávajú dlhoročne, nie je to len záležitosť môjho podniku. Chcem však vydržať, bola by prehra všetkých slušných ľudí v Nitre, keby som teraz podnik zatvoril preto, že takíto ľudia roky otravujú v tomto meste tých slušných.“ Pri otázke, či chce, aby išli do basy, sa Radovan Richtárik zamyslí. „Za to, čo urobili, by si to zaslúžili.“

Blízki Kotlebovi?

Útočníci boli v  oboch prípadoch z Nitry a zo širšieho okolia. V  novoročnom útoku bol zapletený aj Peter S., ktorý na Facebook tri týždne po tom, ako s kamarátom zbili Richtárika, zavesil takýto odkaz: „Neznasam ludi co sa boja neco zazit alebo urobit a potom nas ohovaraju a stavaju nas do pozicie v ktorej nesme ... NASRAT!!! pojebte si papule aj vase pojebane skurvene nudne tupe zivoty a zdochnite v temnote!!!!“ Naozaj milý chlapík, čo poviete?

Policajti zatiaľ hovoria, že ani pri jednej bitke neboli preukázané znaky extrémizmu. Minister vnútra Robert Kaliňák pripúšťa, že podľa výzoru by sa útočníci dali považovať za záujmovú skupinu, ale dôvodom bitky bol konflikt, nie rasizmus. Výzor októbrových útočníkov z videa má určité typické znaky – vyholené hlavy, nadváha, ruky pri chôdzi nosia od seba, akoby sa práve vrátili z melónovej brigády.

V dome oproti cez ulicu bude klub Walhala už len
Zdroj: Archív

Médiá vypátrali informáciu, že facebookovskú skupinu „kartárskeho“ klubu spravujú štyria administrátori, z ktorých traja v minulosti kandidovali v parlamentných voľbách za ĽSNS, čiže domovskú stranu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Mariana Kotlebu. Strana na svojom facebookovskom konte reagovala, že ani s  jedným z nich nie je už ĽSNS v  kontakte a  nie sú ani členmi strany.

Súkromný pánsky klub Walhala bude blízko baru Mariatchi už len do konca marca. Majiteľ budovy Ivan Polóny hovorí, že nájomcovia z  Walhaly dali výpoveď. „Keď v roku 2012 prišli, že si chcú u mňa prenajať priestory, boli to traja slušní ľudia. Živnostníci. Nikdy sme s nimi nemali problémy. Nájomníci sú hocijakí, ale títo boli ku mne vždy korektní. Je to dom, v ktorom sú v prenájme aj advokáti, projektanti. Máme tam tiež byty, v ktorých bývajú starší ľudia, ale nikdy sa na nich nikto nesťažoval. Preto som bol prekvapený, keď som videl video z konfliktu. Mrzí ma, že to takto dopadlo,“ hovorí Ivan Polóny. Ľuďom z Walhaly prenajímal priestor zhruba 50 až 60 štvorcových metrov, nájomné bolo dvesto eur.

Podpora obom stranám

Obidvoch strán – „kartárov“ z  Walhaly aj zákazníkov baru Mariatchi, sa zastali rozdielne skupiny.

Občianske združenie Slovenská pospolitosť na svojej stránke označila za agresorov ľudí z  baru Mariatchi a tvrdí, že v októbri práve oni napadli troch nevinných ľudí palicami, bejzbalovými palicami a rôznymi tyčami. „Traja mladí muži sa s ťažkosťami ubránili a z baru odišli. Mysleli si, že útok bude pokračovať, preto aby sa mohli brániť, zavolali si svojich kamarátov, ktorí boli neďaleko...“ Ako to dopadlo, už vieme. Tí, čo boli podľa Slovenskej pospolitosti agresormi, ležali na zemi. A vyholení, ktorí sa podľa pospolitosti len bránili, kopali „agresorov“ dvaja na jedného do hláv. Agresorka zrejme bola podľa nich aj svetlovlasá žena, ktorá dostala na hubu od chudáka brániaceho sa potetovaného vyholeného.

Časť baru zvnútra. Keď fotoreportér vytiahol
Zdroj: Archív

Majiteľa baru Mariatchi a jeho zákazníkov sa, naopak, zastal napríklad Michal Kaščák. Človek, ktorý organizuje najväčší hudobný festival Pohoda. Dal dokopy aj ďalšie festivaly a každú sobotu budú mať v bare Mariatchi koncerty. „Budeme každú sobotu priamo v Mariatchi sledovať, ako sa klubu darí, preto doň pozývame všetkých normálnych ľudí, ktorým sa protiví násilie,“ vyhlásil Kaščák.

Nitra je mesto, v  ktorom holohlaví chlapci zmlátili najlepšieho basketbalistu nitrianskeho klubu len preto, že je tmavej pleti. Pred rokmi tam brutálnu bitku schytali aj herci Lukáš Latinák a Milan Ondrík. Len preto, že mali dlhé vlasy. V predchádzajúcich mesiacoch sa do centra pozornosti dostal aj bar Mariatchi. Jednoducho pekné, pokojné mesto pod Zoborom, ktoré má polícia „pod kontrolou“.

Diskusia