Profesionálny strážca prírody Andrej Somora (32) vás pokojne môže zastaviť uprostred holorubu v chránenom území mimo turistického chodníka a udeliť vám pokutu až do 60 eur, na veľké ryby však dosah nemá.

Je to na smiech alebo do plaču? Môže zastaviť cyklistov, ktorí sa v chránenom území vezú síce po voľne prístupných chodníkoch, ale nie po špeciálne vyznačených cyklistických. Aj ich môže „potešiť“ svojou šesťdesiateurovou sankciou.

Andrej je však bezmocný proti zlému či už dávno prežitému a nevhodnému hospodáreniu štátnych organizácií, ktoré sa akože starajú o štátom zverené územie a dohadzujú kšefty „svojim ľuďom“. Nič nezmôže ani proti regionálnej podnikateľskej a politickej spoločnosti, ktorá má pod kontrolou väčšie a veľké kšefty a robí si doslova, čo chce. Pred nimi Štátna ochrana prírody SR strká hlavu do piesku, akoby boli ich oddaní poddaní.

Srdcová záležitosť

Andrej je však oddaný poddaný len prírode. Strážca prírody je síce verejný činiteľ, ale za minimálnu mzdu môže akurát tak naháňať drobných hriešnikov. Mladý človek s „minimálkou“ nie je ktovieaká dobrá vízia budúcnosti. Viac strážca nedostane, aby zbytočne nevyskakoval. Ochrane prírody sa venuje dlhší čas. Strážcom v Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy je tretí rok.

Andrej sa rozhodol vysvetliť ľuďom, o čom je ochrana prírody v okolí Dunaja, prostredníctvom filmu, ktorý sám produkoval aj režíroval.
Andrej sa rozhodol vysvetliť ľuďom, o čom je ochrana prírody v okolí Dunaja, prostredníctvom filmu, ktorý sám produkoval aj režíroval.
Zdroj: Vladimír Kampf

Nastúpil po dokončení štúdia environmentalistiky na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. „Mal som šťastie. Ochrana prírody u nás je poddimenzovaná. Napríklad v Bratislave som ako profesionálny strážca toho konkrétneho územia až jeden,“ hovorí s bezmocným úsmevom. „Šťastie som mal preto, lebo v čase, keď som si dával žiadosť o zamestnanie, sa práve táto pozícia uvoľňovala.“ Práca mu dáva zmysel.

Hovorí, že pre peniaze to nemôže byť. Päť stoviek je na život v Bratislave málo. Našťastie Andreja ešte podporuje mama. „Byť strážcom prírody je perfektná skúsenosť. So svojou školou by som mohol robiť aj odbornú funkciu. Stráž prírody nie je odborná funkcia, ale zaručuje mi byť v teréne najviac zo všetkých funkcií.

Je to pre mňa jedinečná možnosť sa ešte hlbšie zoznámiť s územím, ktoré je mojou srdcovou záležitosťou. Dokedy vydržím, neviem. Táto práca ma najviac baví, ale je súčasne aj najhoršie platená. Mám dve istoty. Ak raz skončím, tak asi horšie platenú už nebudem mať, ale prídem aj o ten úžasný priestor.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Speváčka VIKTÓRIA VARGOVÁ je v kapele už štyri roky.

Peter Bič Project: Čo sa skrýva za úspechom kapely z východu?

Kurátorka MARTINA ĎURICOVÁ a generálna riaditeľka Slovenského technického múzea ZUZANA ŠULLOVÁ.

V odore dentálnej chémie: Expozícia, pri ktorej starší spomínajú a mladším odľahne

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia