Mladý či starý, chudobný či bohatý, mešťan či domorodec uprostred dažďového pralesa. New York je pojem, s ktorým sa stretol azda každý obyvateľ našej planéty.

Každý rok sa do metropoly Spojených štátov vyberú státisíce, ba dokonca milióny turistov zo samotnej krajiny aj zo zahraničia. Zrejme je len málo tých, ktorí netúžia po návšteve New Yorku. Keďže ani ja medzi nich nepatrím, neviem sa dočkať toho, ako sa dostanem z letiskovej haly a na vlastnej koži začnem odhaľovať to, čo robí toto mesto tým, čím je.

New York

Je najväčšie mesto USA a jeho metropolitná časť patrí medzi najľudnatejšie na svete. Je jedným zo svetových centier obchodu a finančníctva. Mesto tvorí päť štvrtí: Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island. Na ploche 789 km2 žije viac ako 10 miliónov obyvateľov.

 

Čo treba o meste vedieť

 

  • Manhattan patrí medzi najdrahšie mestské časti nielen v Amerike, ale na celom svete. Práve preto si tam môžu dovoliť žiť len veľmi bohatí ľudia. Ostatní obyvatelia aj prisťahovalci žijú najmä v Queense.

 

  • Z pôvodného názvu New Amsterdam sa mesto premenovalo na New York. Keď neskôr postavili Brooklynský most, k názvu sa pripojilo „City“.

 

  • Sochu slobody darovalo Spojeným štátom Francúzsko.

 

  • Brooklynský most je o 11 rokov starší než Tower Bridge v Londýne.

 

  • Rieka Hudson pamätá jednu leteckú haváriu so šťastným koncom. Núdzovo v nej pristálo osobné lietadlo. Všetkých 150 pasažierov spolu s posádkou prežilo.

 

  • Ročne navštívi NYC viac ako 60 miliónov turistov.

 

  • Pri plánovaní vodovodného potrubia počítali s tým, že vodu neprestajne niekto používa. Keby sa na chvíľu stalo, že nikto v meste nepustí vodu z kohútika, vedenie by sa pretrhlo na mnohých miestach v meste.

Stretnúť hviezdu 

Mnohí návštevníci New Yorku sa zhodnú na tom, že ich pri zoznamovaní s týmto veľkomestom zachvátil pocit podobný déjà vu. Akoby už na niektorých miestach boli, hoci ich nikdy predtým na vlastné oči nevideli. Vysvetlenie je celkom jednoduché: záplava amerických filmov z kín či televíznych obrazoviek urobila svoje. Mnohokrát sú to výsledky skvelej práce rekvizitára, no nie vždy.

 

V New Yorku je úplne normálne, že stretnete celý filmový štáb v akcii, čo je tiež lákadlo pre mnohých cudzincov. Túžia po tom, aby videli naživo nejakú filmovú hviezdu. Napriek tomu, že som to neplánoval, takýto „úlovok“ sa podaril aj mne.

Keďže však nepatrím medzi filmových maniakov, zaregistroval som to až vtedy, keď bolo na ulici nezvyčajne rušno. Vďaka čoraz dostupnejším cenám leteniek medzi starým kontinentom a krajinou za veľkou mlákou sa sen o ceste do Ameriky plní podstatne jednoduchšie. Keď som ako malý chlapec sledoval v televízii lietadlo pristávajúce na pražskom letisku po lete z New Yorku, ani som sa neopovážil dúfať, že sa tam raz pozriem aj ja.

Takéto spomienky sa mi vynárajú v mysli počas prechádzky v srdci Manhattanu. S naširoko otvorenými očami a krkom natiahnutým k nebesám s úžasom sledujem, ako vysoko siahajú strechy mrakodrapov, ktoré som nikdy predtým nevidel.

Ceny ako mrakodrapy

Plán návštevy tohto mesta môže zabrať dosť času, čomu sa pri širokej škále miestnych atrakcií vôbec netreba čudovať. Som presvedčený, že ich všetky neprešli ani samotní Newyorčania. Možno je to aj pre nedostatok času, lebo sa vzhľadom na vysoko nastavenú latku životného štandardu musia obracať.

Ceny bytov a nehnuteľností s adresou NYC (New York City) sa šplhajú do výšin miestnych mrakodrapov a predstavujú poriadne finančné bremeno aj pre tých, ktorí sa na plat sťažovať nemôžu. Na to, aby sa mi poriadne zakrútila hlava, si teda môžem vybrať z dvoch možností: buď sledovaním cien nehnuteľností na Manhattane alebo cestou na nejakú strechu výškovej budovy, odkiaľ budem mať mesto nazývané Big Apple, teda Veľké jablko, ako na dlani. Keďže je New York čo do počtu mrakodrapov druhý na svete, výber je viac ako dostatočný. 

Článok pokračuje na druhej strane.

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Princezná Diana a jej bývalý komorník.

Dianin bývalý komorník bol obvinený z krádeže jej vecí: Zastala si ho samotná kráľovná

Bonnie Tyler

Nikdy nie je neskoro: Neuveríte, čo sa BONNIE TYLER naučila v 69 rokoch

Viera Szijartová na JIS pľúcneho oddelenia pracuje dvanásť rokov.

Sestrička z kovidovej JIS pracuje v kuse od októbra: Vidím, ako sa dusia moji rovesníci!

Separ a Tina s deťmi.

Opäť spolu? SEPAR vzal TINU aj s deťmi na luxusnú dovolenku do Dubaja

Pavel Trávníček

Pavel Trávniček pochoval svokru: Mala iba 58 rokov

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia