Užitočný klaun

Vojnové časy a samota po odchode milovanej dievčiny Ignáca Lamára spočiatku viedli do ulíc, v ktorých sa bezcieľne túlal. Rozmýšľal, ako ďalej, a prišiel na spásonosný nápad, ktorého sa držal nasledujúce desaťročia. Po otcovi si uchoval frak i žaket, lakové topánky, cylinder a takýto odev sa na dlhé obdobie stal jeho poznávacou značkou. Pred zrkadlom si nacvičil úsmev a zdravenie cylindrom a pustil sa realizovať svoj sen. Po skončení vojny sa mu ulice mesta stali javiskom, na ktorom prinášal potešenie všetkým, ktorých postihlo vojnové utrpenie.

Obliekol si svoj elegantný odev a navštevoval známych, ktorých spoznal v mestskom divadle. Pri prechádzaní mestom sa z neho stal osožný klaun, čo si vždy prial. Ľudia sa za ním otáčali, on ich zdravil, usmieval sa a naozaj dokázal vyvolať dobrú náladu a príjemné pocity. Mužom sa uklonil s nadvihnutým cylindrom v ruke a dámy pozdravil v slovenčine, nemčine i maďarčine – ruky bozkávam, küss die Hand, kezét csókolom. Všetko jedným dychom, jazykmi, ktorými sa v Prešporku hovorilo. Mladým dievčatám a pekným dámam posielal vzdušné bozky.

Schöne Náci si veru takéto prázdne korzo nepamätá!
Schöne Náci si veru takéto prázdne korzo nepamätá!
Zdroj: Profimedia

Tento chudobný elegán s noblesou si vďaka úctivému správaniu vyslúžil prezývku Schöne Náci – Pekný Nácko, ako ho volali takmer po celý jeho život. A nikoho netrápilo, že gramaticky správne by mal byť Schöner Náci. Dokonca do úzadia odišlo jeho skutočné meno a priezvisko, na ktoré si neskôr málokto dokázal spomenúť. Relatívne pokojné dni Ignáca Lamára narušil opäť vojnový konflikt – druhá svetová vojna. Na jej konci sa dostal do koncentračného tábora v Bratislave-Petržalke.

Po matke mal nemeckú národnosť, a tak ho ako bratislavského Nemca internovali do lágra a čakal ho odsun z krajiny. S miernym psychickým defektom by ho nebolo čakalo nič dobré. Pociťoval to ako krivdu a nechápal, prečo má odísť z milovaného Prešporka. To, že Ignáca Lamára čaká odchod z Bratislavy do Nemecka, sa dozvedel lekár internista Blažej Rippa od svojho pedagóga profesora Ladislava Dérera a pomohol Nácimu dostať sa z petržalského väzenia. Zaujímavosťou je, že akademik Dérer bol jedným z mála detských priateľov Ignáca Lamára, neraz sa spolu hrali na dunajskom nábreží.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia