„Je to náš SCHÖNE NÁCI, cylinder dá si...“ spieva sa v jednej piesni skupiny Lojzo. Bol to aj „môj“ Schöne Náci. Ako dieťa ma na bratislavskom korze vždy fascinoval.

Keď sme ho na prechádzke s rodičmi stretli pod Michalskou bránou alebo pri Dunaji, usmial sa, nadvihol cylinder a mamu pozdravil – ruky bozkávam. So súrodencami sme hneď vyzvedali, kto je ten ujo. Iný než ostatní: v čiernom fraku, bielej košeli, na nej motýlik, s cylindrom na hlave, na nohách lakovky, v ruke palička, v druhej drobné balíčky a večný úsmev na dobráckej tvári. Tento nevysoký štíhly muž bol známou postavičkou Starého Mesta, patril k jeho koloritu, ľudia ho mali radi, dokázal ich rozveseliť a vyvolať príjemnú náladu.

Túžil sa stať klaunom, kráčať v šľapajach svojho starého otca, známeho a uznávaného umelca v Cirkuse Kludský. Život mal pre neho pripravenú inú cestu, možno preto tak trochu klaunovské správanie predvádzal na korze, na dunajskom nábreží či v cukrárňach v centre. Požíval akúsi kolektívnu ochranu: ak sa mu náhodou deti neznalé pomerov v uličkách Starého Mesta vysmievali, čakala ich jedna výchovná od rodičov a poriadny slovný „pucung“. Bol to doslova náš Schöne Náci.

... som Bratislavčan, ruky bozkávam, küss die Hand, kezét csókolom...
 

Ťažké detstvo

Volal sa Ignác Lamár, narodil sa v roku 1897 v bratislavskej Petržalke. Pochádzal z rodiny obuvníckeho majstra. Bola to vážená família a núdzou netrpela. Všetko sa zmenilo príchodom Ignácovho brata na svet. Narodil sa s detskou mozgovou obrnou, čo najťažšie niesla matka Anna. Otec Karol zabezpečoval rodinu z finančnej stránky, doma sa zdržiaval málo, výchovu nechával na manželku. Ignáca však zasvätil do obuvníckeho remesla, šlo mu dobre, bol šikovný. Situáciu napokon nezvládla Karolova manželka. Zaľúbila sa do iného muža, tovariša, s ktorým ušla do Viedne. Vzala so sebou všetky úspory. Malých synov nechala na starosť manželovi.

Ten po jej úteku začal žiaľ zapíjať alkoholom. Pre malého Ignáca bol v tom čase najväčšou oporou, primkol sa k nemu o to viac, že v škole nemal priateľov, spolužiaci ho šikanovali. No otec mal svoj alkoholický svet a na synov v ňom zabúdal. Dával prednosť pitiu, remeslu sa venoval minimálne, peniaze nestačili, robil dlhy a krátko po manželkinom odchode zomrel. Pre Ignáca to bola obrovská rana. Žiadnych príbuzných nemal, otcovi súrodenci sa rozišli do sveta za prácou a matka žila nový život vo Viedni po boku milenca. Na zvyšok majetku, ktorý otec nestihol predať a prepiť, uvalili exekúciu a obaja Lamárovci sa museli z domu vysťahovať.

FOTOGRAFIE SCHÖNE NÁCIHO NÁJDETE V GALÉRII

Ignácovho brata úrady umiestnili do charitatívneho ústavu, no on zostal sám na ulici. Pomocnú ruku mu podali známi, ktorí mu našli prácu v dielňach mestského divadla. Pracoval v nich ako pomocný rekvizitár. A zabezpečili mu i ubytovanie. V divadelnom svete vraj stretol aj lásku, slečnu Žanetu. Zaľúbil sa do nej okamžite. V divadle sa cítil dobre, no videl sa na javisku, nie v zákulisí. Nesníval o divadelných doskách, túžil stáť v cirkusovej aréne ako klaun a rozdávať radosť, lásku, smiech... Upol sa na túto myšlienku a zabúdal na všetko zlé, čo ho dovtedy postretlo. No ani tentoraz mu osud túžbu nesplnil.

Vypukla prvá svetová vojna, kultúrny život sa pomaly vytrácal z umeleckých siení a divadiel a stánky umenia začali prepúšťať. O prácu prišiel aj Ignác. Zarábal si príležitostnými prácami a pre nedostatok peňazí striedal podnájmy, hľadal čo najlacnejšie bývanie. Aby toho nebolo málo, zbohom mu dala aj slečna Žaneta. Našla si iného priateľa a Ignácovi oznámila, že s ním končí, pretože sa bude vydávať. Bol to pre neho šok. Keď túto správu ako-tak prijal, nikdy viac o svojej zrejme prvej aj poslednej láske nerozprával. Preto sa o nej zachovalo minimum informácií. Všetky dovtedajšie trápenia sa prejavili na Ignácovom duševnom zdraví, trpel miernou mentálnou poruchou.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia